Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba rodinného domu jde do finiše

  9:06aktualizováno  9:06
Už po několik měsíců sledujete výstavbu rodinného domu Royal. Na fotografiích vidíte, jak každý měsíc stavba pokročila. Odborníci vás vždy upozorňují, kde by mohla vzniknout kritická místa, jež je třeba pečlivě ohlídat - a to u každé stavby! Konec roku se pomalu blíží a s ním se do finiše dostává i naše stavba. Zatímco spousta rodin řeší pro záplavách a povodních problém s vytopeným domem, v tomto případě jde stavba do příjemného - a očekávaného finiše.
V poslední části jsme se rozloučili betonáží podlahového vytápění. Po provedení betonových potěrů v rodinném domě se začalo s obklady v obou koupelnách druhého nadzemního podlaží i v technické místnosti prvního nadzemního podlaží.

Po takzvaném vyzrání betonových potěrů v prvním nadzemním podlaží se dělníci pustili do bednění zvýšené podlahové konstrukce v prostoru kuchyňské linky, položila se tepelná izolace a osadil se rozvod podlahového vytápění. Současně byl v garáži proveden penetrační nátěr podlahy, montáž izolací proti vodě a zemní vlhkosti, protiradonová zábrana a následně betonáž podlahové mazaniny s vloženou armaturou.

Zima se blíží
Protože se blíží zimní období s případnými teplotami hluboko pod bodem mrazu, finišují i práce na venkovních úpravách. Byla dokončena venkovní probarvená minerální omítka, z níž plasticky vystupují bílé "šambrány" kolem oken a dveří. Byla namontována střešní okna a instalován bleskosvod, zaizolovány a zabetonovány balkony v druhém nadzemním podlaží a provedena izolace proti zemní vlhkosti na venkovní terase.

To také znamená, že byla následně zabetonována celá terasa (se spádem 1,5 procenta, aby byl zabezpečen odvod dešťové vody). Zároveň byly okolo venkovní terasy zabetonovány schody. Tím skončily venkovní betonářské práce. Stavaři začali s demontáží venkovního oplocení stavby a s terénními úpravami v nejbližším okolí domu. Došlo na hrubé terénní úpravy, zmizet musela i zemina před domem pro štěrkový podklad vstupu do domu a vjezdu do garáže.

Bez tepla to nejde
Po instalaci kotle ústředního topení a radiátorů v druhém nadzemním podlaží byl připojen plyn a provedena revize plynovodní přípojky. Konečně teplo! Spustil se totiž kotel a začalo se s postupným temperováním rodinného domu. V takovém případě však nejde začít topit "na plný plyn", naopak je třeba začít s postupným náběhem podlahového vytápění neboli cyklem sušení podlah. Ten spočívá v tom, že se nejprve do potrubí podlahového vytápění pustí topné médium - voda o teplotě 20 °C. Teprve po 48 hodinách se zvedne její teplota vždy o 5 °C.

Takto se postupuje po pěti stupních vždy po 48 hodinách až do doby, kdy teplota otopné vody dosáhne teploty + 40 °C. Teprve potom se obdobným způsobem teplota vody snižuje. Zároveň byla provedena "kompletace elektro". Namontovaly se zásuvky a vypínače, propojilo se elektrické vedení do domovního rozvaděče a provedla se revize elektrorozvodů.

Současně s tím proběhly obkladačské práce v koupelnách. Byly zkompletovány předokenní rolety. Začalo se s montáží balustrádového zábradlí na balkonech (jednotlivé segmenty byly již zaměřeny, v současné době se pouze z jednotlivých dílů skládá dohromady a navzájem propojuje).

Co je třeba si ohlídat při stavbě

Radí Ladislav Franta, stavař

1. Obklady a dlažby
V případě nekvalitního provedení dochází především k estetickým závadám, které se mohou projevit nerovností obkladu, křivými, řádně nevyhlazenými spárami. Při nekvalitním vyčištění obkladu zůstávají mapy od spárovací hmoty, které následně těžko odstraníte.

2. Kompletace ZTI, topení, elektro
Při nekvalitním osazování zařizovacích předmětů a armatur může dojít k jejich poškození, nedotěsnění, křivému osazení apod. V rámci kompletace elektro je nutné provést osazení krabic do úrovně omítky, jinak vypínače a zásuvky nepřiléhají ke stěnám.

3. Pokládka podlahových krytin
Vlhkost podkladních betonů nesmí překročit požadavek pro různé podlahové krytiny, při nedodržení dochází k následnému "zborcení" podlah, hlavně u parket a plovoucích laminátových podlah, případně k plísním u povlakových krytin.

4. Podlahové topení
Při nedodržení plynulého náběhu může dojít k takovým objemovým změnám, které dilatační spáry "nezvládnou". Následně by mohlo dojít k trhlinám v betonech, případně i v položené dlažbě.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...

Paraboly na domech budou přibývat, dejte si pozor na povolení

Satelitní vysílání dnes využívá k příjmu televize třetina českých domácností,...

Kvůli plánovaným změnám televizního vysílání z DVB-T na DVB-T2 je téma přechodu na satelitní vysílání a jeho instalace...Najdete na iDNES.cz