Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Minule jsme navštívili podkrovní byt, který vznikl rekonstrukcí nevyužívané půdy historického domu, dnes se podíváme na řešení dvougeneračního domku na okraji Prahy, který rovněž prošel rekonstrukcí a výsledkem jsou zajímavé interiéry i exteriér.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla. | foto: Velux

Naše hostitelka Petra žila ještě před pěti lety v pražském podnájmu a její rodiče v nájemním bytě. Když starší příbuzná darovala jejich rodině dům, neváhali s jeho rekonstrukcí ani chvilku, přestože šlo o domek z 19. století, který byl ve velmi špatném stavu.

TIP

Nahraďte stará střešní okna novými okny od společnosti VELUX a získejte tím výrobky nejvyšší kvality se špičkovými parametry! Právě nyní, od 1. 5. do 31. 10. 2011, VELUX poskytuje na střešní okna použitá při výměně 10 % slevu.

Projektu se ujal Petřin bratr, architekt Jiří Smolík, spolumajitel architektonické kanceláře Vyšehrad atelier. Vypracoval architektonický návrh přestavby i projekt, zajišťoval stavební dozor, a navíc pomohl i s návrhy interiérů. "Dům byl ve velmi špatném stavu – celý provlhlý, dřevěné konstrukce dožilé. Velmi důležité bylo do něj dostat světlo a slunce zejména ze zahradní strany," říká Jiří Smolík.

V domě bylo potřeba předělat téměř vše - vybourat vnitřní příčky, vyměnit okna, izolovat přízemí od zemní vlhkosti, zabydlet dosud nevyužívanou půdu a hlavně zcela změnit dispozici tak, aby vyhovovala soužití dvou generací.

Rodiče si přáli obývat pouze přízemí domu, a tak architekt přišel s originálním a funkčním návrhem: dolní podlaží rozdělil na dvě části, z nichž tu větší, zabírající zhruba dvě třetiny půdorysu, upravil jako bezbariérový byt rodičů. Menší část přízemí a celé podkroví pak připadlo jeho sestře a její rodině.

Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla.
Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla.

Petřin byt má v přízemí pouze vstup, zádveří, záchod a velkou obytnou místnost spojující kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem. Otvírá se ale do krovu, který dává poměrně malému půdorysu nádech velkorysosti a volného prostoru. Nad obývacím pokojem je zavěšena galerie, kam majitelé umístili pracovnu. V podkroví se dále nachází chodba s vestavěnými skříněmi a knihovnou, šatna, ložnice, koupelna a pokoj pro hosty, do budoucna plánovaný jako dětský pokoj.

Modré nebe nad hlavou

Bohaté prosvětlení celého prostoru podkroví i hlavní obytné místnosti v přízemí zajišťuje osm střešních oken GGU VELUX. Architekt Smolík je symetricky rozmístil do strany uliční i vedoucí do zahrady za domem, a přivedl tak do interiéru dostatek přirozeného světla po celý den.

Prostor obývacího pokoje velkoryse prosvětluje dvojice střešních kyvných oken umístěná pod krovem a prosklená stěna vedoucí na zahradu. Vzhledem k jižní orientaci je v hlavní denní místnosti světla opravdu dostatek, a pokud je ho příliš nebo je potřeba ho usměrnit, přijdou ke slovu lamelové žaluzie VELUX, které se snadno ovládají pomocí teleskopické tyče.

V patře najdeme dvojici střešních oken v pracovně na galerii. Majitelé si pochvalují jejich nízké umístění zaručující pohodlné ovládání i skvělý výhled. Osvědčila se jim také tělesa radiátorů umístěná pod okny, jež zajišťují ideální cirkulaci vzduchu a zamezují kondenzaci par na sklech.

Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla.
Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla.

Střešní okna v podkroví dále prosvětlují prostor pokoje pro hosty - dětského pokoje. Všechna použitá střešní okna jsou dřevěná kyvná, značky VELUX, s ventilační klapkou v horní části okenního křídla. A proč se majitelé rozhodli zrovna pro VELUX? "Kvůli nekompromisní kvalitě a trvalé funkčnosti exponovaného prvku, jakým střešní okna jsou," odpovídá Jiří Smolík.

Kouzlo přírodních materiálů

Důležitým prvkem interiérů se staly přírodní materiály, především dřevo. S tím se zde setkáváme téměř na každém kroku, a to doslova, neboť drtivá většina podlah je zde tvořena dřevěným masivem.

V přízemí a na chodbě v podkroví je na podlaze použita průmyslová mozaika, v ostatních místnostech pak dubové parkety a fošny. Jen v koupelnách a v zádveří bylo z praktických důvodů použito přírodní linoleum. Dřevo ale objevíte i při pohledu vzhůru - hoblovaný dřevěný záklop mají všechny místnosti v podkroví.

K domku náleží poměrně velká zahrada, zcela skrytá za domem pohledům kolemjdoucích, doplněná ještě o prostornou terasu. Největší plochu zde zabírá trávník, doplněný okrasnými keři a trvalkami.

"Jsem velmi spokojená. Myslím, že rekonstrukce naplnila všechny naše představy. Navíc díky tomu, že jsme od samého počátku dům koncipovali jako dvougenerační, máme všichni dostatek soukromí, což je základ bezproblémového soužití," pochvaluje si naše hostitelka Petra.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.
Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Zázrak v Dejvicích: z mezonetu 1+kk v chalupářském stylu vzniklo 3+kk

V rámci zklidnění a prosvětlení jsou veškeré nosné konstrukce a podhledy...

Mezonet o ploše necelých 80 metrů čtverečních, který vznikl z půdní vestavby v polovině devadesátých let, nabízel kvůli...

Půdní byt s prosklenou koupelnou se musel vejít mezi nosné trámy

Spodní hrana trámů probíhající rovnoběžně s podlahou je podsvícená LED pásky.

Zrekonstruovat starou půdu bývá často jedinou možností, jak získat zajímavé bydlení v historickém centru města. To...

Řadový domek ušetřil mladé rodině peníze za velký pozemek

Kombinace střešního a svislého okna nabízí příjemný výhled, ale také...

Mladý pár s čerstvě narozenou dcerou se do rodinného domu u Brna nastěhoval před půl rokem. Manželé dali přednost...

Najdete na iDNES.cz