Dům

Dům | foto: Profimedia.cz

Stavební povolení: běh na dlouhou trať

  • 30
Chystáte se stavět rodinný dům? Předtím byste měli vědět, kde a jak musíte požádat o stavební povolení, abyste je získali co nejdříve a neměli při tom na úřadě problémy.

Smyslem nového zákona, o němž se diskutuje, by mělo být zejména odstranění přebytečné administrativy. Pro stavebníka by to například znamenalo, že rodinný dům o ploše do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží by postavil jen na ohlášení.

Je šance, že zákon v této podobě bude platit už v roce 2007, ale zatím je nutno se řídit tím stávajícím. Jak postupovat za současných podmínek?

1. Projekt stavby
Vlastník zasíťovaného pozemku, určeného podle platného územního plánu k výstavbě rodinného domu, musí mít projekt stavby, splňující všechny náležitosti vymezené stavebním zákonem.

Projekt musí být zpracován oprávněnou osobou, proto se dokládá fotokopie autorizace projektanta. Měl by kromě domu obsahovat i doprovodné objekty, jako je oplocení a přípojky.

Projekt nesmí být v rozporu s navrženým typem zástavby uváděným v územním plánu, musí splňovat i místní regulativy, například tvar a sklon střechy, výšku domu, procento zastavěnosti.

2. Územní řízení
Pokud v dané lokalitě není územní plán schválený, bude příslušný stavební úřad rozhodovat o umístění stavby v takzvaném územním řízení, které lze sloučit se stavebním.

V případě, že pozemek pro stavbu domu byl dosud veden jako orná půda či zahrada, je nutné doložit souhlas s vynětím zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu.

3. Kolečko mezi úřady
Pokud se rozhodnete o stavební povolení zažádat sami, zajděte na příslušný stavební úřad, kde získáte formulář „Žádost o stavební povolení pro stavbu“, který dnes většinou stáhnete z internetu.

Při první návštěvě získejte podrobné informace - zda se bude rozhodovat o umístění stavby a kdo bude účastníkem stavebního řízení. (stavebník, sousedé, hygienik, pracovník požárního sboru, zástupci správců sítí a další).

Většina stavebních úřadů je dnes schopna seznam institucí, od nichž požaduje vyjádření, poskytnout v tištěné formě. Těmto účastníkům pak co nejdříve předložte projektovou dokumentaci k posouzení. Nejlépe osobně v podatelně a nezapomeňte si nechat potvrdit kopii průvodního dopisu.

Důležité je totiž razítko s datem, kdy jste tak učinili; maximální lhůta pro vyjádření je 30 dní.

4. Odborné vedení stavby
Bude-li stavba prováděna svépomocí, je účastníkem řízení i osoba, která ji bude odborně vést nebo vykonávat odborný dozor. Od této osoby budete potřebovat prohlášení, že bude vykonávat odborné vedení stavby, včetně fotokopie autorizace. Pro zjednodušení řízení můžete dále doložit vyjádření vlastníků sousedních nemovitostí.

Projektant a zhotovitel stavby účastníky řízení nejsou, mohou však být přizváni. Zadáte-li stavbu firmě, budete muset doložit její oprávnění dům stavět. Potřebným dokladem je fotokopie živnostenského listu anebo výpis z obchodního rejstříku.

5. Projektová dokumentace
Když máte pohromadě vyjádření účastníků i písemný souhlas sousedů, který ovšem není podmínkou, můžete stavebnímu úřadu konečně předložit projektovou dokumentaci.

Je-li stavební úřad v místě stavby, tak ve dvou vyhotoveních, není-li, ve třech. Jednu složku projektu obdrží stavebník zpět. Odevzdáte také vyplněný formulář s žádostí o povolení spolu se všemi přílohami a vyjádřeními.

Jednou z nezbytných příloh je i doklad o vlastnictví pozemku - kupní smlouva, výpis z katastru nemovitostí včetně snímku z katastrální mapy, ne starší 30 dnů.

6. Zahájení stavebního řízení
Povinností stavebního úřadu je zahájit stavební řízení spojené s místním šetřením. Své připomínky mohou účastníci uplatnit nejpozději při ústním jednání. Od místního šetření i ústního jednání může stavební úřad upustit.

V tomto případě pak úřad musí stanovit, dokdy mohou účastníci uplatnit své námitky, lhůta nesmí být kratší než sedm dní.

Pokud jste podali žádost nekompletní, stavební úřad řízení přeruší a vyzve k doplnění. Třicetidenní lhůta v tuto chvíli přestává běžet. Pokud podklady dle požadavků úřadu ve stanoveném čase řádně nedoplníte, řízení bude zastaveno.

7. Vydání stavebního povolení
Ve chvíli, kdy stavební úřad vydá stavební povolení, musí o tom písemně informovat všechny účastníky řízení. Pokud stavbu nezahájíte do dvou let ode dne, kdy stavební povolení nabylo právní moci, pozbude platnosti.