Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peklo, nebo posílení vztahu? Stavba domu každého prověří, říká průzkum

  1:00aktualizováno  1:00
Netradiční výzkum provedený blogem Ženanastavbě.cz ukazuje, že při stavbě domu jde o víc než o termíny, materiál a náklady. Do hry vstupují emoce a tedy i mezilidské vztahy, zejména pokud svoji představu o bydlení realizují společně životní partneři.

Řada lidí si myslí, že stavba domu je výsadou mužů. Autorka blogu se rozhodla, že stavbu bude řídit sama. | foto: Zenanastavbe.cz

Dvě ženy, majitelka Martina a architektka Marie, autorky blogu, svým příběhem boří zažité představy o tom, že stavění domu je výsadou mužů a na stránkách svého deníku tuto skutečnost bohatě ilustrují.

Martina se společně s manželem a dvěma dcerami rozhodla pro život v přírodě. Nad stavbou jejich dřevostavby převzala kompletní dozor právě Martina. Manžel je totiž pracovně vytížený. K sobě si přizvala architektku Marii.

Tip pro postižené povodněmi

Pokud vás nebo vaše přátele postihly povodně, zde najdete naše tipy na slevy až 40 % při nákupu nábytku, spotřebičů či matrací.

Stejně nevšedním způsobem, jakým přistupují ke stavbě domu, přistoupily i k vlastnímu výzkumu, který mapuje vztahy mezi ženami a muži na českých stavbách.

Výzkumu se zúčastnilo celkem 61 párů, které mají reálnou zkušenost se stavbou nebo přestavbou domu.

Z výzkumu vyplývá, že stavba či rekonstrukce byla pro polovinu párů zajímavou zkušeností a jejich partnerství posílila, 32 procent respondentů by i přes občasné neshody nevolilo jinak a zbývajících 28 procent komentuje stavbu domu slovy: "Bylo to peklo, katastrofa, vyčerpávající."

Partnerské neshody provázely zhruba polovinu staveb a jejich příčinou byl nejčastěji nedostatek času a s tím spojený stres.

Snímky z blogu o stavbě

Z výzkumu dále vyplývá, že rozdělení práce podle běžného vzorce na ženskou a mužskou většinou neplatí. V 70 procentech případů zafungovala dělba práce.

"Téměř vše jsme dělali společně. Zdila jsem, vozila materiál, štukovala," komentuje stavbu domu jedna z účastnic výzkumu.

Činnosti spojené s úklidem jsou naopak nadále ryze ženskou záležitostí. Naopak v organizačních činnostech se ženy prosazují stále častěji. Hlavní slovo mají také při výběru vnitřního zařízení domu.

Může se hodit

Chcete si postavit rodinný dům? Najděte si pro něj ten nelpeší pozemek na Reality.iDNES.cz.

Vedle partnerské spolupráce byla zkoumána i kritéria, která jsou nyní ve spojení se stavbou či rekonstrukcí vnímána jako nejdůležitější. Stavitelé a stavitelky kladou největší důraz na praktické a funkční zpracování ve spojení s cenou. Z výčtu kritérií dostala právě tato nejvíce hlasů. Jako o něco méně důležité pak vidí respondenti estetické a architektonické zpracování.

Výzkum se ptal také na stavební materiály

Respondenti u stavebních materiálů vnímají jako nejdůležitější jejich technické parametry, tak to vidí 40 procent dotázaných. Pro 33 procent je ale důležité i to, jaký budou mít vliv na finální vzhled stavby či rekonstrukce.

Vliv výroby materiálu na životní prostředí a zdravotní nezávadnost zajímá naopak vcelku malou část stavitelů. Přestože se ekologické materiály prosazují na trhu čím dál více.

O blogu Žena na stavbě

Mladí manželé s dvěma dcerami žili léta v Ostravě. Nyní zatoužili po zdravějším vzduchu a životu v dřevostavbě. V Jeseníkách si koupili parcelu a začali stavět. Nad vším dozoruje Martina, která si vzala k ruce architektku Marii. Manžel je totiž pracovně velmi vytížený. O svých zážitcích na stavbě se rozhodly psát blog.   

"Lze říci, že laická veřejnost si často neuvědomuje možnosti, které současné stavební technologie nabízejí. Poté, co jsou někteří lidé obeznámeni například s tím, že minerální izolace nemusí obsahovat žádné formaldehydy a chemická barviva, začnou na materiál, který bude obsahovat jejich dům, pohlížet trochu jinak," doplňuje Milan Pokrivčák, manažer Knauf Insulation, který je partnerem projektu.

Rozhodují-li se dotázaní mezi cenou a technickými parametry, celých 83 procent z nich volí zlatou střední cestu s tím, že za kvalitní materiál či lepší vzhled jsou ochotni si připlatit. Pouze podle ceny se dnes rozhodují pouhá 3 procenta stavitelů.

Blog Ženanastavbě.cz dokazuje, že stavba či rekonstrukce rodinného domu je pro partnery zásadní zkušeností. Radost, zážitek, ale i námaha a cesta, tak nejčastěji popisují muži a ženy společnou práci na stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu.

Autor:Nejčtenější

Parkoviště prodané k bytům je veřejné, majitelům to developer neřekl

Developer rozprodal parkoviště pod domem v Letňanech i s veřejným stáním....

Obyvatelé domu v pražských Letňanech koupili s bytem i parkovací stání. Jenže některým z nich developer prodal i místa,...

Za 45 dnů dokázali s chatrčí zázrak. Luxusní dvojvila je fenomenální

Dům stojí na jednom z ostrovů milionového moderního čínského města Čou-šan.

V čínském městě Čou-šan vyrostla během televizní show unikátní fotogenická vila. Architekt TianQi Guana z designérské a...Michaela Dolinová má chalupu jak malovanou. Dřív tu žili lapkové

Žije se hlavně v prostorné světnici, kde je pohodlné posezení a jídelna s...

Usměvavá chalupářka Michaela Dolinová na nás okamžitě převedla veselou náladu. Nabídla vlastní upečené koláče a ukázala...

Postavili si bungalov. Typový dům skvěle vyladili do nejmenších detailů

Podle místních předpisů musí být v dané lokalitě pouze přízemní domy. Zástavba...

Rostislav s Petruší trénovali svoji fyzičku na schodišti do třetího patra bytového domu dlouhá léta, až jednou pohár...

Rekonstrukce bytu v činžovním domě si vyžádala půltunovou traverzu

Ze dvou pokojů vznikl pohodový obytný prostor s jasně definovanými zónami. Nové...

Tento byt se liší od většiny zrekonstruovaných interiérů. Nejde až tak o podobu, ale o přístup majitelů. Většinu věcí...Další z rubriky

Tři dny strávené v zážitkové minichatě odbourají stres. Nahradí i léky

Zásah budovy do přírody je minimalizován postavením chatky na sloupky.

Chráněná postel uprostřed přírody? Či spíše novodobý stan, který nemusíte stavět? Co víc potřebujete, abyste si...

Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak...

Dům na pilotách se záplav Dunaje nebojí. Ten mu jen „olízne břicho“

Povrchy konstrukcí se nelakovaly; napouštěly se speciálními oleji tak, aby...

Ani několikrát rozvodněný Dunaj nezaplavil podlahy domu, který vyrostl v těsné blízkosti jeho vod. Dům/chata stojí na...Najdete na iDNES.cz