Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štítky na spotřebičích čtěte již v obchodě

  21:11aktualizováno  21:11
Úspory energie: pojem stále častěji vyslovovaný při diskusích o možnostech snížit náklady na provoz domácnosti. Vybavení elektrospotřebiči sílí a náklady na služby, které má energie poskytnout, tedy teplo, světlo, teplá voda a podobně, jsou stále vyšší. Naproti tomu existuje několik možností, jak je snížit. První vzniká ještě před zapnutím spotřebiče.
Již při nákupu nového spotřebiče se můžeme orientovat podle jeho energetického štítku, tedy na základě předpokládané provozní spotřeby energie. Jde o zásadní rozhodnutí, protože kupovaný výrobek budeme mít doma pravděpodobně několik let.

Označení automatické pračky, sušičky prádla, ledničky, mrazničky, myčky nádobí, elektrické trouby, elektrického ohřívače vody a zdroje světla určuje zákon. Štítek musí být nalepen na viditelném místě a obsahovat informace o provozních vlastnostech (tedy nejen o spotřebě elektřiny) daného výrobku. Povinnost označení se týká i prodeje prostřednictvím katalogů a internetu.

Pomocí štítků zjistíme i další vlastnosti
Štítky jsou různě odstupňované od nejúspornější kategorie A až po kategorii F (viz rámeček - Energetické štítky). Kromě toho se ještě dozvíme informace o dalších funkčních vlastnostech - spotřebě vody a hlučnosti u praček, stejně i o jejich prací schopnosti a účinnosti odstředění.

Energetický štítek lednice uvádí rovněž její objem (chladicího i mrazicího prostoru) i hlučnost provozu. Podobně je tomu i u dalších spotřebičů. Přesný obsah energetických štítků pro jednotlivé výrobky je předmětem vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu s číslem 215/2001 Sb.

Provozní náklady lednice
Přirozenou otázkou mnoha spotřebitelů samozřejmě je, jestli není nákupní cena energeticky úsporného výrobku výrazně vyšší, než je cena výrobku průměrného. V tomto případě je třeba se rozhodovat podle konkrétní nabídky prodejců. Mnohdy není problém najít v akci výrobek, který patří do energeticky úsporné i kvalitativně uspokojivé kategorie, přitom není mezi cenově nejdražšími výrobky.

Konkrétním příkladem může být stará lednice se spotřebou 3 kWh elektrické energie za den. Při ceně 3,46 Kč/kWh se zaplatí za deset let jejího provozu téměř čtyřicet tisíc (37 887 Kč). Naproti tomu nový model (s pravděpodobně hezčím designem a lepšími funkčními vlastnostmi) má spotřebu jen 0,9 kWh/24 hodin.

V průběhu deseti let provozu se za ni na účtu za elektřinu objeví celkem 11 366 Kč. Když k tomu připočteme nákupní investici třeba 15 000 Kč, stejně ve srovnání se starou lednicí za stejně dlouhé období ušetříme 11 521 Kč, tedy ročně víc než tisícovku. Proto nákup nového spotřebiče může znamenat výrazné snížení provozních nákladů domácnosti.

Při výběru se neunáhlete
Při koupi nového spotřebiče se tedy zákazníkovi vyplatí si z energetických štítků zjistit alespoň základní údaje o jeho vlastnostech a ekonomičnosti provozu. V průběhu následujících let se tak vyhne nepříjemně vysokým nákladům na jeho provoz, případně nespokojenosti s jeho hlučností apod. Pokud si zvolí vhodný spotřebič a chová se při jeho obsluze podle doporučení výrobců, zjistí, že pravidelné stoupání cen energie nemusí mít tak výrazný cenový dopad na chod domácnosti.

Autor je pracovníkem Střediska pro efektivní využívání energie, o. p. s. (SEVEN)ENERGETICKÉ ŠTÍTKY

Jak ukazuje obrázek štítku, každý výrobek má různě odstupňované kategorie. Kategorie A zahrnuje ty nejlepší a nejúspornější. V průměru jde o výrobky o 50 procent lepší než standard. Kategorie C a D je uváděna jako standardní, výrobky kategorie F jsou již o 25 procent horší než standard.

Například - mezi chladničkami se dnes na trhu, podobně jako v zemích EU, již nesetkáme s výrobky horšími než D. Energetickým štítkem jsou označeny například i žárovky a kompaktní zářivky. Úsporné zářivky, které patří do skupin A a B, mají spotřebu ve srovnání s klasickými žárovkami až o 80 procent nižší.

Není tedy divu, že žárovky jsou označeny písmeny E a níže. Rozdíl v provozních nákladech mezi dvěma spotřebiči v různých třídách nezávisí jen na spotřebě energie, ale například v případě praček také na spotřebě vody, pracích prášků apod. Stojí tedy za to si udělat jednoduchý propočet. Údaje na štítku a prodejní cena pro něj poskytnou potřebné údaje.

Co konkrétně rozhoduje o zařazení spotřebiče do jednotlivé třídy? To určuje legislativa. A ta například pro pračky uvádí: "Pračka bude zařazena do energetické třídy A, pokud její spotřeba elektrické energie při standardním pracím cyklu, přepočteno na 1 kilogram náplně prádla, činí nejvýše 0,19 kWh."

rychlovarná konvice

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Jak bydlí designér Karim Rashid, který se obléká jen do růžové a bílé

Závěsná lampa Space Time byla představena poprvé v roce 2011 ve Švédsku a od té...

Karim Rashid je jedním z nejplodnějších designérů své generace. Přes tři tisíce jím navržených produktů ve výrobě a 300...

Kuchyňské trendy opisují od profesionálů, někdy jde ale jen o módu

Pokud se na pánvi smaží, plocha s patentovanou  úpravou SensoRed je pouze...

Evropa propadla euforii z domácího vaření a pečení. A také nutnosti dodržování pitného režimu. Jen tak si lze vysvětlit...

Z digestoře a varné desky se stal jeden spotřebič. To kuchyň změní

Kuchyňský ostrůvek ve tvaru písmene Y je příkladem, že v kuchyni se má nejen...

Vyznavači spojení kuchyně s obývacím pokojem mohou být spokojeni: architekti i výrobci už s jinou variantou ani...

Najdete na iDNES.cz