Startovací byty využívají modulovou technologii. Je rychlá a levná

  • 13
Malých bytů, často také označovaných jako startovací, není nikdy dost. Zejména pro mladé. I proto měli mladí architekti Ondřej Fiala a Tomáš Henel k dané tematice velmi blízko.

Cílem jejich návrhu bylo navrhnout nikoli jeden či několik bytů, ale hned celý bytový soubor malometrážních jednotek, takzvaných startovacích bytů. Pro svůj projekt si vybrali montovanou modulovou technologii, která umožňuje za dostupné náklady vytvořit funkční i provozní řešení jednotlivých bytů, budov, ale i celého areálu.

Projekt malometrážních bytů pro konkrétní lokalitu ve slovenské Nitře přihlásili Ondřej Fiala a Tomáš Henel i do soutěže Young Architect Award 2010.

V parteru zůstala pouze auta

V parteru zůstala pouze auta

Podmínky pro výstavbu

Protože okolní zástavba nabízí pouze rozvolněnou zastavěnost, a tedy nízkou hustotu obyvatel, rozhodli se architekti sice vyjít z těchto podmínek, ale nabídnout bydlení většímu množství obyvatel.

Proto navrhli izolované bytové domy s malým počtem bytových jednotek, volně rozmístěné po pozemku. "Tím vzniká koncept, který nabízí v rámci bytových domů prvky z rodinného bydlení, které je zastoupeno v nejbližším okolí. Tato skutečnost by měla vést k plynulému začlenění nového souboru do stávající zástavby," vysvětlují autoři.

Vstup na místo stavby je možný ze všech přilehlých ulic, pro dopravní obslužnost slouží ulice Bottova. S ohledem na nevyhovující parametry byla rozšířena pro obousměrný provoz s přímou návazností na garážová stání.

Modulová výstavba má díky použité fasádě atraktivní vzhled

Modulová výstavba má díky použité fasádě atraktivní vzhled

Jak vypadají domy

První obytné podlaží domů je umístěno jedno patro nad terénem. Parter zůstal volný. Území je volně průchozí v celé své ploše. Autoři je vyřešili jako nepřerušený park s aktivními prvky, tedy dětskými hřišti, drobnými sportovišti a podobně. Nezapomněli ani na menší prodejnu se základním sortimentem.

Charakter fasád se snaží co nejméně narušovat vytvořené parkové prostředí. Bílé perforované desky doplňují textilní rolety, které umožňují úplné uzavření domu. "Ten pak tvoří jednolitý kompaktní celek fungující pouze na principu kontrastu měkkého a tvrdého materiálu," popisují architekti.

S ohledem na zadání investora byly navrženy pouze bytové jednotky velikosti 1+ kk a 2+ kk. Desetinu bytů lze dodatečně, v průběhu provozu, rozšířit o jednu místnost v závislosti na potřebách a možnostech nájemce. V návrhu jsou umístěny i tři samostatné domy o velikosti 3+1.

Jednotlivé budovy jsou rozmístěny na pozemku tak, aby byly maximalizovány sluneční zisky z jihu. Severní fasády jsou naopak kompletně uzavřené. Tím se také (kromě snížení energetické náročnosti) docílí soukromí ve výhledech jednotlivých bytů.

Interiér malometrážního bytu

Interiér malometrážního bytu

Dispoziční řešení

Pro maximální využití modulové technologie jsou všechny bytové jednotky navrženy pouze ve dvou základních typech: byt 2+ kk se tak vejde do dvou jednotek o délce 9 m a byt 1+ kk do 1 × 9 m + 1 × 2,9 m.

V jednom bloku je vždy hygienické zázemí včetně kuchyně, v druhém obytné prostory. Tyto dva principy se opakují při konstrukci všech bytových domů.

V přízemí byl použitý kovový nosný rám, na něj se následně jednotlivé kontejnery stohují. Obvodový plášť je z panelů, složených z interiérových a exteriérových fasádních desek, mezi ně je vložena tepelná izolace o tloušťce 200 mm.

Soutěž pro mladé architekty

Druhý ročník soutěže Young Architect Award 2010 měl uzávěrku 15. července, vítězové budou vyhlášeni na podzim. Účastníci soutěžní přehlídky mohli přihlásit své práce do tří kategorií, a to studie, školní práce nebo realizace.

Vedle soutěžních kategorií určených vyhlašovateli bude udělena i cena iDNES.cz za nejlepší 3D model přihlášeného díla. Čtenáři vyberou deset finalistů, z nich pak redakce celkového vítěze. Už od úterý 31. srpna můžete začít hlasovat v anketě.

Bližší informace k soutěžní přehlídce najdete na internetových stránkách vyhlašovatele www.abf.cz a soutěže www.yaa.cz, přímo na hlavní straně a na internetových stránkách České komory architektů www.cka.cz.

Projekt


Název: Modulární obytný souboru v Nitře
Autoři: Ondřej Fiala a Tomáš Henel
Přihlašovatel: Ondřej Fiala
Kategorie: Studie