Srub má dnes nepříliš častý roubený štít.

Srub má dnes nepříliš častý roubený štít. | foto: Martin Zeman

Manželé si na Vysočině postavili srub. Byla to láska na první pohled

  • 49
Srub na pěkném místě, kde tak trochu splyne s okolím, může stát třeba i na Vysočině, kde si jej postavil manželský pár. Již dříve chtěl odejít z města na venkov, ale pokus s vlhkou chalupou nevyšel. Tak koupil parcelu a postavil srub. „Určitě bychom neměnili, jsme velmi spokojení,“ říká majitel.

„Koupě pozemku byla náhoda a idea nového domu nabyla na obrysech. Vybírali jsme firmu a současně si nechali udělat jednoduchý návrh projektu pro stavební povolení, které jsme začali vyřizovat. Věděli jsme, že půjde o masivní dřevostavbu, ale nebyli jsme rozhodnuti, zda to bude roubenka nebo srub. Nakonec jsme si firmu vybrali, nabídla nám skvělou cenu, líbilo se námi jejich jednání, byli jsme se podívat také ve firmě, kde jsem si poprvé mohl prohlédnout i osahat dřevostavbu zblízka a úplně jsem se do ní zamiloval,“ vysvětluje majitel srubu.

Když dům vyzrává

Samotná stavba domu pak netrvala příliš dlouho. Nejvíce času zabrala základová deska a výroba domu přímo ve firmě. Jeho sestavení na pozemku bylo již otázkou několika dní. Majitelé si nechali postavit jen hrubou stavbu. Krytinu, podlahy, zateplení, palubky, příčky a vše ostatní dodělávali sami.

Může se hodit

Vilky Buštěhrad

Vilky Buštěhrad - nízké náklady na bydlení s atraktivní cenou.

Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

„Jako střešní krytinu jsem před deseti lety zvolil cementovláknité desky, což se mi dnes jeví jako nesprávné řešení. Nevadí, že šablony ztratily barvu, ale začínají se loupat, hřebenáče se rozpadají, na jednom místě už úplně chybí. Takže mě čekají buď opravy, nebo výměna. Mně se tehdy krytina velmi líbila, také jsem chtěl, aby svým rázem zapadla mezi zdejší stavby. Zatím ji měnit nebudu, budu dělat jen opravy a časem uvidím.“

Stavba ze surového dřeva je prvních několik let stále v pohybu, takzvaně si sedá a tomu je třeba pravidelně přizpůsobovat jednotlivé prvky. V tomto případě nebylo sedání příliš rychlé - po dokončení zůstal dům rok prázdný, nedocházelo tedy k velkým změnám teplot a mohl také přirozeně větrat.

„Hned na počátku jsem seřizoval komín a střechu, na komíně to dělalo asi deset centimetrů, povoloval jsem patky pod sloupy a podobně. Nyní se rozhoduji, že budu tmelit štíty, jsou roubené, dnes se již takové nedělají. Nejsou zatížené, na konstrukci tedy nic netlačí. Kuláče jsou vlastně samostatné, takže nesedaly a zůstaly proto malinko viset. Stáhli jsme je dolů, ale vznikly mezi nimi tam malé mezery, které je třeba uzavřít. Perfektně fungují i okna, i přes to sedání a neustálý pohyb domu se dají zavírat, otevírat, stejně tak i dveře. Seřizoval jsem pouze dveře do hlavní místnosti a vchodové dveře,“ popisuje majitel.

Správný nátěr je základ

Srub sice nemá omítky ani fasádu, práce však neubude, dřevo je třeba zevnitř i zvenka natřít. V interiéru je napuštěné včelím voskem, rozpuštěným v perchloru, další údržba již spočívá v občasném odstranění prachu a otření stěn.

„Venkovní první nátěr vydržel na severní straně, kde je dřevo kryté, několik let, ale na osluněné straně se začal loupat a prášit. Asi po třech letech jsem tedy dřevo znovu natíral, ale nezlepšilo se to, asi po pěti letech jsem ho ručně přebrousil a natřel jsem ho jinou barvou, vhodnou na dřevostavby, ale začala se loupat také. Možná, že na dřevě zůstaly zbytky předchozích nátěrů. Potom jsem tedy s natíráním dlouho váhal, až jsem se letos rozhodl, že nátěr znovu obnovím. Zvolil jsem českou barvu Karbolineum Extra, kterou doporučují i památkáři, používá se také na natírání šindelů. Dřevo jsem opatrně obrousil vibrační bruskou, abych neporušil tu vrchní vrstvu a natřel, zatím jsem spokojený,“ říká majitel.

Teplo domova

Výběru topení v domě je třeba věnovat velkou pozornost, v roubené stavbě to platí dvojnásob. Nejde jen o tepelnou pohodu, různobarevné plameny a tiché praskání dřeva tam k večernímu posezení prostě patří.

„V zádveří a v koupelně máme ještě podlahové topení, nicméně topíme nejvíce kachlovými kamny s krbovou vložkou, takže podlahové topení s vodním rozvodem využíváme minimálně, radiátory slouží spíše k temperování domu. Srub se v chladných dnech poměrně rychle ohřívá, je výhodné, že nemusíme příliš topit ani na podzim, zvlášť když svítí sluníčko, je tu příjemné teplo. A nahoře v podkroví někdy až horko... Uvažuji, že časem pořídím tepelné čerpadlo, systém vzduch/voda, už jsem začal připravovat místo. Využili bychom ho na topení i na ohřev vody,“ plánuje majitel.

„Určitě bychom neměnili, jsme s domem velmi spokojení. Máme tu třeba malinko nižší stropy, než je obvyklé, což na někoho může působit stísněně, nicméně my jsme to tak chtěli, připadá nám to útulné. Původně jsme chtěli roubenku, ale v té době ještě nebyly příliš rozšířené a jejich cena byla vyšší. Dokonce jsem uvažoval i o tom, že bych si ji udělal sám. Znal jsem starého tesaře, který je uměl tesat, na stavbu neměl čas, ale nabídl mi, abych k němu šel pracovat, že mě to naučí. Ale pak jsme zvolili jsme srub a udělali jsme dobře,“ pochvaluje si majitel.

Technické parametry:

  • Zastavěná plocha:128 m2
  • Užitná plocha:178 m2
  • Spodní stavba: Štípaný beton - imitace kamene
  • Konstrukce: Obvodové stěny jsou roubené ze smrkové kulatiny o průměru 20 až 25 cm
  • Komín: Zděný vyvložkovaný
  • Ošetření dřeva: Bochemit
  • Vytápění, ohřev vody: Kachlová kamna s krbovou vložkou a teplovodním výměníkem, elektrokotel napojený na radiátory, bojler
  • Voda: vlastní studna, obecní vodovod
  • Podlahy: masivní dřevěné, keramická dlažba
  • Okna: dřevěná, izolační dvojskla U = 1,1 W/m2K
  • Dveře: Vnější dřevěné euro, vnitřní - dřevěné - borovice, s obložkami
  • Realizace: Haniš srubové domy s.r.o.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním únorovém čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.