Stavitelé se vstupu do EU bát nemusí

Mnoho lidí touží po vlastním rodinném domě, avšak zatím si je nestačili postavit. Jiní chtějí v dohledné době rekonstruovat starší domek nebo chalupu. Shodně se ptají: Co se změní, až Česká republika v květnu vstoupí do Evropské unie? Jsou evropské normy náročnější?
O poplašné zprávy ani obavy není ve veřejnosti před vstupem do Evropské unie nouze. Jsou však zcela zbytečné, ujišťuje Pavel Dvořák, ředitel úseku technické normalizace Českého normalizačního institutu (ČSNI). Vstup do evropského společenství nebude znamenat pro drobné stavitele žádný zlom.

I cement zůstane stejný
Žádný nový předpis nebude podle Dvořáka například určovat, jaký typ domu k bydlení si v Česku lze či nelze postavit a zda bude při rekonstrukci domu nebo bytu nutno vyměnit okna či vchodové dveře.

Ani stavebník, který si půjde koupit cement, nezpozoruje žádnou změnu obsahu v pytli, cement bude pouze v jiném balení, s odlišným značením podle evropské normy CE. Ale ani to už dnes není v případě tohoto stavebního materiálu (a mnoha dalších) na trhu nějaká novinka.

Proces probíhá již léta
"Přejímání nových evropských norem opravdu nepropukne teprve s nástupem května, ale začal již před deseti lety," říká Pavel Dvořák. Tehdy Český normalizační institut získal status přidruženého člena evropských normalizačních organizací a od roku 1997 se stal jejich plnoprávným členem.

Výsledkem je, že dodneška se v soustavě Českých technických norem (ČSN) ocitlo více než 14 000 nových evropských norem, ze stavebnictví jich je asi 1400. Řídí se jimi výrobci i prodejci ve stavebnictví, ale také projektanti, architekti i stavební úřady.

Důležité informace

Co obsahuje evropská směrnice?

1.
požadavky na mechanickou odolnost a stabilitu stavby
2. požární bezpečnost
3. hygienu, ochranu zdraví a životního prostředí
4. požadavky na bezpečnost při užívání
5. ochranu proti hluku
6. tepelnou ochranu a nízkou energetickou náročnost


Co to znamená v praxi?

Z pohledu těchto šesti požadavků je posuzována přeneseně i veškerá činnost v oblasti výroby stavebních hmot. Řídí se jimi i projektanti a architekti - jsou základem pro ujednocování požadavků uvedených v technických normách. "Ukažme si to na obyčejné dlaždici," říká Ludmila Kratochvílová z Českého normalizačního institutu. Ze šesti požadavků evropské směrnice jsou v tomto případě aktuální zejména ty, které se týkají hygieny, ochrany zdraví a bezpečnosti při užívání. Dlaždice musí být podle nových evropských norem, musí tedy mít takové parametry, aby výrobek byl bezpečný proti uklouznutí, nezachycoval se v něm prach obsahující škodliviny, nebyl v něm obsažen radon a tak dále. Podobně jsou mnohostranně posuzovány všechny stavební materiály. Teprve pak mohou nést označení podle příslušné evropské normy.


Proces bude pokračovat ještě řadu dalších let. Jen ve stavebnictví čeká republiku převzetí zhruba dalších 1200 norem, které dosud nebyly v Evropě sjednoceny.

Výstavba se liší
"Sjednocování technických norem ve stavebnictví v rámci Evropy má na mysli kvalitnější bydlení jako celek," vysvětluje Ludmila Kratochvílová, vedoucí oddělení výstavby ČSNI.

Přihlížet je nutno však ke dvěma skutečnostem. Požadavky na bytovou výstavbu nejsou a nemohou být ve všech zemích Evropy stejné - jiné bytové domy jsou v Řecku či Španělsku s teplým podnebím než například v chladných severských zemích, jako je Švédsko nebo Finsko.

Jiné bydlení je vžito v horských oblastech než v nížinatých. Vedle těchto odlišností však existují mnohé společné prvky, které přispívají k zdravějšímu a bezpečnějšímu bydlení.

V tomto smyslu se proto již v roce 1989 Evropská komise shodla na určitém programu, který vychází ze směrnice EHS. Směrnice obsahuje šest základních požadavků na stavby, které jednotlivé zúčastněné země zpravidla zahrnuly do svých zákonů a vyhlášek.

Bydlení podle EU

1.
Které skupiny stavebních výrobků už mají za sebou proces sjednocování s evropskými normami a po vstupu do EU se budou vyskytovat na tuzemském trhu s označením CE?

Jsou to především malty, přísady do betonu, pálené zdicí prvky, cement, vápno, stavební kování, dlažební kostky z přírodního kamene, kamenivo pro stavební účely, tepelně izolační výrobky (například polystyren, minerální vlna pro zateplování staveb), komponenty pro stabilní hasicí zařízení. Přitom by v uváděných parametrech neměl být rozdíl, zda pocházejí od domácích či zahraničních výrobců. Proces bude pokračovat ještě několik let, v první polovině letošního roku například přibude evropská norma pro keramické a obkladové prvky. Na trhu by se v důsledku toho měly od určitého data vyskytovat i některé sanitární výrobky, například umyvadla, záchodové mísy, koupelnové vany pouze s označením CE. Dále i betonové výrobky pro ploty, sádrové tvárnice, desky na bázi dřeva pro použití ve stavebnictví. Po určité období se budou na trhu prodávat některé výrobky zhotovené jak podle starých národních norem, tak podle nových. Nově vydané harmonizované normy mají totiž určité přechodné období, které umožňuje staré výrobky doprodat.

2.
Vyplývá z tohoto přechodného stavu na trhu se stavebními materiály nějaké nebezpečí, o kterém by měl stavebník vědět?

I když proces přechodu z našich národních na evropské normy nepřinese žádné dopady do běžných potřeb a zájmů bytových stavebníků, informovanost i určitá ostražitost jsou na místě. Vlastník rodinného domku nebo bytu by měl být pozornější v případě, když si bude něco sám stavět nebo přestavovat a používat materiály, které si bude sám nakupovat. Měl by se u prodejců zajímat, o jaký jde výrobek, kterým normám odpovídá, zda je výrobek doložen prohlášením o shodě a podobně. Tato odpovědnost individuálního výběru se týká zejména stavebních akcí, které nepotřebují stavební povolení a stačí jen stavební ohlášení.

3.
Jaké změny a nové nároky nastanou při projektování a výstavbě nových rodinných domů?

Zde se předpokládá dokonalá součinnost projektantů, stavebníků a stavebních firem. Právě tito odborníci musí být zárukou dodržení všech změn, které nová evropská pravidla přinášejí. Od projektování se totiž odvíjí vše ostatní včetně použití správných materiálů i technologií. Přitom pro zpracování vlastních projektů rodinných domů a obytných budov Evropa žádné jednotné normy nevydává. Pro tento účel nadále platí tuzemský stavební zákon, prováděcí vyhlášky a navazující ČSN. To vše by pak ve svém celku mělo vést k výstavbě kvalitnějších budov, hospodárnému bydlení a současně by to bylo i významnou ochranou spotřebitele.

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...