Stará elektroinstalace spotřebičům nestačí

  • 23
Tvrdým oříškem při modernizaci starších bytů a rekonstrukci obytných domů se zpravidla stávají již nevyhovující elektrické rozvody. Nejcitelněji se to projevuje v kuchyních, kde dříve nikdo nepočítal s myčkami nádobí, rychlovarnými konvicemi či mikrovlnkami, ale ani s přímotopy, které nyní v mnohých domácnostech vyhřívají celé byty.

Chybí nejen dostatek zásuvek, ale i takové elektrické rozvody, které provoz elektrospotřebičů "utáhnou". Vždyť jen rychlovarná konvice s příkonem až 2200 wattů představuje stejné zatížení, jako když rázem rozsvítíme 22 stowattových žárovek.

Podobně je tomu v dalších místnostech, zejména v koupelně. Když tu automatická pračka zahřívá vodu, hltá až 2000 W. V takových situacích mohou v bytech se starou instalací snadno vypadnout pojistky.

Horší však je trvalé přetěžování rozvodů, které jsou z hliníku. V některém citlivém místě mohou přehříváním prasknout. "Upadlý hliník v zásuvce je na zabití," prohlásil Pavel Křivský, revizní technik stavební firmy Skala-Jehl. Už mnohokrát prý byl příčinou nejen úrazu, ale i požáru.

Než se pustíte do rekonstrukce
Chce-li se člověk vyvarovat zbytečných trampot a vícenákladů s dodatečnými předělávkami, měl by si v prvé řadě ujasnit celkový rozsah uvažovaných změn.

Ještě před rekonstrukcí by si měl nechat odbornou firmou ověřit své představy a možnosti, řekl ředitel elektromontáží pražského Elektro LS Servisu Petr Michovský. Prvním krokem při předělávání elektroinstalace musí být kontrola technického stavu současných rozvodů.

Teprve pak je možno určit rozsah nutných úprav, dimenzování vodičů jednotlivých vedení, umístnění elektroměrové skříně a stanovení velikosti hlavního jističe. To je velmi důležité také proto, že nyní elektrárny účtují cenu odebraného proudu také podle velikosti jističe před elektroměrem. Tato hodnota má potom vliv i na výši pravidelných plateb.

Amatérské experimentování nebo sousedská výpomoc nejsou v případě elektřiny na místě. Bez příslušné kvalifikace nesmí žádná osoba zasahovat do elektrorozvodů.

Kolik zásuvek do kuchyně?
Bude záležet na vybavenosti elektrospotřebiči, a to i s přihlédnutím k budoucím potřebám. Tomu však musí odpovídat elektroinstalace i počet samostatně jištěných obvodů. Oč konkrétně jde? Především budeme potřebovat zásuvky pro chladničku a mrazničku. Několik dalších zásuvek (samostatně jištěných) bude určeno pro kombinovaný sporák nebo elektrickou troubu, mikrovlnnou troubu, myčku nádobí, průtokový ohřívač vody u dřezu. Celkem je to již pět samostatně jištěných obvodů. Šestým bude další zásuvkový obvod pro několik dalších zásuvkových vývodů. A kolik v nich bude zásuvek? Počítejme trvale k zásuvkám připojené kuchyňské strojky a podobné spotřebiče - kráječ chleba, varná konvice, kávovar, opékač topinek, případně toustovač či jiný často používaný domácí spotřebič. Znamená to, že takto bude již trvale potřeba celkem deset zásuvek.

Hliníku odzvonilo
Jedině odborník posoudí, které staré části elektroinstalace ze stávajících rozvodů bude možné ponechat, a tím uspořit náklady. Lepší je však očekávat, že využitelných částí bude skutečně poskrovnu.

Podle elektrikářů z firmy Jan Svátek - Elektro v každém případě nepoužitelnými částmi budou veškeré hliníkové vodiče, které nové předpisy již nepřipouštějí. Ty byly z úsporných důvodů používány zejména na sídlištích v panelových domech. Dále pak měděné vodiče o průřezech menších než 1,5 mm2 a veškeré další měděné vodiče s pryžovou izolací a bavlněným opředením. Obzvláště u rozvodů starších 60 let je tato izolace ve velmi špatném stavu, neboť bavlna se začíná drolit a vodiče se postupně obnažují.

Proč je hliník nebezpečný?
V elektrotechnice představuje hliník doslova rizikový materiál. Jeho nízká mechanická pevnost a snadná oxidovatelnost způsobují každoročně množství požárů v bytech, rodinných domech, ale i komerčních prostorách. Hliníkový vodič vystavený tlaku šroubu ve svorce se časem zdeformuje (zploští) a elektrická vodivost spoje se výrazně zhorší. Mezi svorkou a vodičem pak vzniká přechodový odpor o velikosti i několika ohmů. Průchodem proudu na tomto odporu vzniká takzvaný úbytek napětí, který nevadí ani tak z hlediska provozního, jako spíše z hlediska požárního. Spoj totiž musí vyzářit výkon, který je násobkem úbytku napětí a proudu. Tento výkon zahřívá spoj i celou krabici, která, pokud je namontována na hořlavém podkladu, může způsobit požár. Z tohoto důvodu bylo doporučeno, aby se všechny spoje hliníkových vodičů dotahovaly, což ale bylo v praxi nereálné. Zejména v bytech v panelových domech, kde se běžně používaly kabely s hliníkovými vodiči, je těchto svorek asi čtyřicet (v každé instalační krabici jsou čtyři). Další jsou pak v zásuvkách, vypínačích a svítidlech.

Hlavně bezpečnost
Rekonstruovat byt a dům tak, jak vyžadují nové předpisy, se neobejde bez částečného nebo úplného nahrazení dosavadního vnitřního dvoužilového vedení třížilovým. "Význam spočívá především ve zvýšené bezpečnosti," říká Petr Michovský.
Pro pochopení: v doposud používaných instalacích plní střední přizemňovaný vodič (nulák) funkci jak pracovní, tak ochrannou. Za této situace existuje nebezpečí, že při přerušení nuláku a poruše izolace mezi fázovým vodičem a kostrou spotřebiče může dojít k úrazu elektrickým proudem každého, kdo se dotkne kovové konstrukce spotřebiče připojeného k síti. K takovému přerušení nuláku může dojít i při přetěžování rozvodu silnějšími spotřebiči.

Podle nových norem (230/400 V, 50 Hz s ochranou neživých částí nulováním) musí být hlavně na mnoha místech v koupelně (například u pračky, elektrického žebříku) a v kuchyni (u elektrické trouby, myčky nádobí a podobně) instalováno dodatečné jištění - proudový chránič. Je-li takový chránič ještě opatřen tranzistorovým zesilovačem, může zasáhnout již při nepatrném úniku proudu. To stačí například v koupelně zabránit smrtelnému úrazu, když někdo nerozvážně sáhne po vysoušeči vlasů, který spadl do napuštěné vany.

Elektřina v bytě je nadmíru široká problematika, a má-li být v souladu s předpisy, setkáme se právě při rekonstrukci bytu a domu i s mnohými novotami, například s vyššími nároky na takzvanou vybavenost světelnými i zásuvkovými vývody.

4 RADY

1. Zásuvka se montuje kolíkem nahoru, fázový vodič při čelním pohledu se připojuje k levé dutince, zatímco střední vodič k dutince pravé. Ke kolíku je vždy připojen samostatně vedený ochranný vodič. Z bezpečnostních důvodů se nesmí sdružovat funkce ochranného a středního vodiče.

2. V České republice je normalizován jediný typ domovních zásuvek pro pevné elektrické instalace. Je to zásuvka 10/16 Č, 250 V s ochranným kolíkem. Jiné vzory zásuvek se nesmějí používat.

3. Dosud málo se využívá stropních krabic pro montáž svítidel. Tyto krabice jsou vybaveny lustrovými háky a je v nich i dostatečný prostor pro svorkovnici.

4. Revize elektrikářských rozvodů může dělat jen osoba, která má odpovídající odborné vzdělání a praxi v oboru, navíc musí být schopna se prokázat platným certifikátem o úspěšném absolvování cyklického přezkušování z odborných znalostí.


Autor je spolupracovníkem redakce

Špatná elektroinstalace se nejvíce projevuje v kuchyni. Dříve totiž nikdo nepočítal s takovými elektrospotřebiči, jako je myčka nádobí, rychlovarná konvice či mikrovlnka.