Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyhrát první místo v architektonické soutěži lze i v karanténě

Je velmi konkrétní zadání v architektuře něčím, co svazuje fantazii či originalitu? Odpověď na tuto otázku hledala poprvé studentská soutěž, jejíž už 13. ročník vyhlásila společnost Central Group. Budoucí architekti měli navrhnout vzhled pěti sekcí bytového domu v nové rezidenční čtvrti v Praze 6.

Oproti minulým ročníkům, kdy měli studenti navrhnout v Praze například rozhlednu, výstavní síň nebo zajímavou stavbu na neobvyklém místě, bylo pro soutěžící konkrétní zadání možná i trochu překvapivé. Studenti se museli vyrovnat jak s danými podmínkami, tak také s tím, že jim tentokrát, s ohledem na pandemii, většinou chyběla možnost konzultace s pedagogy.

1. místo: Pavla Hanousková, Ondřej Čeliš, Fakulta stavební ČVUT.

A zvládli to. Vítězi 13. ročníku soutěže se stali Pavla Hanousková a Ondřej Čeliš, studenti druhého ročníku magisterského studia Fakulty stavební ČVUT. Odborná porota se pro jejich návrh rozhodla jednomyslně.

Od společnosti Central Group získali odměnu 100 tisíc korun, velmi si však cení i druhé části odměny, a to možnosti stáže v ateliéru architekta Pavla Hniličky. Zde dokonce došlo díky iniciativě zadavatele soutěže a vstřícnosti architekta Hniličky k drobné výjimce v pravidlech, v nichž se totiž uvádí, že v případě vítězství týmu se stáže může zúčastnit pouze jeden zástupce. V tomto případě dostali tuto možnost oba autoři.

„Byla to první soutěž, kterou jsme měli bez konzultace s profesorem nebo učitelem. Tak jsem na nás dva docela pyšná, že se nám to povedlo. V první chvíli jsem tomu vůbec nevěřila,“ popsala dojmy z vítězství Pavla Hanousková. „Stáž u architekta Hniličky nás velmi potěšila, hlavně, že tam můžeme jít oba. To jsme moc rádi a těšíme se, co nás tam bude čekat,“ dodal Ondřej Čeliš.

A hodnocení poroty? „Autoři zpracovávají zadanou osnovu kultivovanou formou, kdy každému domu dává do vínku jednoduchý obrazec (kruh nebo čtverec), který se stává pro každý z pěti domů hlavním znějícím akordem. Fasády jsou členěny za pomoci ušlechtilých a ‚nepředvádivých‘ materiálů, jako jsou copilit, sklo a kov,“ zhodnotila jejich návrh porota v čele s architektem Zdeňkem Lukešem. Porotu zaujalo i to, že se vítězné duo věnovalo také půdorysům, kam zakreslilo i nábytek.

Druhé místo a odměnu 50 tisíc korun získali Laura Izabela Lukáčová a Miroslav Slezák z Fakulty architektury ČVUT, třetí místo a prémie 25 tisíc korun patří Matouši Pluhařovi a Ondřeji Pecháčkovi, také z Fakulty architektury ČVUT.

Konkrétní předloha

Oproti minulým ročníkům letos studenti pracovali na části skutečně připravovaného projektu v Praze. Měli navrhnout vzhled pěti sekcí bytového domu na náměstí rezidenční čtvrti v místě současného areálu Westpoint v Praze 6, kde Central Group plánuje vybudovat unikátní projekt s více než dvěma tisíci byty a řadou obchodů, služeb, restaurací i kaváren.

2. místo: Laura Izabela Lukáčová a Miroslav Slezák, Fakulta architektury ČVUT - u návrhu porota ocenila to, že autoři se pokusili jít trochu proti zadání a „osvěžili“ dva nárožní domy.

Pro dané území již zpracoval urbanisticko-architektonickou koncepci nové čtvrti Ateliér Jakub Cigler Architekti. Objemy a výšky bytových domů byly pro soutěžící tak už dané a nebylo možné je výrazně měnit.

Respektovat museli účastníci soutěže i dispozice domů a skladbu bytových jednotek, která odpovídá požadovanému obchodnímu modelu investora, měnit je mohli jen minimálně, a to tvarováním fasády.

V zadání soutěže zaznělo, že pokud návrhy studentské soutěže investora zaujmou, otevře se prostor pro jednání o další možné spolupráci nebo dokonce využití architektonického řešení v nové čtvrti.

A jak se s tím vypořádali vítězové? „Bylo to docela obtížné, na projektu jsme mohli spolupracovat kvůli karanténě jen online. Osm dní jsme pracovali snad 12 hodin denně, pak jsme pokračovali ještě několik dní,“ popisuje Pavla Hanousková.

3. místo: Matouš Pluhař a Ondřej Pecháček, Fakulta architektury ČVUT. Hodnocení poroty: řešení zaujme při bližším pohledu propracovaností detailů a péčí věnovanou i drobným prvkům.

S Ondřejem Čelišem se výborně doplňují: Pavla preferuje menší projekty nebo návrhy rodinných domů, Ondřeje lákají spíše bytové domy a větší projekty. S návrhem bytového domu se setkali již během studia na škole, což jim velmi pomohlo, protože se museli seznámit i s takovými „detaily“, jako jsou třeba požární předpisy a podobně.

„Jsme v posledním ročníku studia, proto jsme si řekli, že máme poslední možnost si vyzkoušet studentskou soutěž. Z vítězství máme velkou radost. Po škole si chceme založit vlastní ateliér, zkušenosti ze soutěže i stáže jsou proto pro nás velmi důležité,“ dodává Pavla Hanousková.

I díky vítězství v soutěži už získali svůj první „opravdový“ projekt, a tak lze jen doufat, že budou stejně úspěšní jako architekt Ondřej Chybík, který v soutěži společnosti Central Group zvítězil před deseti lety a dnes společně s architektem Michalem Krištofem vede jeden z nejúspěšnějších tuzemských ateliérů.

„Nás vlastně soutěžení na škole motivovalo k tomu, abychom soutěžili potom i ve smyslu opravdových ‚dospěláckých‘ architektonických soutěží, kterých děláme ročně v ateliéru třeba deset. Takže soutěžení je jednoznačně ozdravná činnost, která k architektuře patří,“ říká Ondřej Chybík.

Porota musela při hodnocení dodržet všechny hygienické předpisy. Zleva David Vávra, Adam Gebrian, Ondřej Chybík a Zdeněk Lukeš.

Soutěžící a porotci

Do soutěže, jejíž uzávěrka byla 26. února 2021, se mohli přihlásit studenti řádného denního studia (bakalářského nebo magisterského typu) architektury či příbuzných oborů, stavebních i výtvarných. Soutěž byla jako každoročně přísně anonymní, jména nejlepších byla odhalena až po vyhlášení výsledků. Do té doby byly projekty označeny pouze čísly.

  • ČVUT Praha – Fakulta architektury
  • ČVUT Praha – Fakulta stavební
  • VŠUP Praha – Katedra architektury
  • VUT Brno – Fakulta architektury
  • VUT Brno – Fakulta stavební
  • TU Liberec – Fakulta architektury
  • VŠB-TU Ostrava – Fakulta stavební
  • AVU Praha – obor Architektonická tvorba

Porota soutěže: Ing. arch. Zdeněk Lukeš – předseda poroty, členové Akad. arch. David Vávra, Ing. arch. Adam Gebrian, Ing. arch. Ondřej Chybík a Ing. Ondřej Šťastný.

Porota hodnotila zejména originalitu návrhu, komplexní architektonické řešení, výtvarnou i grafickou úroveň návrhu a srozumitelnost.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...