Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stěhování bude s naším manuálem hračka. Klíčem je správný postup

  1:00aktualizováno  1:00
Stěhování a vše s ním spojené patří na seznam 43 zátěžových situací, v nichž člověk reaguje tak stresově, že může potřebovat pomoc psychologa. Přesun domova z místa na místo lze však pojmout i tak, abyste na něj vzpomínali bez hrůzou oroseného čela.

Všichni kamarádi nebývají stejně šikovní a na rozdíl od profesionální stěhovací firmy. | foto: Profimedia.cz

Když nás odstěhují kamarádi, zaplatíme nejvýš pár piv v hospůdce. Tato příjemná představa však odpovídá leda tak stěhování spartánsky zařízené studentské garsonky.

Všichni kamarádi nebývají stejně šikovní a na rozdíl od profesionální stěhovací firmy, která je pojištěna, jim nelze vystavit účet za rozbité a zničené věci. Proto se rozhodně vyplatí nechat jakýkoli větší přesun rozměrnějšího a hlavně cennějšího nábytku odborníkům. Ceny za jejich služby se však můžou dost výrazně lišit.

Přestože se v inzerátech a na internetových stránkách stěhovacích firem většinou dozvíte orientační údaje, nemusejí konečnému zúčtování odpovídat. Je to dáno řadou faktorů, od ujetých kilometrů přes aktuální cenu benzinu po velikost zvoleného vozidla a počet členů jeho posádky.

Připlatíte si jak za patra (s výtahem i bez), výrazně těžké předměty, jako jsou klavír, rozměrný starožitný příborník nebo trezor, tak za neobvyklé časové nároky - stěhování o víkendu nebo večer. Rámcový odhad lze spočítat podle velikosti bytu.

Třeba 2+1, jehož vybavení pojalo 25 krabic, a k tomu 12 kusů nábytku, to vše z prvního patra do prvního patra v jednom městě, představuje jednu jízdu nákladního auta a dva pracovníky stěhovací firmy. Taková akce vyjde asi na
5 tisíc korun.

Cena za pohodlí

Při volbě stěhovací firmy se vyplatí dát buď na doporučení známých, nebo jich obvolat několik a zjistit konkrétní podmínky. Firmy nabízejí různé bonusy, třeba zapůjčení přepravek zdarma. Jiné mají v nabídce i úklidové a malířské práce, což celý manévr výrazně zjednoduší.

Muži zemřeli při stěhování

Zřítilo se na ně kovové zábradlí

Tragédie se odehrála v luxusní čtvrti Knightsbridge v západní části Londýna 21. listopadu. Dva muži ten den stěhovali pohovku, když se na ně zřítilo železné zábradlí klasického domu z tradičních červených cihel na adrese Cadogan Square. Dva muži zemřeli a dalších šest bylo zraněno.

Existují i drobnější služby navíc, na které se vyplatí zeptat. Kdo nechce ztrácet čas a nervy sháněním dlouhodobě osvědčených krabic od banánů, může si nechat od stěhovací firmy přivézt nebo u nich vyzvednout speciální krabice (někdy jsou zadarmo, jindy za 30 - 40 korun/ks).

Ve vybavení stěhováků by sice automaticky měly být i deky, lepicí páska a dostatek smršťovací i bublinkové fólie, přesto se s nimi raději domluvte předem nebo raději mějte nějaké v zásobě.

Za příplatek, byť nikoli malý, si pak můžete třeba nechat obalit starožitný nábytek zvlášť důkladně, zabalit také osobní věci nebo přestěhovat knihovnu tak, aby v konečné fázi každá kniha ,přistála‘ v polici opět na svém místě.

Nečekané překážky

„S manželem jsme věděli, že stěhovat se po dvaceti pěti letech nebude nic snadného, ale i tak jsme to málem podcenili,“ připouští Petra Mrázková, která nedávno vyměnila byt na jednom konci Prahy za jiný, vzdálený téměř dvacet kilometrů.

„Naštěstí mi šéf stěhováků nabídl, že se na oba byty nejdřív přijede podívat. Manželovi to připadalo zbytečné, ale vyplatilo se nám to. Čekalo nás totiž několik překvapení. Přestože nový byt byl také 3+1 a měl téměř stejnou plochu jako ten původní, ukázalo se, že ve skutečnosti potřebujeme věci vměstnat do mnohem menšího prostoru.“

Zradou v novém bytě totiž byly nejen nižší stropy a absence chytře vybudovaného podhledu v předsíni předchozího bytu, kam Mrázkovi ukládali sezonní věci a kufry, ale i podstatně skromnější skladovací prostory. Citelně se projevila chybějící spíž i samostatná ,botárna‘.

„Zjistili jsme, že některé kusy nábytku do nového bytu nijak nevměstnáme a šatní skříň neprojde dveřmi do ložnice. Museli jsme koupit vestavěné skříně do ložnice a stěhovací parta je rovnou během stěhování smontovala. Dohodli jsme se s nimi předem i na tom, že nákladním autem odvezou do sběrného dvora věci, které se nám do bytu už nevejdou. Nábytek se navíc musel ve sběrném dvoře rozsekat na kusy, na což my s manželem nemáme sílu.“

Čas má doslova cenu zlata

Pamatujte také na to, že potřebujete dostatek času na přípravu. Jen málokdo si může dovolit vzít delší dovolenou, a tak se doporučuje ode dne D (tj. dne přesunu) odečíst měsíc - a tento den v kalendáři zvýraznit.

Je to nejlepší chvíle, kdy začít s prvními přípravami. Tedy vybrat firmu a zajistit si u ní včas termín, zejména, když se, jako většina lidí, hodláte stěhovat v prosinci nebo červenci, případně poslední týden v kterémkoli měsíci.

Zvažte, co s vámi půjde životem dál, a čeho se chcete zbavit. Obvolejte příbuzné a kamarády, jestli by se jim nehodily některé kusy nábytku či vybavení, tedy jsou-li v dobrém stavu. Pokud se rozhodnete balit sami, nechte si týden předem přivézt přepravky a krabice, nakupte pytle a začněte.

V hlavní roli tlustý fix

Klasické pořekadlo: Dvakrát měř, jednou řež platí při skládání věcí do krabic a pytlů dvojnásob. Je nesmírně důležité všechny krabice pečlivě popsat silnými lihovými fixy, ideálně různých barev, a hlavně z několika stran.

Počítejte s tím, že jakmile věci přesunete do krabic, obsah bytu nabobtná, plocha však nikoli. Je tedy třeba rozmístit a vršit naplněné krabice tak, abyste se v bytě mohli i nadále pohybovat. Důležitý je i způsob, jak je plnit.

Klíčem je správný postup

Vyplatí se:

  • Rozvrhnout si správně čas.
  • Delegovat některé úkoly na ostatní členy rodiny, pomocníky nebo na stěhovací firmu.
  • Předem vytipovat největší možné problémy.
  • Příliš těžké úkoly rozdělit na několik menších, které lze řešit postupně.
  • Nenechat se pokud možno vmanipulovat do časové tísně.
  • Mít v záloze jedno krizové řešení (například dočasně najatý osobní sklad).

„Naše firma nabízí zdarma zapůjčení plastových přepravek, papírové krabice o rozměru 60 × 40 × 30 cm u nás stojí 30 korun. Většina zákazníků už přišla na to, že to je nejšikovnější kombinace, jak vše pohodlně sbalit. Nesmějí ovšem dělat dvě chyby, které nám komplikují a zpomalují práci. Přepravky totiž přeplňují, takže na nich vznikají jakési čepice a my je nemůžeme skládat na sebe, a papírové krabice naopak nezaplňují zcela, takže ty se pak kroutí a bortí. Pokud však naši klienti zabalí chytře, diví se, že stěhování šlo mnohem rychleji, než vůbec čekali,“ říká Jiří Čtvrtečka, který svou stěhovací firmu provozuje v Praze už 25 let.

Firmy můžou dodat i speciální šatní boxy s tyčí na ramínka, takže si je do nových (nebo přestěhovaných) skříní jen převěsíte. Vyjdou ovšem každý kolem 200 korun, takže levnější je dát oblečení do pevných pytlů, které mívají objem až 120 litrů.

Úplně na závěr si potom sbalte věci do tašky nebo kufru, jako byste se chystali někam na víkend. Pár kusů čistého prádla, kosmetika, léky, brýle, elektronika. Ušetří vám to nervy i čas - a obojí budete po stěhování určitě potřebovat.

Těžké loučení

Knihy dnes patří mezi nejčastější předměty, které je nutné při stěhování oželet. Zažil to i Martin Dohnálek, když se kvůli zaměstnání rozhodl přestěhovat z rodného domu rodičů do garsonky v poměrně vzdálené Plzni.

Postupoval racionálně: „Nejprve jsem zabalil svoji sbírku komiksů, pak jsem vyřadil knihy, které mám na čtečce, a slušným kapesným inspiroval mladší sestru, aby mi v on-line katalogu veřejné knihovny ověřila, které další moje knihy jsou tam k dispozici, a těch jsem se bez milosti zbavil. Stejně bych se k nim už v životě asi nevrátil, ale takhle to bolelo méně. Zůstalo mi několik odborných titulů a cizojazyčných knih, dohromady jen čtyři krabice. A čtyři byly jen proto, že jsem od stěhováků dostal tip plnit je knihami jen do poloviny a nahoru dát oblečení. Lépe se totiž manipuluje s lehčími krabicemi, a nevadí, že jich je jednou tolik. To cenu stěhování neovlivnilo.“

Právě loučení s osobními věcmi, které se často do menšího bytu už nevejdou, bývá nejtěžší, tím spíš, tlačí-li vás čas. Řešením, a to třeba jen dočasným, může být pronájem malého skladu u specializované firmy. V nabídce jsou různě velké sklady, a to už od 0,5 m². Naopak ten největší, který má přibližně 20 m², už pojme i zařízení bytu 3+1.

Záleží jen na tom, zda potřebujete uskladnit nábytek, spotřebiče nebo jen krabice s vaší milovanou sbírkou. Nájem lze sjednat třeba jen na měsíc a například u firmy Less Mess Storage zaplatíte nyní za sklad v Praze 6 o velikosti 3,5 m² měsíčně 2 500 korun včetně nájemného, služeb a pojištění.

Nejmenší minibox o objemu 1 m³, ten často využívají studenti, kteří opouštějí na dobu prázdnin svou kolej, vyjde na 720 korun měsíčně. Je dobré se však informovat o konkrétní situaci v různých pobočkách (například v Praze jsou tři), protože jejich cena se může lišit.

Autoři:


Nejčtenější

Trojdílná kožená sedačka, křesílka a konferenční stolky jsou právě těmi...
Jak zařídit levně byt po babičce: chce to vkus a odvahu kombinovat

Díky lásce k starému originálu a citu pro kombinaci s novým se Haně podařilo vybudovat si milé bydlení, jež má velmi osobitou atmosféru. Návštěva byla...  celý článek

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost však trvala krátce. Přesně do chvíle, kdy...  celý článek

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či dokonce věžičkou. Téměř všechny stojí v...  celý článek

Centrum obytného prostoru tvoří kuchyňský ostrov, jehož pracovní deska je...
Majitel bytu na Vinohradech vsadil na bílou barvu a kazetové dveře

Bydlení na Vinohradech láká v Praze spoustu zájemců. A to přesto, že bez náročné rekonstrukce se zde obejdou jen těžko. V tomto případě však majitel teprve po...  celý článek

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov. „Rozhodnutím postavit si dřevostavbu jsme...  celý článek

Další z rubriky

V této kuchyni se žije. Rodina usedá na teakové židle okolo masivního teakového...
Do bytu v domě z roku 1860 použili mix starého a nového nábytku

V malebném domě, jehož kořeny sahají až do roku 1860, v lázeňském městě Teplice se Martin narodil. Svého času dům využíval i hrabě Esterházy jako své letní...  celý článek

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Využijte 50procentní slevy a nakupujte s Ona Dnes. Tipy pro byt a dům

V pondělí 16. října startuje týden zlevněných nákupů s Ona Dnes. V tento den najdete v MF DNES více než stovku kuponů, s nimiž se můžete vypravit pro vybavení...  celý článek

1
Sousedka stále pije. Pod vlivem ječí na přítele i svých šest dětí

Sousedé bydlí v garsonce v pronájmu. Každou chvíli je paní pod vlivem alkoholu, hádá se s přítelem, dochází k fyzickému napadání a to mají doma šest dětí. Naše...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.