Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Minule jsme navštívili podkrovní byt, který vznikl rekonstrukcí nevyužívané půdy historického domu, dnes se podíváme na řešení dvougeneračního domku na okraji Prahy, který rovněž prošel rekonstrukcí a výsledkem jsou zajímavé interiéry i exteriér.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla. | foto: Velux

Naše hostitelka Petra žila ještě před pěti lety v pražském podnájmu a její rodiče v nájemním bytě. Když starší příbuzná darovala jejich rodině dům, neváhali s jeho rekonstrukcí ani chvilku, přestože šlo o domek z 19. století, který byl ve velmi špatném stavu.

TIP

Nahraďte stará střešní okna novými okny od společnosti VELUX a získejte tím výrobky nejvyšší kvality se špičkovými parametry! Právě nyní, od 1. 5. do 31. 10. 2011, VELUX poskytuje na střešní okna použitá při výměně 10 % slevu.

Projektu se ujal Petřin bratr, architekt Jiří Smolík, spolumajitel architektonické kanceláře Vyšehrad atelier. Vypracoval architektonický návrh přestavby i projekt, zajišťoval stavební dozor, a navíc pomohl i s návrhy interiérů. "Dům byl ve velmi špatném stavu – celý provlhlý, dřevěné konstrukce dožilé. Velmi důležité bylo do něj dostat světlo a slunce zejména ze zahradní strany," říká Jiří Smolík.

V domě bylo potřeba předělat téměř vše - vybourat vnitřní příčky, vyměnit okna, izolovat přízemí od zemní vlhkosti, zabydlet dosud nevyužívanou půdu a hlavně zcela změnit dispozici tak, aby vyhovovala soužití dvou generací.

Rodiče si přáli obývat pouze přízemí domu, a tak architekt přišel s originálním a funkčním návrhem: dolní podlaží rozdělil na dvě části, z nichž tu větší, zabírající zhruba dvě třetiny půdorysu, upravil jako bezbariérový byt rodičů. Menší část přízemí a celé podkroví pak připadlo jeho sestře a její rodině.

Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla.
Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla.

Petřin byt má v přízemí pouze vstup, zádveří, záchod a velkou obytnou místnost spojující kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem. Otvírá se ale do krovu, který dává poměrně malému půdorysu nádech velkorysosti a volného prostoru. Nad obývacím pokojem je zavěšena galerie, kam majitelé umístili pracovnu. V podkroví se dále nachází chodba s vestavěnými skříněmi a knihovnou, šatna, ložnice, koupelna a pokoj pro hosty, do budoucna plánovaný jako dětský pokoj.

Modré nebe nad hlavou

Bohaté prosvětlení celého prostoru podkroví i hlavní obytné místnosti v přízemí zajišťuje osm střešních oken GGU VELUX. Architekt Smolík je symetricky rozmístil do strany uliční i vedoucí do zahrady za domem, a přivedl tak do interiéru dostatek přirozeného světla po celý den.

Prostor obývacího pokoje velkoryse prosvětluje dvojice střešních kyvných oken umístěná pod krovem a prosklená stěna vedoucí na zahradu. Vzhledem k jižní orientaci je v hlavní denní místnosti světla opravdu dostatek, a pokud je ho příliš nebo je potřeba ho usměrnit, přijdou ke slovu lamelové žaluzie VELUX, které se snadno ovládají pomocí teleskopické tyče.

V patře najdeme dvojici střešních oken v pracovně na galerii. Majitelé si pochvalují jejich nízké umístění zaručující pohodlné ovládání i skvělý výhled. Osvědčila se jim také tělesa radiátorů umístěná pod okny, jež zajišťují ideální cirkulaci vzduchu a zamezují kondenzaci par na sklech.

Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla.
Starý dům přestavěli na nový dvougenerační plný světla.

Střešní okna v podkroví dále prosvětlují prostor pokoje pro hosty - dětského pokoje. Všechna použitá střešní okna jsou dřevěná kyvná, značky VELUX, s ventilační klapkou v horní části okenního křídla. A proč se majitelé rozhodli zrovna pro VELUX? "Kvůli nekompromisní kvalitě a trvalé funkčnosti exponovaného prvku, jakým střešní okna jsou," odpovídá Jiří Smolík.

Kouzlo přírodních materiálů

Důležitým prvkem interiérů se staly přírodní materiály, především dřevo. S tím se zde setkáváme téměř na každém kroku, a to doslova, neboť drtivá většina podlah je zde tvořena dřevěným masivem.

V přízemí a na chodbě v podkroví je na podlaze použita průmyslová mozaika, v ostatních místnostech pak dubové parkety a fošny. Jen v koupelnách a v zádveří bylo z praktických důvodů použito přírodní linoleum. Dřevo ale objevíte i při pohledu vzhůru - hoblovaný dřevěný záklop mají všechny místnosti v podkroví.

K domku náleží poměrně velká zahrada, zcela skrytá za domem pohledům kolemjdoucích, doplněná ještě o prostornou terasu. Největší plochu zde zabírá trávník, doplněný okrasnými keři a trvalkami.

"Jsem velmi spokojená. Myslím, že rekonstrukce naplnila všechny naše představy. Navíc díky tomu, že jsme od samého počátku dům koncipovali jako dvougenerační, máme všichni dostatek soukromí, což je základ bezproblémového soužití," pochvaluje si naše hostitelka Petra.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Další z rubriky

V mezonetu jezdí dcera s audinou, před troubami ji však rodiče chrání

Developer nechal bohužel trámy natřít tmavou barvou a protipožárním nátěrem, a...

„Koupili jsme vlastně velmi specifický byt, pro řadu lidí by bylo ale asi zvláštní žít v 1+kk, které tvoří jeden...

Místo holubníku na půdě mají byt v podkroví. Občas je trápí vedro

Obývací pokoj otevřený do krovu s teakovým stolkem od Kinga.cz, pohovkou a

Půdní byt v rodinném domě z roku 1850 si navrhl majitel sám. Pracuje jako projektant a ke stavařině má blízko. Podkroví...

Ze staré půdy vznikl moderní byt plný světla a s terasou pro gril

Černá ocel působí jako zdůrazňující akcent.

Dobře vymyslet dispozici půdního bytu a vhodně jej zařídit bývá zpravidla úkol pro profesionála. V tomto případě vznikl...

Najdete na iDNES.cz