Dům se zahrádkou je stále snem mnoha obyvatel Česka. Malá rozloha parcely jim nevadí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rodinný dům se zahradou. Český sen se za 20 let zmenšil na polovinu

  • 341
Období velkolepých domů v Česku skončilo. Za posledních 20 let se rozloha typického nově postaveného domu zmenšila o více než polovinu. Dnes dávají lidé důraz hlavně na funkčnost, staví si proto převážně domy o rozloze kolem 100 metrů čtverečních. To fakticky odpovídá standardnímu bytu 4 + 1

Ještě před zhruba dvaceti lety se v Česku stavěly hlavně domy s rozlohou 200 až 300 metrů čtverečních. V 90. letech stavěli hlavně začínající podnikatelé, kteří chtěli zapůsobit na okolí.

Domy byly proto předimenzované. Podnikatelé měli peníze a chtěli to dát najevo. Běžně se proto prodávaly a stavěly domy o velikosti 300 metrů čtverečních. Vyplývá to ze statistik společnosti Canaba, která se zaměřuje na typizované montované domy.

Postupně se ale rozloha nejčastěji stavěných domů zmenšovala, důvodem byla především ekonomická situace zájemců o rodinné domy. Kolem roku 2000 se totiž naplno rozběhl hypoteční trh a stavět tak mohly i středně příjmové skupiny jako živnostníci a střední management firem. Chtěli sice bydlet ve svém domě, ale finančně dosáhli na menší projekty.

Jak se vyvíjel průměrný dům v Česku v posledních 20 letech
90. létaKolem roku 20002011
Rozloha domu (m2)200–30015080–100
Cena domu (mil. Kč)3,5*  3*2*
Rozloha pozemku (m2)2 5001 100600

* cena bez základové desky
Zdroj: Canaba

"Větší roli v rozhodování o vlastním bydlení začala hrát ekonomika. Lidé si stavěli to, na co měli. Začala proto převažovat výstavba domů s rozlohou kolem 150 metrů čtverečních," říká Pavel Herclík ze společnosti Canaba.

Může se hodit

Toužíte po bydlení v rodinném domě? Vyberte si ten pravý na Reality.iDNES.cz.

Dnes je podle něj situace opět jiná. "Stavějí se domy s obytnou plochou, která je výlučně potřebná k bydlení a všechno navíc je luxus. Průměrná plocha nově postaveného domu se blíží ke 100 metrům čtverečních, což odpovídá velikosti standardního bytu 4 + 1." 

Podle statistik společnosti tvoří domy o velkosti 100 metrů čtverečních víc než dvě třetiny celkové výstavby. Zatímco před pěti lety bylo téměř nemožné najít v nabídce projektů dům o velkosti kolem 70 metrů čtverečních, dnes se v tomto standardu staví nejvíc. Některé firmy prezentují ve svých katalozích domy dokonce již od 60 metrů čtverečních.

Touha lidí po vlastním domku se zahradou se někdy vymkne kontrole. Podívejte se na velkorysá sídla v Řitce, kde se na bydlení nešetřilo.

Snížila se rozloha pozemku i cena domu

Vedle velikosti domu se za posledních dvacet let významně snížila také velikost pozemků, cena za postavení domu však zůstává téměř neměnná. Zmenšující se typické české domy souvisí nejen s praktickou potřebou lidí, ale i s dramaticky se zvyšující cenou pozemků.

Po roce 1989 chtěla většina zájemců o stavbu rodinného domu parcelu o rozloze 2,5 tisíce metrů čtverečních, dnes je nejžádanější parcela o 600 metrech čtverečních. Lidé pochopili, že nebudou mít čas starat se o velké pozemky. Také zahrada je totiž finančně i časově náročná.

Rovněž cena nejčastěji stavěného domu se snížila. V 90. letech se nejběžněji stavěl dům o rozloze 200 metrů čtverečních za zhruba 3,5 milionu korun. Dnes se staví 80 procent domů za cenu kolem 2 milionů korun, mají však rozlohu jen kolem 100 metrů čtverečních.

Malé domy vedou

Nový trend menších rodinných domů dokazuje i letošní ročník ankety Top Domy. Organizátoři soutěže změnili velikostní kategorie domů. Nyní se hodnotily rodinné domy v kategoriích od méně než 100 metrů čtverečních až po velikost nad 180 metrů čtverečních. Od minulých anket se tedy odlišovaly až o 30 metrů čtverečních.

V anketě v kategorii Mimořádně dostupný dům letos vyhrála montovaná dřevostavba firmy RD Rýmařov o rozloze 130 metrů čtverečních a dispozicí 5 + 1, v ceně přes dva miliony korun. Dům je určený pro čtyřčlennou rodinu se středními příjmy.

Tím se český trh přibližuje západnímu, kde se preferují spíše menší obytné plochy, které jsou nejen levnější, ale také mnohem praktičtější.