Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peklo, nebo posílení vztahu? Stavba domu každého prověří, říká průzkum

  1:00aktualizováno  1:00
Netradiční výzkum provedený blogem Ženanastavbě.cz ukazuje, že při stavbě domu jde o víc než o termíny, materiál a náklady. Do hry vstupují emoce a tedy i mezilidské vztahy, zejména pokud svoji představu o bydlení realizují společně životní partneři.

Řada lidí si myslí, že stavba domu je výsadou mužů. Autorka blogu se rozhodla, že stavbu bude řídit sama. | foto: Zenanastavbe.cz

Dvě ženy, majitelka Martina a architektka Marie, autorky blogu, svým příběhem boří zažité představy o tom, že stavění domu je výsadou mužů a na stránkách svého deníku tuto skutečnost bohatě ilustrují.

Martina se společně s manželem a dvěma dcerami rozhodla pro život v přírodě. Nad stavbou jejich dřevostavby převzala kompletní dozor právě Martina. Manžel je totiž pracovně vytížený. K sobě si přizvala architektku Marii.

Tip pro postižené povodněmi

Pokud vás nebo vaše přátele postihly povodně, zde najdete naše tipy na slevy až 40 % při nákupu nábytku, spotřebičů či matrací.

Stejně nevšedním způsobem, jakým přistupují ke stavbě domu, přistoupily i k vlastnímu výzkumu, který mapuje vztahy mezi ženami a muži na českých stavbách.

Výzkumu se zúčastnilo celkem 61 párů, které mají reálnou zkušenost se stavbou nebo přestavbou domu.

Z výzkumu vyplývá, že stavba či rekonstrukce byla pro polovinu párů zajímavou zkušeností a jejich partnerství posílila, 32 procent respondentů by i přes občasné neshody nevolilo jinak a zbývajících 28 procent komentuje stavbu domu slovy: "Bylo to peklo, katastrofa, vyčerpávající."

Partnerské neshody provázely zhruba polovinu staveb a jejich příčinou byl nejčastěji nedostatek času a s tím spojený stres.

Snímky z blogu o stavbě

Z výzkumu dále vyplývá, že rozdělení práce podle běžného vzorce na ženskou a mužskou většinou neplatí. V 70 procentech případů zafungovala dělba práce.

"Téměř vše jsme dělali společně. Zdila jsem, vozila materiál, štukovala," komentuje stavbu domu jedna z účastnic výzkumu.

Činnosti spojené s úklidem jsou naopak nadále ryze ženskou záležitostí. Naopak v organizačních činnostech se ženy prosazují stále častěji. Hlavní slovo mají také při výběru vnitřního zařízení domu.

Může se hodit

Chcete si postavit rodinný dům? Najděte si pro něj ten nelpeší pozemek na Reality.iDNES.cz.

Vedle partnerské spolupráce byla zkoumána i kritéria, která jsou nyní ve spojení se stavbou či rekonstrukcí vnímána jako nejdůležitější. Stavitelé a stavitelky kladou největší důraz na praktické a funkční zpracování ve spojení s cenou. Z výčtu kritérií dostala právě tato nejvíce hlasů. Jako o něco méně důležité pak vidí respondenti estetické a architektonické zpracování.

Výzkum se ptal také na stavební materiály

Respondenti u stavebních materiálů vnímají jako nejdůležitější jejich technické parametry, tak to vidí 40 procent dotázaných. Pro 33 procent je ale důležité i to, jaký budou mít vliv na finální vzhled stavby či rekonstrukce.

Vliv výroby materiálu na životní prostředí a zdravotní nezávadnost zajímá naopak vcelku malou část stavitelů. Přestože se ekologické materiály prosazují na trhu čím dál více.

O blogu Žena na stavbě

Mladí manželé s dvěma dcerami žili léta v Ostravě. Nyní zatoužili po zdravějším vzduchu a životu v dřevostavbě. V Jeseníkách si koupili parcelu a začali stavět. Nad vším dozoruje Martina, která si vzala k ruce architektku Marii. Manžel je totiž pracovně velmi vytížený. O svých zážitcích na stavbě se rozhodly psát blog.   

"Lze říci, že laická veřejnost si často neuvědomuje možnosti, které současné stavební technologie nabízejí. Poté, co jsou někteří lidé obeznámeni například s tím, že minerální izolace nemusí obsahovat žádné formaldehydy a chemická barviva, začnou na materiál, který bude obsahovat jejich dům, pohlížet trochu jinak," doplňuje Milan Pokrivčák, manažer Knauf Insulation, který je partnerem projektu.

Rozhodují-li se dotázaní mezi cenou a technickými parametry, celých 83 procent z nich volí zlatou střední cestu s tím, že za kvalitní materiál či lepší vzhled jsou ochotni si připlatit. Pouze podle ceny se dnes rozhodují pouhá 3 procenta stavitelů.

Blog Ženanastavbě.cz dokazuje, že stavba či rekonstrukce rodinného domu je pro partnery zásadní zkušeností. Radost, zážitek, ale i námaha a cesta, tak nejčastěji popisují muži a ženy společnou práci na stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu.

Autor:Nejčtenější

Vzhled bytu na Žižkově ho děsil. Díky šikovným nápadům má super bydlení

Původní dispozice 4+1 nahradila praktičtější 4+kk.

Žižkovský byt velký 152 metrů čtverečních bylo nutné očistit od předchozí rekonstrukce v koloniálním stylu, která...

Překvapil vás kruhový dům? Pak vás bude vnitřek šokovat

Dům vyrostl na zahradě staršího domku. Architekti se snažili nový objekt...

Běloskvoucí věžička s pěticí strmých schodišť je novostavbou bez zbytečných okázalostí. Netradiční dům, který stojí v...Obří protiletecká věž pro 20 tisíc lidí se promění v park s 228 stromy

Z věže, ve které se při náletech skrývalo často i přes 20 tisíc lidí a ze které...

Jednou z nepřehlédnutelných dominant hamburské čtvrti Sankt Pauli je zhruba 40 metrů vysoká protiletecká věž z...

Ze zdevastovaného malého bytu si mladý muž vytvořil skvělé bydlení

Osm metrů dlouhá skříň je kombinací typových skříní a boxů z překližky. Dovnitř...

Je možné dostat na plochu obývacího pokoje celý byt? Architekt Jakub Heidler to zvládl. Nedávno zrekonstruoval...

Pro svou rodinu vymyslel dům. Domov za Prahou má posuvné stropy

Pavel, původním povoláním strojní inženýr, si venkovský domov navrhl sám.

Dům za Prahou ve tvaru helvétského kříže je v mnohém originální. Nevychází ze žádné typové stavby, ale není ani dílem...

Další z rubriky

Tento dům se staví i zásluhou čtenářů iDNES.cz. Podívejte se

Dům pro rodinu postiženého Aleše by měl být dokončen koncem dubna. Má obytnou...

Ten dům je nenápadný a není ani velký, ale z pohledu majitelů je obrovský. Dřevostavba nedaleko Havlíčkova Brodu se...

Dům na Letné s mokřadem a květinami na střeše zabodoval v Teheránu

Kořenová čistička využívá přírodní mechanismy a zabírá celou střechu. Stála...

Dům Michala Šperlinga s mokřadní střechou zaujal na světovém vyhlášení Energy Globe Award. O ocenění za životní...

Romantické bydlení na kopci: architekti majitelům splnili jejich sen

Stavba s půdorysem ve tvaru U je osazena v horní části pozemku tak, aby...

Rodinný dům v kopci nad Děvínem, na svahu Malých Karpat nedaleko Bratislavy, leží na skutečně úžasném místě. A přesně...

Najdete na iDNES.cz