Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štítky na spotřebičích čtěte již v obchodě

  21:11aktualizováno  21:11
Úspory energie: pojem stále častěji vyslovovaný při diskusích o možnostech snížit náklady na provoz domácnosti. Vybavení elektrospotřebiči sílí a náklady na služby, které má energie poskytnout, tedy teplo, světlo, teplá voda a podobně, jsou stále vyšší. Naproti tomu existuje několik možností, jak je snížit. První vzniká ještě před zapnutím spotřebiče.
Již při nákupu nového spotřebiče se můžeme orientovat podle jeho energetického štítku, tedy na základě předpokládané provozní spotřeby energie. Jde o zásadní rozhodnutí, protože kupovaný výrobek budeme mít doma pravděpodobně několik let.

Označení automatické pračky, sušičky prádla, ledničky, mrazničky, myčky nádobí, elektrické trouby, elektrického ohřívače vody a zdroje světla určuje zákon. Štítek musí být nalepen na viditelném místě a obsahovat informace o provozních vlastnostech (tedy nejen o spotřebě elektřiny) daného výrobku. Povinnost označení se týká i prodeje prostřednictvím katalogů a internetu.

Pomocí štítků zjistíme i další vlastnosti
Štítky jsou různě odstupňované od nejúspornější kategorie A až po kategorii F (viz rámeček - Energetické štítky). Kromě toho se ještě dozvíme informace o dalších funkčních vlastnostech - spotřebě vody a hlučnosti u praček, stejně i o jejich prací schopnosti a účinnosti odstředění.

Energetický štítek lednice uvádí rovněž její objem (chladicího i mrazicího prostoru) i hlučnost provozu. Podobně je tomu i u dalších spotřebičů. Přesný obsah energetických štítků pro jednotlivé výrobky je předmětem vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu s číslem 215/2001 Sb.

Provozní náklady lednice
Přirozenou otázkou mnoha spotřebitelů samozřejmě je, jestli není nákupní cena energeticky úsporného výrobku výrazně vyšší, než je cena výrobku průměrného. V tomto případě je třeba se rozhodovat podle konkrétní nabídky prodejců. Mnohdy není problém najít v akci výrobek, který patří do energeticky úsporné i kvalitativně uspokojivé kategorie, přitom není mezi cenově nejdražšími výrobky.

Konkrétním příkladem může být stará lednice se spotřebou 3 kWh elektrické energie za den. Při ceně 3,46 Kč/kWh se zaplatí za deset let jejího provozu téměř čtyřicet tisíc (37 887 Kč). Naproti tomu nový model (s pravděpodobně hezčím designem a lepšími funkčními vlastnostmi) má spotřebu jen 0,9 kWh/24 hodin.

V průběhu deseti let provozu se za ni na účtu za elektřinu objeví celkem 11 366 Kč. Když k tomu připočteme nákupní investici třeba 15 000 Kč, stejně ve srovnání se starou lednicí za stejně dlouhé období ušetříme 11 521 Kč, tedy ročně víc než tisícovku. Proto nákup nového spotřebiče může znamenat výrazné snížení provozních nákladů domácnosti.

Při výběru se neunáhlete
Při koupi nového spotřebiče se tedy zákazníkovi vyplatí si z energetických štítků zjistit alespoň základní údaje o jeho vlastnostech a ekonomičnosti provozu. V průběhu následujících let se tak vyhne nepříjemně vysokým nákladům na jeho provoz, případně nespokojenosti s jeho hlučností apod. Pokud si zvolí vhodný spotřebič a chová se při jeho obsluze podle doporučení výrobců, zjistí, že pravidelné stoupání cen energie nemusí mít tak výrazný cenový dopad na chod domácnosti.

Autor je pracovníkem Střediska pro efektivní využívání energie, o. p. s. (SEVEN)ENERGETICKÉ ŠTÍTKY

Jak ukazuje obrázek štítku, každý výrobek má různě odstupňované kategorie. Kategorie A zahrnuje ty nejlepší a nejúspornější. V průměru jde o výrobky o 50 procent lepší než standard. Kategorie C a D je uváděna jako standardní, výrobky kategorie F jsou již o 25 procent horší než standard.

Například - mezi chladničkami se dnes na trhu, podobně jako v zemích EU, již nesetkáme s výrobky horšími než D. Energetickým štítkem jsou označeny například i žárovky a kompaktní zářivky. Úsporné zářivky, které patří do skupin A a B, mají spotřebu ve srovnání s klasickými žárovkami až o 80 procent nižší.

Není tedy divu, že žárovky jsou označeny písmeny E a níže. Rozdíl v provozních nákladech mezi dvěma spotřebiči v různých třídách nezávisí jen na spotřebě energie, ale například v případě praček také na spotřebě vody, pracích prášků apod. Stojí tedy za to si udělat jednoduchý propočet. Údaje na štítku a prodejní cena pro něj poskytnou potřebné údaje.

Co konkrétně rozhoduje o zařazení spotřebiče do jednotlivé třídy? To určuje legislativa. A ta například pro pračky uvádí: "Pračka bude zařazena do energetické třídy A, pokud její spotřeba elektrické energie při standardním pracím cyklu, přepočteno na 1 kilogram náplně prádla, činí nejvýše 0,19 kWh."

rychlovarná konvice

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Trendy v kuchyních: žádná bílá a uprostřed obří ostrůvek

Na kuchyňský ostrůvek navazuje velký jídelní stůl (Del Curto).

Kuchyně se výrazně změnily. Alespoň podle milánského veletrhu Eurocucina. Proměnila se barevnost i pojetí: téměř marně...

Inspirací pro retro kuchyň mladého páru se stal starý ohýbaný nábytek

Kuchyň zaujme samostatnými moduly místo jednolitého bloku horních skříněk....

Staré byty nadšení nevzbuzují, ale občas v nich září krásné kousky nábytku. A právě ty oslovily mladou výtvarnici...Najdete na iDNES.cz