Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha - Pokud si vyberete dražší podlahovou krytinu, pořiďte si ji včetně montáže přes firmu. Pak bude DPH pouze 5 procent (místo 19 pro vás jako kupce) - a to vám zaplatí pokládku. | foto: Archiv Living

Strom, který dostal druhou šanci

  • 3
Zhruba před třemi lety se v tuzemsku začal prodávat nový masivní materiál - hevea. V obchodech se objevuje nábytek z hevey, firmy nabízejí kuchyňské linky, jídelní soupravy, ložnice, schodiště či plovoucí podlahy z tohoto dřeva. Ale co to vlastně je?

„Hevea brasiliensis je latinský i obchodní název pro kaučukovník,“ vysvětluje Petr Novotný, jehož firma materiál do České republiky dováží z Asie.

„Kaučukovník se pěstuje kvůli své míze - latexu. Po dvaceti až třiceti letech stromy přestávají produkovat latex, proto se kácejí a dřevo se dál využívá právě v podobě spárových desek.“

Raději do interiérů
Hevea je ekologický materiál, protože se kvůli němu nemusí kácet žádné pralesy, ale prostě se využije stromů, které už jeden úkol splnily.

Pro použití v českých podmínkách se kaučukovník zatím osvědčil. Ale spíše do interiérů. Ven je lepší volit dřevo s větším množstvím olejů, například teak. Hevea totiž, pokud neprojde speciální úpravou, obsahuje velké procento škrobu, takže je náchylnější k napadení plísněmi, houbami a bakteriemi.

„Když se dřevěné desky přivážejí do Evropy, dezinfikují se ve vakuových tlakových komorách, tím je zaručena ochrana před škůdci,“ vysvětluje dovozce. Pak vydrží dřevo i větší zátěž a změny teploty a vlhkosti.

Hevea je dřevo velice světlého odstínu se strukturou podobnou jasanu. Je možné je mořit do jakéhokoli tmavšího tónu - například třešně, mahagonu či ořechu.

„Pak výrobci obyčejně používají označení přírodní masivní dřevo v provedení ořech,“ říká Petr Novotný. Pokud se hevea jen natře bezbarvým lakem, vystoupí na ní tmavší kresba.

Hevea má podobné využití jako třeba dub, mnohdy je také nazývána malajským dubem. Je totiž i podobně tvrdá, ale zároveň pružná. Laik je obvykle od sebe vůbec nerozezná.

Všestranné použití
Na českém trhu se ze šedesáti procent hevea zatím využívá na stavbu schodišť. Je však možné z ní vyrobit cokoli, k čemu se obyčejně používá dřevo: nábytek, kuchyňské linky včetně pracovních desek a třeba prkének, nebo i nádobí.

„Strom kaučuku není příliš vysoký, takže i dřevěné lamely jsou poměrně krátké,“ popisuje dovozce.

Jako alternativa k laminátové plovoucí podlaze však úplně stačí. Než tedy volit umělý materiál, je lepší mít pravé dřevo, třebaže dovezené z dalekých krajin.

„Jeden metr čtvereční podlahy z hevey přijde zhruba na 850 korun,“ dodává Novotný s tím, že kubík dřeva stojí asi 30 000 korun, což prý stačí k výrobě jednoho většího schodiště.