Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrací slávu českému autorskému textilu. Tkát dokážou jako málokdo

  1:00aktualizováno  1:00
Klára Spišková a Linda Kaplanová se potkaly před lety v Ateliéru textilní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Založily studio Geometr a zabývají se autorským tkaním tapisérií, metráže a ručním barvením textilií. Staly se Objevem roku 2017.

Linda Kaplanová a Klára Spišková se staly Objevem roku 2017. | foto: Peter Fabo, Gabriel Urbánek

Za kolekci Kontrasty a kontexty byla dvojice Klára Spišková a Linda Kaplanová 27. března 2018 na slavnostním vyhlášení vítězů soutěže Czech Grand Design ve Stavovském divadle vyhlášena objevem roku 2017.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Čím je podle vás kolekce výjimečná?
Asi specifickým přístupem k textilní tvorbě. Jde o tři druhy autorských textilií vyráběných na různých tkalcov­ských stavech od mechanického po průmyslový. Patří mezi ně ručně tkané tapisérie s osnovní malbou, tuto techniku jsme použily i na bavlně, kterou tkáme na průmyslovém stroji.

Třetím druhem je lněná metráž tkaná na žakárovém stavu s ručně barvenou lněnou přízí v útku. Celá kolekce je vyrobena v Čechách díky dílně po akademické malířce Marii Applové a umělecké tkalcovně rodiny Kubáků. Tkaná textilie může být materiálově i vzorově rozmanitá.

S jakými materiály pracujete a kterým inspiracím dáváte přednost?
Pracujeme hlavně s bavlnou, hedvábím, lnem a vlnou. Z hle­diska textilní techni­ky se volně inspirujeme ikatem, technikou, u které dochází k obarvení útku či osnovy před sa­motným tkaním. V tvorbě vycházíme ze svých schopností, zkušeností a výtvarného zaměření.

Fotogalerie

Studio Geometr, které jste společně založily, získalo už v letech 2016 a 2017 ocenění za interiérový textil. Jak lze kolekce využít v interiéru?
Tapisérie je obrazem na stěnu, zavěšuje se jednoduše pomocí tenké kovové tyče protažené horním lemem, podepřené na zdi hřebíčky.

Strojově tkaná a malovaná bavlna je pevnějšího charakteru, lze ji použít na stolování, čalounění či podle vlastního uvážení, k čemu vás vyzve konkrétní situace v interiéru nebo samotný motiv látky.

Zaujala mě technika voskové batiky. Pod vašima rukama vznikají velmi krásné poetické „obrazy“. Co vás na této technice upoutalo?
Možnost tvořit autorské látky volným malířským nebo kreslířským způsobem. Látku lze pojmout jako plátno obrazu, malujete voskem, barvíte a opět zatíráte voskem jednotlivé vrstvy barev, které svým prolínáním vytvářejí další odstíny. Potom záleží na přístupu a konkrétní situaci, jak batiku využijete, jestli na oděv, či do interiéru. Můžete ji volně zavěsit, vypnout na rám, použít na doplňky, například polštáře.

Vyžadují vaše látky speciální údržbu?
Údržbu doporučujeme šetrnější, praní na teplotu do 40 °C a ždímání na nižší otáčky. Tapisérie se samozřejmě neperou, stačí je vysát.

Proč byste textil do moderních interiérů doporučily?
Jednoduše proto, že to může být vkusný a trefný doplněk, ale i svébytný výtvarný objekt, který propojuje nebo doplňu­je ostatní prvky architektury. Je škoda, že v současných interiérech se s ním dostatečně nepočítá. Možná ne z dů­vodu, že by nebyl zájem, ale vytratila se jistá zvyklost pro textil jako součást interiéru, ať užitý, či umělecký.

Malovaná a ručně tkaná tapiserie

Malovaná a ručně tkaná tapiserie

Studio Geometr

MgA. Linda Kaplanová

*1982

V roce 2012 absolvovala magisterské studium na pražské UMPRUM, Ateliér textilní tvorby, a v roce 2006 bakalářské studium na Univerzitě v Hradci Králové, Ateliér textilní tvorby. Účastnila se několika zahraničních stáží v ateliérech textilní tvorby a grafiky v Evropě a také v ateliéru Umělecká řemesla v Art Institute ISI v Yogjakartě v Indonésii. Za své projekty získala ocenění u nás i v zahraničí. V roce 2016 s designérkou Klárou Spiškovou založily studio Geometr.

MgA. Klára Spišková

*1978

Studovala volnou a užitou grafiku na SUPŠ a VOŠG v Praze a absolvovala magisterské studium na UMPRUM Praha v Ateliéru textilní tvorby. Účastnila se stáží v Ateliérech grafický design a vizuální komunikace a sochařství (UMPRUM). V současné době působí na poli textilní tvorby a grafického designu, zajímá ji kresba, grafika a malba.

Další zajímavé rozhovory a návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Luxusní vilu postavili v jeskyni. Příjemný chládek je skvělým bonusem

Skálu doplňuje mramor, který nechali architekti dovézt ze sousedního ostrova...

Na řeckém ostrově Théra v souostroví Kyklady vyrostla vila Oia od studia Kapsimalis. Bílá stavba respektuje původní...

Americké Versailles má 58 pokojů a 476 oken. Prodává se za miliardu

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu,...

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu, posilovnu, vinný sklep i promítací sál....

Kliky, které vypadají jako roxorový drát či Eiffelovka. Podívejte se

Klika Rocksor - inspirací byl roxorový drát do betonu

Netradiční inspirace industriální architekturou, svítící rukojeti i nezvyklé využití materiálů jako sklo či kůže… Tak...Najdete na iDNES.cz