Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Staré fabriky jsou v módě. Výhoda, nebo z nouze ctnost?

  1:00aktualizováno  1:00
Opuštěné tovární areály se dostávají do hledáčků investorů. Láká je dobrá adresa v centrech měst i zvýhodnění nabízená obcemi, na druhou stranu se bojí ekologické zátěže areálu. Zájemci o staré fabriky se ale už poohlížejí i na vesnicích.
Ilustrační foto. Oživovat takzvané brownfields je nyní

Ilustrační foto. Oživovat takzvané brownfields je nyní | foto: Profimedia.cz

Jde to ztuha, ale přesto se daří některé staré průmyslové areály v kraji znovu probudit k životu. Třeba jako brněnskou Vaňkovku, bývalou slévárnu, ze které vzniklo přímo v centru města dnes velmi navštěvované obchodní centrum.

Polorozpadlé areály ovšem netrápí jen velká města. Starosti s nimi mají i malé obce v kraji. Nyní se ale zdá, že nevzhledných starých továren by mělo v kraji v příštích letech dál ubývat.

I díky tomu, že oživovat takzvané brownfields je nyní "in", investor tak často získá dobrou adresu i lepší image. A také kvůli tomu, že se v příštích letech počítá s přílivem miliard korun do jejich obnovy. Alespoň podle strategie oživování starých průmyslových areálů, kterou minulý týden projednala vláda.

Co jsou brownfields
Pozemky a nemovitosti, které ztratily svoji funkci a využití, často mají ekologickou zátěž a jsou zdevastované. Pojem "brownfields" je přejatý z anglického jazyka, v doslovném překladu znamená hnědá pole.

"Obnovit starý areál je mnohem náročnější než stavět na zelené louce, nelitujeme však, že jsme se do toho pustili," říká například ředitel brněnské společnosti ROmiLL Roman Vopálka. Firmě už několik měsíců slouží, a podle Vopálky velmi dobře, bývalý areál Plynoprojektu v Brně.

"Když jsme ho koupili, byl tento objekt z šedesátých let už dva roky prázdný a dost zdevastovaný. Zdravý byl jen železobetonový skelet, ale ten byl vyzděný materiálem, takovým 'co dům dal'. Ten jsme nechali všechen odstranit a nezůstal v něm ani jeden metr drátu a trubek. Přistavěli jsme ještě jedno patro, udělali nové podlahy, a když se dnes na něj někdo podívá, nechce se mu věřit, že to není novostavba,“ říká Roman Vopálka.

Z bývalé strojírenské dílny tady vzniklo moderní pracoviště na elektrovýrobu průmyslových mikrovlnných zařízení. "Získali jsme tak velmi dobrou adresu a i díky tomu můžeme zaměstnat špičkové odborníky," dodal Vopálka.

Oživit areál v Brně je snazší, protože sehnat tam nedotčený pozemek pro novostavbu je stále větší problém. Ale daří se to i jinde. Tak třeba bývalá kasárna pod Mohylou míru na Prateckém kopci po čtyřech letech znovu ožila, už několik týdnů jejich část slouží jako ubytovna pro stavební a zahraniční dělníky.

"Těch volných míst v Brně už není mnoho a navíc se nám tento areál podařilo částečně zprovoznit za tři a půl měsíce. A do půl roku bychom chtěli začít využívat celý," uvedl ředitel společnosti Trio Nature Zdeněk Zábrž.

Firma má kasárna v nájmu a nejbližších dnech si je koupí. V bývalých vojenských objektech by měl vzniknout i dům s pečovatelskou službou. "Chystáme i přestavbu, ale kdy se to podaří, to bude záviset na tom, jestli se nám podaří získat dotace ze strukturálních fondů," dodal.

Ne všechny "brownfieldy" jsou ale pro jejich majitele z nouze ctnost. "Výhodou starých areálů je i to, že v nich většinou jsou i místa na parkování, a když ho firma pěkně opraví, dává tím najevo kladný vztah k životnímu prostředí a dělá si tak poměrně dobrou image," uvedl ředitel Regionální rozvojové agentury jižní Moravy Vladimír Gašpar.

Brownfields ale mají i nevýhody. "Často se s nimi nedaří něco udělat kvůli komplikovaným vlastnickým vztahům a investoři se obávají i starých ekologických zátěží, jejichž odstranění bývá hodně nákladné," dodal.

Opravené areály
Černovická transformovna
Objekt byl postaven v roce 1913 a sloužil k transformaci elektrického proudu přiváděného do Brna z oslavanské elektrárny. V posledních desetiletích minulého století tady byly sklady Domácích potřeb. Dnes zde sídlí Archiv města Brna, v budově jsou uloženy písemnosti zejména brněnských úřadů z období od 13. století.

Městská jatka Brno
Byla postavena na konci 19. století a používala se až do 90. let. V minulém století se v nich přistavělo mnoho objektů, až na hranici únosnosti. Některé z nich byly odstraněny, původní objekty byly opraveny a areál nyní slouží Brněnským komunikacím jako středisko zimní a letní údržby.

Nákupní středisko Brno-Vinohrady
Nikdy nedostavěný objekt na sídlišti Vinohrady, které se stavělo v 80. letech. Nyní je v něm 106 bytů a z některých je pěkný výhled na Brno. V přízemí má restauraci a v druhém patře společenský sál.

Sladovna Černá Hora
Objekt ze 17. století přestavěl pivovar Černá Hora na polyfunkční centrum. Má kapacitu až pět set osob, je v něm mimo jiné historická expozice, informační centrum, restaurace, bowling fitness, sauna a letní pódium s promítacím zařízením.

Cukrovar Židlochovice
Jeden z nejstarších cukrovarů ve střední Evropě, do provozu byl uveden již v roce 1838. Z areálu byly odstraněny staticky narušené budovy, byly vybudovány nové komunikace, z bývalých zámečnických dílen vznikla orlovna. Probíhá zde výstavba rodinných a bytových domů.

Kasárna Hodonín
Byla postavena ještě za Rakouska-Uherska, na konci 19. století, a sloužila jezdectvu, dragounům. Poté, co je armáda opustila, byla bezúplatně převedena na město. Některé objekty byly přebudovány na bydlení, další slouží malým a středním podnikatelům.

Textilka Moravan
Bývalá továrna v Brně na výrobu popruhů a dekoračních látek zaměstnávala až 900 lidí.
Z polorozpadlého objektu vznikl bytový dům s obchody a kancelářemi.

Zdroj: Regionální rozvojová agentura jižní Moravy


Sokolnice udaly kasárna, v pivovaru sídlí stolaři
Obzvlášť "bohaté" na staré průmyslové areály jsou na jižní Moravě Sokolnice. Díky tomu, že jsou kousek od Brna, a prozíravému vedení obce, však už mají téměř vystaráno. Investory tak trochu natlačilo do zdejších opuštěných kasáren a továren.

"Dali jsme jim najevo, že stavby na zelené louce se nám moc líbit nebudou, a naopak když půjdou do rekonstrukcí, obec jim pomůže. Třeba tím, že na své náklady vybuduje část infrastruktury, kterou budou potřebovat," uvedl starosta Sokolnic Jiří Životský.

Obzvlášť nehezky vypadal bývalý zemědělský areál Donava. "Ten nás trápil nejvíc, byl strašný. Z některých objektů zbylo jen torzo, tam se klidně mohly natáčet záběry filmu z druhé světové války. Areál se však podařilo prodat firmě Autodoprava Matějka a ta už ho částečně opravila," uvedl starosta.

 
Z bývalého vojenského areálu u Sokolnic bude ubytovna.

Obec jí to trochu ulehčila. "Vybudovali jsme tady splaškovou kanalizaci a teď připravujeme stavbu plynovodu a vodovodu. V těchto místech je více podobných objektů a chceme je tak více zatraktivnit, aby byl o ně větší zájem," vysvětlil starosta. Přiznal, že to obec stojí miliony, ale jinak by se podle něj těchto škaredých míst těžko zbavili.

Obci se dokonce podařilo udat i dvoje bývalá vojenská kasárna. "Ta, která stojí na Prateckém kopci, jsme získali vloni a poměrně rychle se nám podařilo najít kupce. Zálohu čtyři miliony by měl složit ještě tento měsíc a do konce roku za ně zaplatit dalších šestnáct," říká starosta. "Zájemců bylo více, ale některé odradilo, že tam není zavedený plyn, a špatný technický stav objektu," dodal.

Druhá kasárna, v obci jim říkají "dolní", už budou mít brzy také jiného vlastníka. "Smlouvu už jen dolaďují právníci. Místo nich tady budou rodinné a obytné domy, celkem by se tam mělo postavit sto až sto padesát bytů. Vzniknou i parkoviště, hřiště a další občanská vybavenost," vypočetl starosta. Na počátku devadesátých let se v Sokolnicích snažili obnovit i pivovar, ale nepodařilo se. Zatím v něm funguje mimo jiné stolárna.

Chátrající areály

UP Bučovice
Dřívější využití: výroba nábytku, rozloha: 69 000 m2
Dům Vladimírov, Sokolnice
Zemědělská usedlost, 13 600 m2
Fruta Znojmo
Průmyslový areál, 100 800 m2
Lacrum Moravský Krumlov
Potravinářský závod , 6 700 m2
Sklárna Rosice
Sklárna, 17 200 m2
Vězeňská správa, Zábrdovice
Sirotčinec, káznice, služby, obchod, 105 000 m2
Bývalá fara, Veverské Knínice
Fara, 17 000 m2
Společenský klub, Zábrdovice
Kulturní dům, služby, obchod, 4 400 m2
Cihelna, Sokolnice
Cihelna, 15 000 m2
Cukrovar, Slavkov u Brna
Cukrovar, skládka uhlí, 70 200 m2
ICEC, Šlapanice
Průmyslový areál, 57 000 m2
Masokombinát, Hodonín
Průmyslový areál, 72 600 m2
Šroubárna, Předklášteří
Šroubárna továrny Zetor, 13 000 m2
Výrobní areál Hády, Brno
Žádné využití, 44 600 m2
Zámek, Hrušovany nad Jevišovkou
Bydlení, 10 900 m2
Zámek, Miroslav
Bydlení, 14 400 m2
ZD Valtická, Mikulov
Vepřín, 57 500 m2

Zdroj: Národní databáze brownfieldů, agentura Czechinvest
Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

U Brna si rodina postavila dům 4+1. Je moderní, jednoduchý a praktický

Přízemní stavba s plochou střechou je velmi jednoduchá, tvarem kvádr o půdorysu...

Rodina si kousek od Brna postavila minimalistický dům Zen Home od ateliéru Hiconcept manželů Marešových. „Parcelu jsme...

Luxusní vilu postavili v jeskyni. Příjemný chládek je skvělým bonusem

Skálu doplňuje mramor, který nechali architekti dovézt ze sousedního ostrova...

Na řeckém ostrově Théra v souostroví Kyklady vyrostla vila Oia od studia Kapsimalis. Bílá stavba respektuje původní...

Barevný ráj. Bombastický hotel na Havaji přitahuje hosty jako magnet

Vedení oblíbeného havajského hotelu Shoreline ví, že nejlepší reklamou jsou...

Hotel Shoreline Waikiki, který stojí nedaleko proslulé pláže v Honolulu, si vzali do parády architekti z ateliéru BHDM....Najdete na iDNES.cz