Nad bezpečnostním zámkem si vyláme zuby i zkušený lapka

Nad bezpečnostním zámkem si vyláme zuby i zkušený lapka | foto: Profimedia.cz

Stop zlodějům: zabezpečte si dům, pomůže i mobil

  • 3
Vlastníte byt nebo rodinný dům? Tak to jste určitě už přemýšleli, jak svůj majetek zabezpečit. Bohužel nežijeme v zemi, kde lze nechat bez problémů dveře jen zaklapnuté a okno dokořán, aby se doma vyvětralo, než se vrátíme z procházky.

Různí zloději a nenechavci se ve způsobech, jak se vloupat do objektu, neustále zdokonalují, a tak výrobcům zabezpečovacích systémů nezbývá než ochranná zařízení modernizovat.

Mobil vám dá vědět, že máte doma zloděje
Jedním z nejžádanějších produktů na trhu v zabezpečovacích zařízeních je podle Jiřího Kvačka, odborníka firmy, která se na zabezpečení specializuje, elektronický zabezpečovací systém s inteligentním hlásičem. "Systém funguje tak, že se na vstupní dveře a do prostoru domu či bytu umístí čidla a senzory, a jakmile se tam něco neočekávaného děje, třeba když někdo manipuluje s dveřmi, zařízení vás na to upozorní prostřednictvím mobilního telefonu," vysvětluje Kvaček. "Tento systém není úplnou novinkou na trhu, ale v poslední době se hodně dostává do popředí zájmu a je od zákazníků žádaný. Dříve se preferovalo spíše mechanické zabezpečení. Ale nejvhodnější je kombinace obou systémů."

Náročnější montáž je jen ve staré zástavbě Zabezpečovací systém s inteligentním hlásičem se dá pořídit od dvaadvaceti tisíc korun a výše. Instalace může být provedena formou drátovou i bezdrátovou. Informaci o tom, že se k vám někdo pokouší vloupat, vám mobil nahlásí třeba i na dovolené u moře. Pak už stačí dát vědět někomu, kdo bude u vašeho obydlí co nejrychleji, aby situaci zkontroloval. Elektronický systém je ideální pro všechny typy bydlení, obzvlášť pro vzdálenější objekty, jako jsou chaty a chalupy. Ve staré zástavbě je však nutno přihlédnout k historickým prvkům stavby, například když jsou u vstupů dvoukřídlové dveře, které jsou řezbářsky zdobené. Architekti nebo památkáři je obvykle nechtějí nechat vyměnit za modernější, takže je pro montáž senzorů musí upravovat truhlář. Zabezpečení se tak o něco prodraží.

Už nemusíte volat pohotovost
Další, spíše praktickou novinkou na trhu je speciální zámková technika. "Existují už zámkové vložky s dvouklíčovým ovládáním, což znamená, že když se vám zabouchnou dveře s klíčem uvnitř, bez potíží je zvenčí odemknete. Odpadá tak složité volání pohotovosti, abyste se dostali domů, a s tím spojené nemalé výdaje za násilné otevření," říká Kvaček. Za tento prvek lidé zaplatí podle výše jeho bezpečnostní třídy. Začíná asi na šesti stech korunách a je k dostání v jakékoliv délkové modifikaci čili pro jakékoliv silné dveře včetně polstrování.

Před montáží systému navštivte pojišťovnu
Podle Kvačka přibývá lidí, kteří se o bezpečnostní systémy pro domy a byty zajímají. "Více se bojí, je to způsobeno dobou. Pro klid v duši se tato investice určitě vyplatí. Než se však začneme zajímat o zabezpečovací systémy, je nutné si rozmyslet hodnotu majetku, který chceme zabezpečit. Vybrat si pojišťovnu, kde vás seznámí s kritérii, která jsou nutná k zabezpečení vámi zvolené hodnoty, a ta pak servisní firmy musí dodržet," radí Kvaček. Teprve pak to chce věnovat nějaký čas vyhledání té správné firmy, která systém u vás namontuje.

Podívat se můžete na internet, ale nejlepší je firmu přímo navštívit, abyste se přesvědčili, že to není jen někdo z ulice bez zkušeností fungující jen na mobilní telefon. Zákazník může po získání informací požadovat zabezpečení bytu či domu po firmě podle stanovených podmínek a výše uvažované investice. Firma pak s ním společně hledá tu optimální variantu. Ta může obsahovat zabezpečení oken, dveří včetně bezpečnostních dveří, elektronické hlásiče a trezory. Věci a cennosti je nutno uzamknout do trezoru příslušné bezpečnostní třídy. Trezor musí být řádně ukotven. Volbu trezoru určují pojišťovací podmínky a výše ceny obsahu trezoru.

Zloděje obvykle lákají k činu nekvalitní dveře a okna, plná dopisní schránka, která mu napoví, že majitel objektu je dlouhodobě pryč. Může taky pozorovat otevřeným oknem, že váš byt je nadstandardně vybaven, proto je dobré mít záclony. Práci mu ulehčí i volně pohozený žebřík na zahradě či jiné náčiní.

Nedávejte zlodějům příležitost
Naopak už pohled na bezpečnostní dveře, mříže v oknech, samolepka, že dům je střežen bezpečnostním systémem, pes, světlo založené na detekci pohybu, viditelný kamerový systém či zvuky uvnitř bytu a domu ho většinou odradí.

Například v panelovém domě odborníci doporučují vícero uzamykatelných dveří. Mnohdy postačí vytvořit dojem, že je v domě někdo přítomen. Pokud odjíždíte na delší čas mimo domov, svěřte klíče sousedovi nebo jiné spolehlivé osobě, která nejen vybere schránku, ale nějakým způsobem, třeba hodinovým rozsvícením večer, vytvoří dojem, že jste doma. Tuto iluzi za něj může vykonat i elektronické spínací zařízení, které umí zapnout televizi či rádio.