Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem vadí novostavby. Praha 4 plánuje developery hlídat

  1:00aktualizováno  1:00
Radnice Prahy 4 má plán, jak investorům zatrhnout příliš velké stavby. Ty většinou nerespektují stávající domy a ničí charakter ulice či celé čtvrti. Nejčastěji jde o předimenzované bytové domy, které developeři velmi rádi staví v klidné vilové zástavbě.

Takhle ne. Mezi vilkami v Hodkovičkách stojí bytový dům, jehož autoři jako by si ani drobnější zástavby v okolí nevšimli. | foto: Kristina PetrášováMF DNES

Rodina bydlí ve vilové čtvrti v Hodkovičkách desítky let. Víkendy se naučili trávit na zahradě, kde měli vždy jistou dávku soukromí. Před pár lety však na vedlejší parcele místo staré vilky vyrostl dům, který svou velikostí rozhodně do zástavby rodinných domků nezapadá a vypadá spíše jako menší činžák. Rázem je po soukromí. Terasy nových sousedů mají teď téměř na dosah ruky.

"Stále častěji se setkáváme se situací, kdy investor koupí pozemek či malý rodinný domek se zahradou ve vilové rezidenční oblasti a hodlá zde vyprojektovat předimenzovaný bytový dům. Pokud splní podmínky příslušné vyhlášky, nikdo mu ve stavbě nedokáže zabránit," stěžuje si starosta Prahy 4 Pavel Horálek. Co s tím?

Tady bude radnice hlídat

Architekti navrhli stavební limity pro tyto oblasti Prahy 4

Radou prošly Nusle vymezené ulicemi Pod Vilami, Svatoslavova, Nad Nuslemi, Vyšší, Na Jezerce, Jaurisova, Pod Lázní, Na Veselí a okolí ulice Na Květnici.

Další čtvrti, o nichž se uvažuje Hodkovičky, Podolí, Michle, Ondřejov, Lhotka, Dobeška, Stará Krč, Kačerov.

Žádný zákon porušen nebyl a novostavba vznikla v souladu s územním plánem. "Nicméně charakter místa narušuje, proto jsme proti takovým developerům připravili novou zbraň," tvrdí mluvčí čtvrté městské části Michal Sochor.

Radnice sestavila seznam stavebních limitů, které chce zejména ve vilových čtvrtích v budoucnu prosazovat. To se týká zmíněných Hodkoviček, části Nuslí, Dobešky, Michle, Lhotky, Kačerova či staré Krče.

Co takovými limity radnice myslí? Obecně to, že budou mnohdy přísnější, než ukládá územní plán. Konkrétně třeba to, že dnes může investor postavit třípatrový dům, ale Praha 4 bude bojovat, aby jeho výška nepřekročila střechy okolních vil.

Podobných omezení bude celá řada a všechny si v podstatě kladou jediný cíl: aby neutrpěla identita dané lokality. "Pokud je investor nesplní, budeme proti této stavbě bojovat. Zdůrazňuji, že z pozice samosprávy nemůže omezení suplovat zákonná rozhodnutí stavebního úřadu. Věřím, že i pražský magistrát by při případném odvolání a rozhodování dal za pravdu spíše městské části," vysvětluje starosta Horálek, který doufá, že stavební záměr, s nímž radnice nebude souhlasit, úřady nepovolí.

Může se hodit

Hledáte byt v Praze? Vybírejte na Reality.iDNES.cz z pestré nabídky nemovitostí.

Právě z tohoto důvodu však plán trochu plave na vodě. Jak vidno, nemá totiž oporu v zákoně. Nicméně se radnice Prahy 4 zasadí o to, aby se navržené limity objevily v novém územním plánu. Pokud toho dosáhne, budou pak již pro investory závazné.

"Na takový krok má městská část právo a je na dotčeném odboru magistrátu, zdali ho schválí. Nicméně nový územní plán bude na úrovni 21. století, tedy tak kvalitní, že podobné iniciativy nebude potřebovat," podotýká jeho autor Roman Koucký.

Nový územní plán by měl být schválen do konce roku 2015. Jestli zohlední i požadavky čtvrté městské části, záleží na jeho zpracovatelích. Jak je patrné, stát se tak nemusí.

Autoři:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Myslivně vrátil podobu z 18. století. Náklady raději přestal počítat

Zbraslavská myslivna se zbavila všech novodobých nánosů a vrátila se do 18....

Ivan Pešek koupil myslivnu v Praze na Zbraslavi v době, kdy sloužila jako dům se třemi byty. Značně zanedbanou stavbu...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Další z rubriky

Nejlepší dřevěné stavby a projekty roku 2018. Hlasovat může každý

Dům v Neveklově pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím rodinného domu...

Ty nejlepší rodinné domy ze dřeva, ale také interiéry či dětská hřiště nebo dřevěné konstrukce roku 2018, to vše si...

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Montované domy se inspirovaly u chatrčí a srubů zlatokopů a dobrodruhů

Dům „ShotGun“ v Santa Monice po rekonstrukci

Dodnes se stavitelé předhánějí v rychlosti, jak postavit rodinný dům v co nejkratší době. Legenda němého filmu, Buster...

Najdete na iDNES.cz