Vizualizace: pobytový prostor pro návštěvníky ve formě měkce tvarovaného...

Vizualizace: pobytový prostor pro návštěvníky ve formě měkce tvarovaného amfiteátru stoupá až na střechu budovy a skýtá dálkové výhledy do krajiny. | foto: Studio Chybík+Krištof

Řádky vinice inspirovaly architekty k návrhu unikátního vinařství

  • 10
Ve víně není jen pravda, dokáže i inspirovat. To platí také o projektu vinařství Lahofer nedaleko Znojma od architektonického studia Chybík+Krištof. Nový projekt má velké ambice.

Stavba „zanořená“ do vinic v krajině nedaleko Znojma, která je doslova posetá vinohrady, má sloužit jako výrobna, návštěvnické reprezentativní centrum i administrativní zázemí společnosti. Ale také místo pro různé kulturní a společenské akci či svatby.

Modul žeber vychází z šířky vinného řádku a prochází celým domem.

Architekti si jako hlavní motiv svého návrhu zvolili vinné řádky, které se dovnitř budovy promítly v podobě konstrukčního systému.

„Veřejná funkce budovy, se kterou projekt počítá ve formě amfiteátru, má potenciál změnit dosavadní turistickou mapu jižní Moravy,“ říkají o svém návrhu Ondřej Chybík a Michal Krištof, kteří jen před pár týdny získali od amerického měsíčníku Architectural Record ocenění Design Vanguard 2019 určené pro nejlepší mladé architekty.

Pocta vínu

Stavbu autoři zasadili do stávající vinice, a to do tří objemů s rozdílnou konstrukční výškou, jejichž umístění přirozeně reaguje na mírný sklon terénu. „Nechtěli jsme do krajiny vstupovat s příliš velkým měřítkem. Rozdělením do tří hmot se celkový objem domu odlehčí,“ popisují svou koncepci architekti Chybík a Krištof.

Nižší, avšak pohledově nejexponovanější bude návštěvnická a administrativní část s velkoryse prosklenou fasádou orientovanou směrem na jih. Na ni navážou dvě výrobní haly s rozdílnou světlou výškou, která odpovídá výrobním procesům, jež se budou odehrávat uvnitř.

Vzájemným natočením a průnikem jednotlivých hmot vzniknou dva funkčně i opticky oddělené dvory: na jedné straně provozní dvůr, kde se soustřeďují výrobní a logistické procesy, na druhé straně pobytový prostor pro návštěvníky, který ve formě měkce tvarovaného amfiteátru stoupá až na střechu budovy a skýtá výhledy do krajiny. Všechny části sjednocuje výrazný přesah střech a dřevěný obklad fasády.

Střecha budovy bude plochá, v části pobytového amfiteátru ji architekti navrhli jako „zborcenou“ plochu, jejíž monolitické železobetonové přesahy oddělují od interiérové části prvky určené pro přerušení tepelných mostů.

V jedné části zborcené plochy nad vinným sklepem je stropní deska koncipovaná jako prostorová skořepina tvořená kombinací zakřivených rámů a střešní železobetonové desky.

Tradice zůstává

Návštěvnická část přiléhající ke dvoru zahrnuje prezentační místnost se zázemím a sklep s barikovými sudy. Hlavní převýšený prostor svou formou odkazuje na tradiční vinné sklepy v regionu.

„V reprezentativní části dochází ke kolmému průniku archetypálního klenutého prostoru do konstrukčního systému tvořeného železobetonovými žebry, jejichž modul vychází z šířky vinného řádku a prochází celým domem,“ vysvětlují architekti.

Barikové sudy

Vyrábějí se z vyzrálého dubového dřeva, které vínu předává specifické aroma. Intenzita se ještě výrazně zvýší, když se sudy zevnitř opálí. Lze je použít maximálně třikrát.

Prezentační místnost architekti pohledově propojili s prostorem pod prohnutou střechou, kde přes navržené prosklení zůstane patrný průběh žeber i střechy. Celý prostor se maximálně otevírá směrem na jih do klesajícího svahu, z každého pole bude výhled mezi řádky vinice.

V interiéru se ve větší míře uplatní dřevo, beton a sklo. Venkovní amfiteátr na střeše návštěvnického centra bude možné využít na pořádání různých kulturních a společenských akcí, jako jsou vinobraní, svatby, letní kina a další.

Na návštěvnické centrum navážou kanceláře pro vedení firmy a zaměstnance vinařství. Kanceláře jsou řazeny za sebou, budou odděleny skleněnými příčkami s možností uzavření roletami, aby byl stále čitelný motiv klenby.

Na zadní severní straně budou umístěny pomocné místnosti (kuchyňka, hygienické zázemí a podobně). Kancelářská část bude mít samostatný vstup z provozního dvora, aby nedocházelo ke křížení provozů.

Vizualizace: architekti si jako hlavní motiv svého návrhu zvolili vinné řádky, které se dovnitř budovy promítly v podobě konstrukčního systému.

V průsečíku obou funkcí bude vstup do výrobní části rozdělené do dvou samostatných hmot. První, nižší hala v sobě zahrne provozy a zázemí výroby i zaměstnanců s přirozeným vnitřním prostředím a osvětlením pásovými okny pod střechou objektu. Druhá hala pokryje provozy s požadavkem na nižší teplotu, lisovnu, sklep a sklady lahvovaného vína.

Chybik+Kristof

Ondřej Chybík a Michal Krištof studio založili v roce 2010 ihned po návratu ze studií na prestižní ETH Zürichve Švýcarsku a ze zahraniční stáže v renomované kanceláři Bjarke Ingels Group – BIGv dánské Kodani. Brzy se zařadili k nejmladší a výrazné generaci architektů v Česku.

Jejich nejznámější projekt, český národní pavilon pro světovou výstavu EXPO v Miláně, byl oceněn mezinárodní porotou bronzovou medailí za architekturu a ateliéru přinesl renomé i v zahraničí. V současnosti tvoří studio 50 architektů, kteří pracují na široké paletě projektů v řadě zemí světa.

Mimo jiné jsou autory projektu ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové či revitalizace brněnského autobusového nádraží Zvonařka. Za showroom firmy MY DVA v Brně získali Grand Prix architektů a byli finalisty České ceny za architekturu.

Venkovní amfiteátr na střeše návštěvnického centra bude možné využít na...
Venkovní amfiteátr na střeše návštěvnického centra bude možné využít na...

Venkovní amfiteátr na střeše návštěvnického centra bude možné využít na pořádání různých akcí, jako jsou vinobraní, svatby, letní kina a další.

Vinařství Lahofer

Místo: Dobšice, Česká republika

Zastavěná plocha: 3 842 m2

Tým: Ondřej Chybík, Michal Krištof, Hanin Al-Gibury, Karolína Holánková, Martin Holý, Adam Jung, Vojtěch Kouřil, Ondřej Mundl, Zuzana Pelikánová, Matej Štrba, Lenka Vořechovská, Zuzana Záthurecká

Vinařství Lahofer, založené v roce 2003 ve Znojmě, dnes s 430 hektary vinic a roční produkcí až 800 tisíc lahví patří k největším pěstitelům vína u nás.

Výstavba nové provozovny v Dobšicích u Znojma, která kromě výroby integruje návštěvnické centrum a administrativní zázemí společnosti, se stala dalším krokem k rozvoji firmy.