Starý přístroj je drahý pomocník

-
Zatímco se starou škodovkou se její majitel rozloučí bez slzy v oku a raduje se z nového auta, deset či patnáct let stará pračka nebo myčka musí sloužit dál. A to přesto, že její provoz bývá někdy dražší než cena nové pomocnice v domácnosti.

Během posledních let se domácí spotřebiče předhánějí ve svých výkonech jako sprinteři na dráze,na rozdíl od nich však k tomu potřebují stále méně peněz. Například dnešní pračky Miele spotřebují o 60 procent vody a o 44 procent elektrické energie méně než výrobky z roku 1985. AEG vystačí u myček s méně než třetinou elektrické energie, kterou potřebovala srovnatelná myčka před dvaceti lety. Pro zákazníka tato čísla znamenají jediné - podívat se na své přístroje a pak počítat a počítat. V příštím roce se totiž například cena elektrického proudu zvýší v průměru asi o 15 procent, téměř 11 procent přibude na účtu za plyn - čísla se mohou ovšem kraj od kraje lišit.

Nádobí se umyje v myčce levněji

Pro myčky hovoří výsledky všech testů zcela jednoznačně. Myčky spoří kolem 40 až 60 procent vody v porovnání s ručním mytím, a to znamená, že výrazně ušetříte i za ohřev vody. To ovšem platí pro novější výrobky: "V roce 1975 potřebovala myčka na jedno umytí 60 litrů vody,a pokud jde o energii, tak se udávaly hodnoty asi 2,8 kilowatthodiny," říká Ivan Karas z firmy BSH - domácí spotřebiče, která patří k evropské i světové špičce ve výrobě myček i praček. "Stačilo však osm let a spotřeba klesla na 28 litrů a 1,9 kilowatthodiny. Dnes už pro některé programy stačí 12 litrů a 1,05 kilowatthodiny," vypočítá Ivan Karas snižování spotřeby u nových výrobků. Z toho, jak se stále zvyšují ceny energií i vody,a naopak se snižuje spotřeba nových přístrojů, lze dokonce odvodit, za jak dlouho se vám nový výrobek "zaplatí". "Například u pračky ve třídě A, v níž budete prát šest hodin týdně, zaplatíte nyní za elektrický proud asi 1150 korun, zatímco ve třídě D kolem 2050 korun," vysvětluje Helena Bínková z firmy Whirlpool, která patří k největším světovým výrobcům bílé domácí techniky. "V třídě A tak uspoříte při letošních cenách elektřiny kolem 900 korun ročně,ceny elektřiny však půjdou stále nahoru, a tak se úspory budou stále zvyšovat. Spotřebiče v "áčku" mají i programy s výrazně nižší spotřebou vody. Rozdíl v cenách jednotlivých typů se tak vyrovná během velmi krátké doby. - a pak už jen spoříte. Pračky s takzvaným šestým smyslem, který optimalizuje spotřebu, šetří při praní malé náplně oproti pěti kilogramům prádla až 56 procent elektrické energie, 47 procent vody a 45 procent času v porovnání s běžnou pračkou," vypočítává Helena Bínková, "pračka tak šetří sama za hospodyni."

Noční praní

Existují i další možnosti, jak ušetřit. Výhodné je například mytí a praní na noční proud. Nejnovější značkové modely myček a praček stačí naplnit večer a zvolit program, který spustí spotřebič třeba v noci ve čtyři. Ráno stačí prádlo pověsit nebo vyndat nádobí.

Co je energetická třída

Podle nedávno schváleného zákona o hospodaření s energiemi budou muset výrobci označovat vybrané spotřebiče speciálními štítky, které ukáží, jak je jejich provoz energeticky náročný.Tyto údaje se vyjadřují pomocí písmen A až G. "A" znamená nejnižší spotřebu, "G" naopak nejvyšší. Pro zákazníka jsou zajímavé především výrobky označené jako A nebo B. U chladicích přístrojů se navíc udává označení takzvané klimatické třídy. Pro tuzemsko jsou vhodné přístroje s označením N (normální, teplota prostředí +16 až +32 stupňů Celsia) a SN (rozšířená normální, +10 až +32 stupňů Celsia). Proto je třeba si dát pozor na "výhodné dovozy". Chladnička s označením T je určena do tropických oblastí s teplotami od +16 do +43 stupňů Celsia. Pokud by měla fungovat v tuzemských podmínkách, bude mít výrazně vyšší spotřebu.

I přístroje utahují opasky

domácí přístroj spotřeba v roce 1970 1995 úspora

chladnička 100 l 2,2 kWh 0,52 kWh 76 %
elektrický sporák 1) 1,6 kWh 0,92 kWh 43 %
pračka 2) 3,2 kWh 1,7 kWh 47 % 3)

Pozn.: 1) hodinový provoz sporáku, ohřátí na 200 stupňů Celsia, 2) spotřeba na jedno vyprání, 3) v roce 1999 stačilo pračkám už jen 0,95 kWh
Zdroj: firma Siemens