Staré elektrické vedení v domě? Vyměnit!

  • 13
Moderní domácnost je čím dál tím víc energeticky závislejší. Přibývá spotřebičů, zvyšuje se jejich příkon. Uváží-li se, že průměrný věk panelových domů přesahuje třicet let a přibližně osmdesát procent spotřebičů funguje na bázi – kabel, vypínač, zásuvka – pak, mírně řečeno, elektrická instalace neodpovídá současným požadavkům.

Nezbytná rekonstrukce se týká především přetížených jističů, starých hliníkových kabelů, podomácku „rozvětvených“ zásuvek a zastaralých vypínačů. Největším problémem jsou především kabely vedené přímo v dutinách panelů, mimo takzvané husí krky nebo trubková vedení. Prakticky nelze zjistit jejich skutečný stav a výměna představuje nemalý problém.

Proud v plastových tunelech
K mechanickému poškození drátů dochází i přímo v bytě, kde křehké „vousy“ vodičů snadno ukroutíte už v ústí instalační krabice. Většinou následuje náhradní řešení nastavováním, prodlužováním a lepením. Taková improvizace je ovšem nepřípustná!

Častou příčinou přerušení obvodů bývá také hliníková koroze (vhodná je aplikace kontaktní pasty) a takzvaný přechodový odpor. Při něm dochází nejprve k zahřívání a následně k jiskření ve svorkách. V lepším případě se obvod jednoduše přeruší – poškozený vodič však může způsobit, že se na kostře spotřebičů objeví nebezpečné napětí. Horší a kritičtější variantou je postupné zuhelnatění a následné vzplanutí izolace…

Rekonstrukci elektrorozvodů je vhodné naplánovat jako součást celkové rekonstrukce bytu. Práce pak může být součástí celkové zakázky, nebo řemeslníky firmu ve správný čas doplní (musí doplnit!) elektrikář s patřičnými zkouškami.

Jak můžete instalovat elektrorozvody?

- v nástěnných, stropních a podlahových lištách a kanálech
- v parapetních kanálech
- v kanálech s nosníky svítidel
- v trubkách
- prostřednictvím kabelů

Potřebujete-li realizovat rekonstrukci za běžného chodu domácnosti, měla by být rychlá, bez zbytečných asanačních prací. Pro tento případ bývá nejsnadnějším řešením sestava plastových lišt a kanálů, vyráběných v barvách ladících s interiérem. Ne vždy se však toto řešení setká s nadšením všech členů domácnosti, mnohým ženám toto „technické“ provedení vadí.

Výhody lištových (povrchových) rozvodů

- dostupnost materiálu a jeho variabilita
- záruka certifikace státní zkušebnou
- snadná montáž, údržba i případné opravy
- široký sortiment doplňků
- kvalita, design a přijatelná cena

Na trhu se nabízejí elektroinstalační, vkládací, speciální rohové, nosné a protahovací lišty, s nimiž lze bez problémů „obejít“ dveře nebo třeba zabudované skříně. Víka některých podlahových a kobercových lišt jsou dokonce uzpůsobena pro nasazení pásu podlahové krytiny, což opticky eliminuje vzhled povrchového rozvodu. Vyrábějí se v různých rozměrech a délkách, doplňují je parapetní a rozvaděčové kanály.

Dvoudílná lišta určená k uložení a izolaci elektrického vedení (ale současně i silových, sdělovacích, telefonních a anténních obvodů, signalizace nebo zabezpečení) se vyrábí ze samozhášivého PVC, odolného proti šíření plamene a lze ji podle normy (ČSN 33 2312) montovat na nejrůznější podklady. Teplotní odolnost bývá v rozmezí od -5° do +60°C. Do lišt můžete ukládat vedení s napětím do 400 V a přístroje do 16 A, zabezpečují krytí IP 30.

Bohaté příslušenství zahrnuje koncové, ohybové, odbočné a spojovací kryty a kryty vnější i vnitřních rohů. Součástí rozvodů jsou i přístrojové nosiče (lidově krabice) na jedno a dvojzásuvky, případně na sdělovací zásuvky. V daném případě mohou být zásuvky umístěny níže než předepsaných 200 milimetrů nad podlahou. Čtyřmetrová plastová lišta bílá přijde asi na 90 korun, s dekorační fólií – například imitace dřeva – kolem 115 korun.

U rozebíratelných podhledů (rošt s deskami) představuje instalace a jakákoli případná opravy nebo rekonstrukce elektrorozvodů snadnou záležitost. Ale co dělat třeba v případě pevných, sádrokartonových podhledů? Jednou z možností je dodatečná montáž několika povrchově upravených plechových instalatérských dvířek (používají se pro přístup k odpadu u obezděných van) s rozměry 15 x 15 nebo 30 x 30 centimetrů pod kabelovou trasou. I s řešením tohoto problému vám nejlépe poradí odborník.

Méně drátů pro bezpečnost
Největším problémem každého bytu, s kterým se potýká většina lidí už bezprostředně po nastěhování, bývá nedostatek zásuvek. Zpravidla se řeší pomocí zásuvkových rozboček a prodlužovacích kabelů s dalšími zásuvkami, často však ryze amatérsky.

Pod koberci, pracovními stoly, postelemi a za skříněmi se pak povalují spletence dvoužilových (zakázáno!) přívodů se spínači z vysloužilých lampiček a s neodborně připevněnými „pětipsy“ (prodlužovačka s třemi, čtyřmi nebo pěti zásuvkami), od nichž vedou další a další rozbočky a šňůry. Kupříkladu jen domácí pracovna s počítačem a kompletním příslušenstvím vyžaduje minimálně šest až osm zásuvek. (Existuje řešení s pomocí technologie powerline, kdy domácí elektrické rozvody slouží zároveň jako datová síť.)

Jak na rekonstrukci elektrorozvodů?

- projektant navrhne a nakreslí způsob provedení, zpracuje rozpočet a garantuje technické řešení  zapojení a volbu jistících prvků, rozvaděčů, kabelů…
- zadavatel zváží výhody, nevýhody, optimální potřebu a cenu té které varianty a poté vybírá pouze materiály v souladu s interiérem - svítidla, vypínače, zásuvky, domovní telefon
- bez odborného posudku nelze svévolně zvyšovat hodnoty pojistkových vložek a jističů. Pokud se pojistka stále přepaluje nebo jistič vypíná, je porucha na vedení od jistícího prvku či ve spotřebiči nebo jste připojili více spotřebičů, než na jaké bylo vedení dimenzováno
- normy a předpisy tvoří pouze určité minimum, které má zabezpečit správný chod zařízení. To je schopen určit výhradně elektrotechnický odborník
- prodejce v obchodě není ani montér, ani projektant či revizní technik. Je školen k odbornému prodeji a vyskladnění požadovaného zboží, proto nakupujte raději až po konzultaci s praktickým specialistou

Na kolik vás to přijde?

Podle informací pracovníků společnosti Electra design se cena projektu stanoví jednak podle typu (projekt pro územní rozhodnutí, stavební povolení, prováděcí projekt )a také podle investičních nákladů. Dosahují-li tedy náklady na rekonstrukci elekrorozvodů například 100 tisíc korun, pak projekt pro stavební povolení (ten je v daném případě nezbytností) činí asi čtyři až pět procent z této částky.

Ceny realizačních prací se pak odvíjí od konkrétních požadavků klienta a závisí na podmínkách té které realizační firmy (doprava, množstevní slevy). Obecně však lze říci, že hodina elektroinstalačních prací se pohybuje v rozmezí od 160 do 250 korun, odstraňování závad pak od 145 do 200 korun za hodinu.

Například v případě rekonstrukci elektroinstalace v koupelně (materiál: dvě zásuvky – k pračce a k umyvadlu, kabel k osvětlení zrcadla, tři vypínače pro osvětlení a odvětrání, ventilátor, nový přepěťový jistič a jistič 16 A na zásuvku k pračce, krabice, lišty, skříň, svorky a další drobnosti) zaplatíte za materiál asi 11 tisíc korun. Zapojení s kompletací přijde průměrně na 2800 korun a následná revize s protokolem na dalších 1600 korun.


Pro snížení počtu prodlužovaček nebo k jejich úplnému odstranění existuje jediné řešení - revize a dvě rekonstrukce stávajících nebo kompletní instalace nových elektrorozvodů (zejména hlavního jističe a jističů jednotlivých elektrických obvodů s odpovídajícím navýšením počtu zásuvek, světel a podobně).

Množství, druh zařízení a správné připojení, umístění a upevnění elektrických přístrojů řeší hned několik státních norem (např. ČSN 33 2180). Příslušná měření, důležité propočty a případnou montáž jističů podle nich může provést výhradně specializovaná firma s patřičným certifikátem a oprávněním. Řemeslné práci ovšem musí v každém případě předcházet žádost schválená zainteresovanými úřady (stavební úřad, dodavatel energie a správce sítě) a oznámení majiteli domu nebo bytu.

Co byste měli vědět

- všechny obvody a spotřebiče musí mít možnost vypnutí
- šňůrové spínače se smí používat jen do jmenovitého proudu 6A
- spotřebiče s pohyblivým přívodem musí mít spínač
- spotřebiče s malým příkonem (žehličky, přenosná svítidla, holicí strojky) lze spínat přímo vidlicí
- výška zásuvek nad podlahou se volí tak, aby nemohlo dojít k jejich poškození – 200 milimetrů (pokud nejsou zvlášť chráněny)
- zásuvky se připojují tak, aby ochranný kolík byl nahoře a střední nebo nulovací vodič byl připojen na pravou dutinku (při pohledu zepředu)
- elektromechanické a elektrotepelné spotřebiče se musí volit především podle jmenovitého napětí v síti
- světelný obvod se jistí jističi nebo pojistkami se jmenovitým proudem nejvýše 25A
- na zásuvku lze pevně připevnit jednoúčelové spotřebiče do příkonu 1,2kW
- na jeden zásuvkový obvod lze připojit nejvýše 10 zásuvkových vývodů

Budiž světlo
Finále úspěšné rekonstrukce elektrorozvodů je v porovnání s předchozím příjemnou starostí. Pestrá nabídka osvětlovacích těles, vypínačů a dalších „drobností“ uspokojí i náročného.

Jde vlastně o interiérové doplňky a pokud si na jednoduchou montáž troufnete a dodržíte základní bezpečnostní opatření, pak je výměna poškozené zásuvky, modernějšího krytu vypínače natož spálené žárovky poměrně snadnou záležitostí. Na trhu dnes existuje mnoho výrobků v designově, materiálově, barevně i ergonomicky atraktivním provedení.

Jak vybírat vypínač a zásuvku

způsob uchycení – šroubky, drápky
bezpečnostní clonka - dětská pojistka nebo ochranná clonka
krytí IP – vhodný do koupelen a do venkovního prostoru
vícerámečky – např. trojrámeček (vypínač + 2 zásuvky)
dvojzásuvky – v jedné krabici dvě zásuvky (přístroje)
kontrolka – kolébka s doutnavkou nebo svítivou diodou v průzoru
kolébka se zámkem – uzamykatelný vypínač
bezšroubové připojení vodičů – přístroj nasadíme pouhým stiskem „paciček“ a nasunutím na vodiče
třípólový vypínač – musí mít pračka, sporák…
vypínač se stmívačem – nastavení intenzity osvětlení i na dálkové ovládání (funguje i na TV a další ovladače)
zásuvka s víčkem – např. do koupelen
kompletní sady nebo jednotlivé díly v barevných a dalších kombinacích

Při zadávání projektu rekonstrukce je dobré zvážit rozmístění a počet zásuvek v místnostech. V kuchyni totiž budou některé spotřebiče (zpracovatel potřebuje vědět přesně jaké a kde, protože podle jejich vzdálenosti od rozvaděče a podle jejich výkonu spočítá „sílu“ jističe) připevněny trvale - sklokeramická deska, mikrovlnná trouba, chladnička, kávovar, radiopřijímač - jiné budeme používat pouze občas - ruční mixer, robot, toaster a další.

Vzhledem k tomu, že většina spotřebičů má výkon mezi 2 až 4 kW, postačují zde jednofázové 16A jističe (od 50 korun). Pouze elektrický sporák s troubou a také pračka potřebují třífázový, minimálně 16A jistič (cena od 300 korun výše). Přesné výpočty raději svěřte projektantům.

Living tip - Jak na to?
Kniha s titulem „Komfortní a úsporná elektroinstalace“ od Josefa Kunce je sice publikací plnou schémat, odborných rad a doporučení, ale přesto patří do rukou především laikům. Ti v ní na 120 stranách najdou podrobné poznámky, jak se orientovat při návrhu, instalaci a používání domovních přístrojů. Kapitoly s všeobecnými pokyny pro pevné elektrické instalace, s popisem zařízení od domovních spínačů a zásuvek až po bezdrátové ovládání a mnoho dalších jsou výkladově srozumitelné a graficky přehledné.
Cena: 145 korun
Living tip - Zlepšovák
Domácí pracovna (studovna) bývá už často nedílnou součástí většiny bytů. Značným problémem při zařizování takového pracoviště je nedostatek zásuvek. K pracovnímu stolu totiž potřebujete třeba zásuvky na PC, monitor, tiskárnu a skener, radiopřijímač, nabíječku mobilního telefonu, fax a záznamník, stolní lampu… To všechno „táhnou“ jedna až dvě zásuvky s propletencem prodlužovacích šňůr a dalšími rozbočkami. Změť kabelů překáží při vysávání, složitě se hledá, odkud a kam co vede. Stačí upevnit dvě prodlužovačky po pěti zásuvkách třeba na spodní stranu desky stolu, nebo si nechat vyrobit dlouhou zásuvkovou lištu přímo od elektrikářů. Jednotlivé kabely nebo vidlice pak označte barevnými štítky nebo popište lihovým, takzvaným nesmazatelným fixem.      

LIVING

Největším problémem každého bytu, s kterým se potýká většina lidí už bezprostředně po nastěhování, bývá nedostatek zásuvek. Kupříkladu jen domácí pracovna s počítačem a kompletním příslušenstvím vyžaduje minimálně šest až osm zásuvek.