Stavba domu

Stavba domu | foto: Profimedia.cz

Stavíme nový dům. Co nás čeká?

  • 126
Je rozhodnuto. Budete stavět nový dům. Může k němu vést celkem přímá cesta, může však být i křivolaká se spoustou nečekaných překážek. Co všechno vás na ní čeká, než otočíte klíčem v zámku a vejdete do svého domu?

Toužíte mít kousek země a na něm dům přesně podle svých představ? Než se v něm budete moci zabydlet, pravděpodobně vás neminou tyto kroky:

1. Musíte mít na čem stavět
Hlavním kritériem výběru pozemku je samozřejmě lokalita, potom dostupnost a občanská vybavenost místa, velikost a svažitost parcely, přístupnost k ní, její zastavěnost.

Důležité je, aby k pozemku byly přivedeny všechny inženýrské sítě: elektřina, plyn, kanalizace a vodovod, nebo na něm byla alespoň studna s kvalitní pitnou vodou. Jinak se připravte, že za ně můžete zaplatit i statisíce korun, podle toho, odkud je bude potřeba vést.
 
„Informujte se na místním stavebním úřadě o plánované výstavbě v okolí,“ radí Monika Kaňková ze společnosti MAXIMA Reality. „Podle výpisu z katastru nemovitostí potom zjistíte, jestli na pozemku či přístupových cestách nejsou věcná břemena.“ Můžete si v něm rovněž ověřit, jestli parcela skutečně patří tomu, kdo vám ji prodává.

„Kupujete-li pozemek přímo od majitele, doporučuji obrátit se na obecní nebo městský úřad, stavební odbor či odbor výstavby a vše si prověřit,“ dodává Monika Kaňková.

2. Vyberte si projekt
Dům můžete stavět podle některého z katalogových projektů, které dnes mnoho firem nabízí na internetu či ve svých prospektech. Zaplatíte za něj již od deseti tisíc korun. Ovšem nesmí vám vadit, že projekt nepůjde upravit přesně podle vašich požadavků. Nebo vlastně ano, ale každá změna bude něco stát.
 
Necháte-li si od architekta vypracovat individuální projekt, můžete v něm dělat změny tak dlouho, dokud nebude „ideální“. Zaplatíte ovšem víc – od 30 až třeba do 150 tisíc korun.

„Individuální projekt však šetří peníze. Typové projekty totiž nelze použít bezvýhradně, většinou je to kompromisní univerzální řešení, které je nutné upravovat,“ myslí si architekt David Kraus. „Architekt navíc může svým chytrým nápadem ušetřit až stovky tisíc při stavbě středně velkého rodinného domu.“

3. Najměte si architekta
Rozhodnete-li se pro stavbu domu podle individuálního projektu, budete hledat architekta. Při výběru vám mohou pomoci webové stránky České komory architektů www.cka.cc nebo server www.archiweb.cz.

Nejjistější je ovšem dát na doporučení přátel či známých. Architekti si za své služby většinou účtují kolem 10 procent z celkové ceny domu. Za to jich ovšem obvykle nabízejí více.

„Architekt vyslechne požadavky klienta, obhlédne pozemek a zpracuje nabídku. Následuje smlouva a poté studie, projekt pro územní či stavební řízení, prováděcí projekt, autorské dozory nad správným prováděním stavby,“ vypočítává David Kraus.

4. Zvolte stavební firmu
Dům můžete podle projektu stavět svépomocí či zčásti svépomocí s tím, že si na odborné práce najmete řemeslníky. Nebo vše necháte na stavební firmě, která postaví dům na klíč – k nastěhování. Kontakty na stavební firmy najdete na internetu či v telefonním seznamu, je však lepší mít od někoho doporučení.
 
„Stavět svépomocí se z finančních důvodů nevyplatí, protože firma si naúčtuje jen pětiprocentní daň z přidané hodnoty, vy to koupíte s devatenáctiprocentní DPH,“ říká Petr Picmaus, spolumajitel architektonické a stavební firmy De Facto.

„Při stavbě svépomocí si navíc musíte zajistit stavební dozor,“ dodává Josef Smola, architekt a autor knihy Stavba rodinného domu krok za krokem.

„Chcete-li mít nad průběhem prací a jejich kvalitou kontrolu, musíte si zaplatit opravdového odborníka. Ten bude stavbu řídit a bude na ni dohlížet.“ Profesionálům bude stavba trvat kratší dobu a odvedou pravděpodobně kvalitnější práci než laik.

„Stavební firmy mívají vyzkoušené řemeslníky, s nimiž dlouhodobě spolupracují. A pro všechny je důležité, aby si nezkazili reputaci,“ říká Petr Novák ze stavební firmy MAO.

5. Oznamte to úřadům
Stavět dům znamená také obíhat úřady se spoustou papírů. Pokud si ani na tuto činnost nenajmete architekta, počítejte s tím, že nějaký čas vám zabere. Na místní stavební úřad je dobré zajít předem a informovat se, jestli je na pozemku možné postavit rodinný dům, jak může být velký, s jakou střechou.

Když plánujete dům do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy, se sklepem do hloubky tří metrů, nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím, můžete ho jen ohlásit. Větší domy je možné stavět jen na stavební povolení.

K obojímu však musíte předložit celou řadu dokumentů. Jakých? To se dozvíte na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj – www.mmr.cz. Tam si také můžete stáhnout všechny potřebné formuláře.

V současnosti již stavební úřady nekonají závěrečnou kontrolu, takzvanou kolaudaci, a v domě je možné začít bydlet hned po jeho dokončení.

Další díly seriálu Stavba domu

Z čeho stavět dům - vyjde 22/3/2007
Základy: podsklepení se nevyplácí - vyjde 29/3/2007
Střecha a izolace - vyjde 5/4/2007
Okna: aby do domu nefoukalo - 12/4/2007
Jaké koupit dveře? - 19/4/2007
Vytápění - úsporný dům ušetří za teplo - 26/4/2007
Vybíráme podlahu - 3/5/2007
Omítky udělají ze stavby hotový dům - 10/5/2007
Plot: vymezte si svůj vlastní prostor - 17/5/2007