Česká dlažba vydrží klidně přes sto let. Podívejte se!

  1:00aktualizováno  1:00
Putovat Slovinskem znamená potkávat se všude se šumnými stopami českých architektů a umělců. A ne ledajakých, tvořil zde Petr Parléř, ale také Josef Váchal či dokonce architekt Pavel Janák. Uplatnily se tu ale i české výrobky.

První jméno, u jehož kostela se zastavil "žasnoucí" architekt David Vávra, máme spojené především s chrámem svatého Víta či Karlovým mostem. Jenže Petr Parléř si na konci 14. století, jak bylo v tehdejší době zvykem, jaksi odskočil i do Slovinska. Jeho kostel v Ptujské Goře udivuje obdobnými elegantními stavebními prvky jako pražský chrám.

Zcela jinou kapitolu představuje Josef Váchal. Malíř, grafik, dřevorytec, sochař, ale také spisovatel a básník. Za první světové války kreslil ve Slovinsku pohlednice, které prodával důstojníkům, ale také zde vymaloval kostel u Skopje.

V dalším díle dokumentárního cyklu Šumné stopy se Radovanu Lipusovi, režisérovi seriálu, a architektovi Davidu Vávrovi, podařilo najít řadu staveb, které jsou dodnes chloubou slovinských měst. Banky, národní domy, rodinné vily, ale i skokanské můstky, za tím vším jsou podpisy českých tvůrců.

Kostel v Ptujské Goře od Petra Parléře

Kostel v Ptujské Goře od Petra Parléře

Čtvrtý, závěrečný díl dokumentárního cyklu Šumné stopy věnovaný Slovinsku a pojmenovaný Od Parléře po Bloudka, uvádí ČT2 ve středu 13. března v 21:25. Další pokračování bude patřit Bulharsku.

Od Bati až po skokanské můstky

Řada staveb českých architektů ve Slovinsku vypadá stejně jako ty, které stojí na Vinohradech nebo na Novém Městě: třeba Slovinská národní banka v Lublani, kterou navrhl v roce 1920 architekt František Krásný, žák Otty Wagnera. Banku vedli tehdy pouze Češi, ale i tak musel český architekt nejprve vyhrát oficiální soutěž. 

Fotogalerie

Budovou banky vytyčil krásný moderní bulvár, na němž vynikla další "typická baťovská" stavba. Projektanti ze Zlína zde hned na rohu proti bance navrhli rohový dům s přetaženou markýzou, zatočenými pásovými okny a velkými výkladci.

Mnohá jména českých architektů, kteří ve Slovinsku uspěli, jsou spojena s Jože Plečnikem, byli to jeho žáci. Patřil k nim například Karel Řepa, jehož jména a tvorba znamenají hodně především pro Pardubice, kde navrhl jednu z nejlepších nádražních budov u nás vůbec (společně s Karlem Kalvodou a Josefem Dandou). Studoval na UMPRUM u Plečnika a následoval ho i do Lublaně, kde studia dokončil.

V Lublani stavěl dokonce i Pavel Janák, nástupce Plečnika na Pražském hradě, zachovanou rodinnou vilu postavenou pro doktora Picka lze však obdivovat pouze zvenčí, dovnitř se filmaři nedostali.

Ovšem pozor, stavby, které čeští architekti ve Slovinsku vytvářeli, a to včetně žáků Plečnika, nebyly "darem" ze známosti, svou práci si museli vydobýt v soutěžích.

Zbytky můstků Stanka Bloudka v Planici

Zbytky můstků Stanka Bloudka v Planici

Soutěživost rozhodně nechyběla ani česko-slovinskému vizionáři Stanku Bloudkovi, který studoval strojírenství na Vysokém učení technickém v Praze, propagátorovi letectví i letů na lyžích. Sestavoval letadla včetně slavného Racka či Vlaštovky, stál za prvním slovinským automobilem, zasloužil se o funkcionalistické koupaliště v Lublani.

A také navrhl slavný lyžařský můstek v Planici, na němž vytvořil Rakušan Sepp Brandl v roce 1935 tehdejší rekord ve skocích na lyžích výkonem 101,5 m. Další rekord, 120 m, zde padl v roce 1948. Velký propagátor skoků na lyžích Bloudek postavil více než 100 skokanských můstků. Ze stavebnictví převzal parabolické průběhy (klotoidy), aby zajistil spojení rovných a kruhových úseků profilu skoku.

Mozaika v Národním domě v Mariboru z roku 1898 nese jméno výrobce RAKO.

Mozaika v Národním domě v Mariboru z roku 1898 nese jméno výrobce RAKO.

Závěr epizody patří Národnímu domu v Mariboru z roku 1898 od Jana Vejrycha v neorenesačním stylu. Stačí si vybavit hotel Paříž v Praze nebo radnice v Pardubicích, Kolíně či Kladně, pod nimiž je také podepsán. Styl i vzhled jsou shodné.

Dům v Mariboru dodnes skvěle slouží, a to včetně mozaikové dlažby ve vstupu, která nese značku RAKO. Tuzemský výrobce, který letos oslaví 130 let od svého založení, může být na svou práci hrdý. Stejně jako Češi na své architekty, kteří ve Slovinsku zanechali své "šumné stopy".

Autor:

Nejčtenější

Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

Neměl peníze a chtěl bydlet ve svém. Postavil si dokonalý malý domek

Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého...

Finský architekt Olli Enne ještě během studií navrhl skromný domek, který lze postavit i na velmi nešikovných parcelách...

Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

Chata v hlubokém lese dělá majitelce radost a ještě si na sebe vydělá

Velké prosklené plochy střídají plné panely jen tam, kde si je nezbytně...

Atraktivní moderní chata leží tři hodiny jízdy severovýchodně od Toronta. Majitelkou je spisovatelka a mediální...

Další z rubriky

Díky výtvarnici poputují do světa české Vánoce na německém porcelánu

Motivy zasněžené krajiny a dětských zimních radovánek v jemných ilustracích vás...

Renáta Fučíková, známá česká ilustrátorka a autorka knih o historii, které získaly mnoho ocenění doma i v zahraničí,...

Designblok letos nabízí i letadlo, elektrokoloběžky či svítící kliky

Lucie Koldová je šéfdesignérkou značky Brokis, v Praze předvede novinku,...

Největší přehlídka designu ve střední Evropě se ve čtvrtek 25.října 2018 otevírá už podvacáté. V Praze se tak na...

Původně zde byly stáje, po rekonstrukci se proměnily na byt a ateliér

Přízemí dominují valené cihelné klenby a betonové stěrky s barevnou pigmentací...

Dvoupodlažní prostor ve staré pražské zástavbě se proměnil na ateliér a byt. Krátce řečeno, ale cesta k proměně...

Najdete na iDNES.cz