Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem vadí novostavby. Praha 4 plánuje developery hlídat

  1:00aktualizováno  1:00
Radnice Prahy 4 má plán, jak investorům zatrhnout příliš velké stavby. Ty většinou nerespektují stávající domy a ničí charakter ulice či celé čtvrti. Nejčastěji jde o předimenzované bytové domy, které developeři velmi rádi staví v klidné vilové zástavbě.

Takhle ne. Mezi vilkami v Hodkovičkách stojí bytový dům, jehož autoři jako by si ani drobnější zástavby v okolí nevšimli. | foto: Kristina PetrášováMF DNES

Rodina bydlí ve vilové čtvrti v Hodkovičkách desítky let. Víkendy se naučili trávit na zahradě, kde měli vždy jistou dávku soukromí. Před pár lety však na vedlejší parcele místo staré vilky vyrostl dům, který svou velikostí rozhodně do zástavby rodinných domků nezapadá a vypadá spíše jako menší činžák. Rázem je po soukromí. Terasy nových sousedů mají teď téměř na dosah ruky.

"Stále častěji se setkáváme se situací, kdy investor koupí pozemek či malý rodinný domek se zahradou ve vilové rezidenční oblasti a hodlá zde vyprojektovat předimenzovaný bytový dům. Pokud splní podmínky příslušné vyhlášky, nikdo mu ve stavbě nedokáže zabránit," stěžuje si starosta Prahy 4 Pavel Horálek. Co s tím?

Tady bude radnice hlídat

Architekti navrhli stavební limity pro tyto oblasti Prahy 4

Radou prošly Nusle vymezené ulicemi Pod Vilami, Svatoslavova, Nad Nuslemi, Vyšší, Na Jezerce, Jaurisova, Pod Lázní, Na Veselí a okolí ulice Na Květnici.

Další čtvrti, o nichž se uvažuje Hodkovičky, Podolí, Michle, Ondřejov, Lhotka, Dobeška, Stará Krč, Kačerov.

Žádný zákon porušen nebyl a novostavba vznikla v souladu s územním plánem. "Nicméně charakter místa narušuje, proto jsme proti takovým developerům připravili novou zbraň," tvrdí mluvčí čtvrté městské části Michal Sochor.

Radnice sestavila seznam stavebních limitů, které chce zejména ve vilových čtvrtích v budoucnu prosazovat. To se týká zmíněných Hodkoviček, části Nuslí, Dobešky, Michle, Lhotky, Kačerova či staré Krče.

Co takovými limity radnice myslí? Obecně to, že budou mnohdy přísnější, než ukládá územní plán. Konkrétně třeba to, že dnes může investor postavit třípatrový dům, ale Praha 4 bude bojovat, aby jeho výška nepřekročila střechy okolních vil.

Podobných omezení bude celá řada a všechny si v podstatě kladou jediný cíl: aby neutrpěla identita dané lokality. "Pokud je investor nesplní, budeme proti této stavbě bojovat. Zdůrazňuji, že z pozice samosprávy nemůže omezení suplovat zákonná rozhodnutí stavebního úřadu. Věřím, že i pražský magistrát by při případném odvolání a rozhodování dal za pravdu spíše městské části," vysvětluje starosta Horálek, který doufá, že stavební záměr, s nímž radnice nebude souhlasit, úřady nepovolí.

Může se hodit

Hledáte byt v Praze? Vybírejte na Reality.iDNES.cz z pestré nabídky nemovitostí.

Právě z tohoto důvodu však plán trochu plave na vodě. Jak vidno, nemá totiž oporu v zákoně. Nicméně se radnice Prahy 4 zasadí o to, aby se navržené limity objevily v novém územním plánu. Pokud toho dosáhne, budou pak již pro investory závazné.

"Na takový krok má městská část právo a je na dotčeném odboru magistrátu, zdali ho schválí. Nicméně nový územní plán bude na úrovni 21. století, tedy tak kvalitní, že podobné iniciativy nebude potřebovat," podotýká jeho autor Roman Koucký.

Nový územní plán by měl být schválen do konce roku 2015. Jestli zohlední i požadavky čtvrté městské části, záleží na jeho zpracovatelích. Jak je patrné, stát se tak nemusí.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...

Hravý dům vypadá jako kvádr vznášející se na svahu. Připomíná matrix

Dům opticky „levituje“ ve svahu i díky barevnému odlišení na bílý kvádr horního...

Byť domy ve svahu vyžadují mnohem náročnější přípravu, výsledek bývá většinou výrazně zajímavější než v případě staveb...

Paraboly na domech budou přibývat, dejte si pozor na povolení

Satelitní vysílání dnes využívá k příjmu televize třetina českých domácností,...

Kvůli plánovaným změnám televizního vysílání z DVB-T na DVB-T2 je téma přechodu na satelitní vysílání a jeho instalace...Najdete na iDNES.cz