Pro architekta Liema bylo největší odměnou zjištění, že majitelům změnil život...

Pro architekta Liema bylo největší odměnou zjištění, že majitelům změnil život k lepšímu. | foto: Hannah Anthonyszová a 123DV Modern Villas

Život v kruhu. Manželé a psi si užívají dům velký 85 metrů čtverečních

  • 69
Manželé z Rotterdamu v Nizozemsku věděli, že oni i jejich aljašští malamuti budou šťastni pouze v domě obklopeném zelení. Přání jim splnilo studio 123DV. Architekti jim navrhli unikátní otevřený domov ve tvaru kruhu, který symbolizuje pevné objetí.

Prosklený dům, v jehož zrcadlící se fasádě z panelů z nerezové oceli se odráží pěstěná zahrada, může na první pohled působit prvoplánově s tím, že stavba vznikla jen proto, aby byla krásná na efekt.

Když se ale dozvíte, že obyvatelé domu chovají dva aljašské malamuty, pochopíte. Pro dynamický život s aktivními psy, se dům, ve kterém neexistují temné kouty a umožňuje stálý vizuální kontakt exteriéru s interiérem, perfektně hodí.

Majitelé si potřebovali být stále na očích, kontrolovat psí miláčky a nechat je, aby i oni mohli kontrovat své pány. Terasa, která dům obkružuje, je navíc perfektním místem pro odpočinek psů během nepříznivého počasí, kde mohou být majitelům nejblíže.

Směrem do ulice je dům zasazen v mírném terénu, s okolím komunikují jen elegantní velké dřevěné vchodové dveře. Jemně odstíněné zádveří se otevírá do prostoru s loftovým charakterem, kde na jedné ploše se do sebe vzájemně přelévají prostory kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, včetně ložnice.

Jediným masivnějším dělícím prvkem je zabudovaný úložný prostor s knihovnou, který částečně odděluje ložnici, koupelnu se sprchou a toaletu. Díky skrytému posuvnému mechanismu lze ale spáče a zbytek domu od sebe oddělit, například ve chvílích nemoci nebo odpočinku.

Měkké obliny kruhu se opakují i na tvarech sedacího nábytku, sedací souprava a taburet plně respektuje křivku domu, stejně jako kuchyňská linka a další detaily. Kruhová jsou i křesílka a jídelní židle, vázy, ve stropě zabudovaná svítidla i stropní světlík.

Studio 123DV funguje už osmnáct let a stihlo postavit přes šest desítek na míru ušitých exkluzivních vil. Výjimečná není cena, nebo velikost realizovaných sídel, ale osobitý přístup. Žádná z jejich vil nenapodobuje jinou.

Liong Lie z rotterdamského studia říká, že jeho dnešní práci nejvíce ovlivňují cestovatelské zážitky z dětství, kdy s rodiči křižoval desítky zemí po celém světě.

„Pochopil jsem, že neexistuje jediný model, který by uspokojil všechny. Fascinovala mě pestrost a individualismus, v každé zemi a v každém novém domě jsem objevil něco, co jsem do té doby neznal. Všechny stavby ale měly něco společného. Jejich majitelé měli oblíbené rituály a drobnosti, na kterých jim záleželo. Právě ty je dělaly šťastnými. Každý pro sebe hledá něco jiného, někdo chce domem ukázat, jak je mocný a bohatý, jiný touží po absolutním klidu,“ prozrazuje v tiskových materiálech k loni dokončenému projektu.

Kruhová jsou i křesílka a jídelní židle, vázy, ve stropě zabudovaná svítidla i stropní světlík.

Majitelé kruhové vily milují přírodu a odpovídá tomu i výběr stavebních materiálů, které propojují exteriér s interiérem. Stavbě dominují hrubě opracované kameny, masivní dřeviny s výraznou kresbou, kůže a kov. Jemná barevnost nábytku se inspirovala tóny nizozemské krajiny. Vše doplňují perské koberce.

Příroda vstupuje do interiéru i hravými cestami. Na povlečení v ložnici se graficky nahromadily oblázky a konferenční stolky jsou z masivních kusů opracovaného dřeva, ke kterým jsou přidělána jen pohyblivá kolečka, aby bylo možno s nimi lépe manipulovat.

K severu orientovaný dům skýtá pro dvojici majitelů maximální soukromí. Na projektu studio pracovalo již od roku 2013 a loni už obydlený dům přijel navštívit majitel architektonické kanceláře Liong Lie a strávil v něm celý den. Tvrdí, že jde o „kalibrační“ návštěvu, kterou pro něj vrcholí každý projekt.

Ze spokojenosti majitelů lze usoudit, že odvedená práce stála za to. „Po večeři jsme si vyšli na zahradu a majitelé se mě zeptali, zda si uvědomuju, že jsme jim změnili život k lepšímu. To je pro mě jako architekta nejvyšší meta, které mohu dosáhnout,“ dodává.

, pro iDNES.cz