Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peklo, nebo posílení vztahu? Stavba domu každého prověří, říká průzkum

  1:00aktualizováno  1:00
Netradiční výzkum provedený blogem Ženanastavbě.cz ukazuje, že při stavbě domu jde o víc než o termíny, materiál a náklady. Do hry vstupují emoce a tedy i mezilidské vztahy, zejména pokud svoji představu o bydlení realizují společně životní partneři.

Řada lidí si myslí, že stavba domu je výsadou mužů. Autorka blogu se rozhodla, že stavbu bude řídit sama. | foto: Zenanastavbe.cz

Dvě ženy, majitelka Martina a architektka Marie, autorky blogu, svým příběhem boří zažité představy o tom, že stavění domu je výsadou mužů a na stránkách svého deníku tuto skutečnost bohatě ilustrují.

Martina se společně s manželem a dvěma dcerami rozhodla pro život v přírodě. Nad stavbou jejich dřevostavby převzala kompletní dozor právě Martina. Manžel je totiž pracovně vytížený. K sobě si přizvala architektku Marii.

Tip pro postižené povodněmi

Pokud vás nebo vaše přátele postihly povodně, zde najdete naše tipy na slevy až 40 % při nákupu nábytku, spotřebičů či matrací.

Stejně nevšedním způsobem, jakým přistupují ke stavbě domu, přistoupily i k vlastnímu výzkumu, který mapuje vztahy mezi ženami a muži na českých stavbách.

Výzkumu se zúčastnilo celkem 61 párů, které mají reálnou zkušenost se stavbou nebo přestavbou domu.

Z výzkumu vyplývá, že stavba či rekonstrukce byla pro polovinu párů zajímavou zkušeností a jejich partnerství posílila, 32 procent respondentů by i přes občasné neshody nevolilo jinak a zbývajících 28 procent komentuje stavbu domu slovy: "Bylo to peklo, katastrofa, vyčerpávající."

Partnerské neshody provázely zhruba polovinu staveb a jejich příčinou byl nejčastěji nedostatek času a s tím spojený stres.

Snímky z blogu o stavbě

Z výzkumu dále vyplývá, že rozdělení práce podle běžného vzorce na ženskou a mužskou většinou neplatí. V 70 procentech případů zafungovala dělba práce.

"Téměř vše jsme dělali společně. Zdila jsem, vozila materiál, štukovala," komentuje stavbu domu jedna z účastnic výzkumu.

Činnosti spojené s úklidem jsou naopak nadále ryze ženskou záležitostí. Naopak v organizačních činnostech se ženy prosazují stále častěji. Hlavní slovo mají také při výběru vnitřního zařízení domu.

Může se hodit

Chcete si postavit rodinný dům? Najděte si pro něj ten nelpeší pozemek na Reality.iDNES.cz.

Vedle partnerské spolupráce byla zkoumána i kritéria, která jsou nyní ve spojení se stavbou či rekonstrukcí vnímána jako nejdůležitější. Stavitelé a stavitelky kladou největší důraz na praktické a funkční zpracování ve spojení s cenou. Z výčtu kritérií dostala právě tato nejvíce hlasů. Jako o něco méně důležité pak vidí respondenti estetické a architektonické zpracování.

Výzkum se ptal také na stavební materiály

Respondenti u stavebních materiálů vnímají jako nejdůležitější jejich technické parametry, tak to vidí 40 procent dotázaných. Pro 33 procent je ale důležité i to, jaký budou mít vliv na finální vzhled stavby či rekonstrukce.

Vliv výroby materiálu na životní prostředí a zdravotní nezávadnost zajímá naopak vcelku malou část stavitelů. Přestože se ekologické materiály prosazují na trhu čím dál více.

O blogu Žena na stavbě

Mladí manželé s dvěma dcerami žili léta v Ostravě. Nyní zatoužili po zdravějším vzduchu a životu v dřevostavbě. V Jeseníkách si koupili parcelu a začali stavět. Nad vším dozoruje Martina, která si vzala k ruce architektku Marii. Manžel je totiž pracovně velmi vytížený. O svých zážitcích na stavbě se rozhodly psát blog.   

"Lze říci, že laická veřejnost si často neuvědomuje možnosti, které současné stavební technologie nabízejí. Poté, co jsou někteří lidé obeznámeni například s tím, že minerální izolace nemusí obsahovat žádné formaldehydy a chemická barviva, začnou na materiál, který bude obsahovat jejich dům, pohlížet trochu jinak," doplňuje Milan Pokrivčák, manažer Knauf Insulation, který je partnerem projektu.

Rozhodují-li se dotázaní mezi cenou a technickými parametry, celých 83 procent z nich volí zlatou střední cestu s tím, že za kvalitní materiál či lepší vzhled jsou ochotni si připlatit. Pouze podle ceny se dnes rozhodují pouhá 3 procenta stavitelů.

Blog Ženanastavbě.cz dokazuje, že stavba či rekonstrukce rodinného domu je pro partnery zásadní zkušeností. Radost, zážitek, ale i námaha a cesta, tak nejčastěji popisují muži a ženy společnou práci na stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu.

Autor:Nejčtenější

Zachránili starý mlýn a kolem něj vybudovali soustavu rybníčků

Jednotlivé rybníčky jsou vzájemně propojené a protéká jimi potok. V těch...

Mlýn v údolí Zákolanského potoka nedaleko Okoře obklopuje soustava rybníčků. Málokoho by napadlo, že je postupně...

Dům předělávali 6 let. Mladá žena zvládla sama i rekonstrukci koupelny

Obývací pokoj tvoří jakési centrum celého domu, zde se rodina setkává...

V krbu hoří dřevo, třepotající se světélka a plamínky svíček vytvářejí kouzelnou atmosféru, domem vane vůně čerstvě...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

Další z rubriky

Dům pravé blondýnky. Reese Whitherspoonová svou rolí zvýšila cenu domu

Takřka dramatickou chrámovou atmosféru zdůrazňuje v obývacím pokoji tmavé dřevo...

Cenu domu v Beverly Hills, Holmby Hills a Bel-Air v Los Angeles neurčuje zdaleka jen jeho kvalita, ale také jméno...

Architekti, kteří preferují surové stavby. Milují beton i kov

Architektům se podařilo přesvědčit klienta, aby beton v interiéru přístavby...

Jako červená nit se projekty studia Monoform vinou surové studené materiály, beton a kov. Najdete je nejen v interiéru,...

Farmářský dům se zcela vymyká představě zemědělského stavení

Nejvýraznějším prvkem domu jsou velkoformátové posuvné okenice zavěšené na...

Farmářský dům se čtyřmi ložnicemi, který stojí ve zvlněné zemědělské krajině americké Pensylvánie obklopený loukami a...Najdete na iDNES.cz