Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba rodinného domu jde do finiše

  9:06aktualizováno  9:06
Už po několik měsíců sledujete výstavbu rodinného domu Royal. Na fotografiích vidíte, jak každý měsíc stavba pokročila. Odborníci vás vždy upozorňují, kde by mohla vzniknout kritická místa, jež je třeba pečlivě ohlídat - a to u každé stavby! Konec roku se pomalu blíží a s ním se do finiše dostává i naše stavba. Zatímco spousta rodin řeší pro záplavách a povodních problém s vytopeným domem, v tomto případě jde stavba do příjemného - a očekávaného finiše.
V poslední části jsme se rozloučili betonáží podlahového vytápění. Po provedení betonových potěrů v rodinném domě se začalo s obklady v obou koupelnách druhého nadzemního podlaží i v technické místnosti prvního nadzemního podlaží.

Po takzvaném vyzrání betonových potěrů v prvním nadzemním podlaží se dělníci pustili do bednění zvýšené podlahové konstrukce v prostoru kuchyňské linky, položila se tepelná izolace a osadil se rozvod podlahového vytápění. Současně byl v garáži proveden penetrační nátěr podlahy, montáž izolací proti vodě a zemní vlhkosti, protiradonová zábrana a následně betonáž podlahové mazaniny s vloženou armaturou.

Zima se blíží
Protože se blíží zimní období s případnými teplotami hluboko pod bodem mrazu, finišují i práce na venkovních úpravách. Byla dokončena venkovní probarvená minerální omítka, z níž plasticky vystupují bílé "šambrány" kolem oken a dveří. Byla namontována střešní okna a instalován bleskosvod, zaizolovány a zabetonovány balkony v druhém nadzemním podlaží a provedena izolace proti zemní vlhkosti na venkovní terase.

To také znamená, že byla následně zabetonována celá terasa (se spádem 1,5 procenta, aby byl zabezpečen odvod dešťové vody). Zároveň byly okolo venkovní terasy zabetonovány schody. Tím skončily venkovní betonářské práce. Stavaři začali s demontáží venkovního oplocení stavby a s terénními úpravami v nejbližším okolí domu. Došlo na hrubé terénní úpravy, zmizet musela i zemina před domem pro štěrkový podklad vstupu do domu a vjezdu do garáže.

Bez tepla to nejde
Po instalaci kotle ústředního topení a radiátorů v druhém nadzemním podlaží byl připojen plyn a provedena revize plynovodní přípojky. Konečně teplo! Spustil se totiž kotel a začalo se s postupným temperováním rodinného domu. V takovém případě však nejde začít topit "na plný plyn", naopak je třeba začít s postupným náběhem podlahového vytápění neboli cyklem sušení podlah. Ten spočívá v tom, že se nejprve do potrubí podlahového vytápění pustí topné médium - voda o teplotě 20 °C. Teprve po 48 hodinách se zvedne její teplota vždy o 5 °C.

Takto se postupuje po pěti stupních vždy po 48 hodinách až do doby, kdy teplota otopné vody dosáhne teploty + 40 °C. Teprve potom se obdobným způsobem teplota vody snižuje. Zároveň byla provedena "kompletace elektro". Namontovaly se zásuvky a vypínače, propojilo se elektrické vedení do domovního rozvaděče a provedla se revize elektrorozvodů.

Současně s tím proběhly obkladačské práce v koupelnách. Byly zkompletovány předokenní rolety. Začalo se s montáží balustrádového zábradlí na balkonech (jednotlivé segmenty byly již zaměřeny, v současné době se pouze z jednotlivých dílů skládá dohromady a navzájem propojuje).

Co je třeba si ohlídat při stavbě

Radí Ladislav Franta, stavař

1. Obklady a dlažby
V případě nekvalitního provedení dochází především k estetickým závadám, které se mohou projevit nerovností obkladu, křivými, řádně nevyhlazenými spárami. Při nekvalitním vyčištění obkladu zůstávají mapy od spárovací hmoty, které následně těžko odstraníte.

2. Kompletace ZTI, topení, elektro
Při nekvalitním osazování zařizovacích předmětů a armatur může dojít k jejich poškození, nedotěsnění, křivému osazení apod. V rámci kompletace elektro je nutné provést osazení krabic do úrovně omítky, jinak vypínače a zásuvky nepřiléhají ke stěnám.

3. Pokládka podlahových krytin
Vlhkost podkladních betonů nesmí překročit požadavek pro různé podlahové krytiny, při nedodržení dochází k následnému "zborcení" podlah, hlavně u parket a plovoucích laminátových podlah, případně k plísním u povlakových krytin.

4. Podlahové topení
Při nedodržení plynulého náběhu může dojít k takovým objemovým změnám, které dilatační spáry "nezvládnou". Následně by mohlo dojít k trhlinám v betonech, případně i v položené dlažbě.

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Nejlepší dřevěné stavby a projekty roku 2018. Hlasovat může každý

Dům v Neveklově pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím rodinného domu...

Ty nejlepší rodinné domy ze dřeva, ale také interiéry či dětská hřiště nebo dřevěné konstrukce roku 2018, to vše si...

Nejlepší domy roku 2018: vzácná shoda odborné poroty i veřejnosti

Dům roku 2018: hlasování odborné poroty a výsledky hlasování čtenářů - SMS v...

Zdá se, že veřejnost se pozitivně posunula ve vnímání kvalitní architektury. Titul Dům roku 2018 totiž získala s...

Dům na Letné s mokřadem a květinami na střeše zabodoval v Teheránu

Kořenová čistička využívá přírodní mechanismy a zabírá celou střechu. Stála...

Dům Michala Šperlinga s mokřadní střechou zaujal na světovém vyhlášení Energy Globe Award. O ocenění za životní...

Najdete na iDNES.cz