Stačí otočit klíčem a bezpečnostní zařízení pracuje

- Majitelé domů i bytů vědí, že mezi nejúčinnější způsob ochrany nemovitostí patří elektronické zabezpečení. Přesto je má doma málokdo. Kromě vysoké pořizovací ceny mnohé odrazuje i způsob jeho ovládání - stačí na klávesnici špatně namačkat kód a rozezní se siréna nebo v horším případě vyjíždí bezpečnostní agentura. Ta si i za planý poplach účtuje několik set korun.
V současné době je na jednom panelovém domě v pražských Ďáblicích zkoušen pilotní projekt nového způsobu zabezpečení bytů. Ten - ve spolupráci s městskou policií, úřady a vlastníky bytů - chce dosáhnout nejen toho, aby bezpečnostní zařízení na pachatele vloupání upozornilo, ale také aby byl ještě na místě zadržen. Přitom ovládání nového systému je více než snadné: stačí otočit klíčem. Příznivě vychází i cena. Pořizovací náklady v domě s přibližně dvaceti až třiceti byty se pohybují kolem osmi tisíc korun na byt. Měsíční poplatek by pak neměl přesáhnout 150 korun.

Elektronické zabezpečení pro každého
V čem je novinka projektu? Elektronické zabezpečení, které v sobě zahrnuje čidla pohybu a magnetické kartáčky a u rizikových bytů v prvním a nejvyšším patře také čidla tříštění skla, je instalováno do každého bytu, jehož majitel si to přeje. Systém se však neovládá ani kartou, ani klávesnicí, ale zamknutím dveří zvenčí. »Pokud se cizí osoba začne dobývat do bytu, čidla to zaznamenají a přes centrálu vyšlou radiovou zprávu do ústředny. Zde se určí, o jaký byt a kde jde, a není problém telefonem informovat policistu nebo městského strážníka, který je právě v ulicích. T en pak může být na místě za několik minut,« popisuje způsob fungování Miloslav K othera z firmy Next. Důvod, proč jsou pořizovací náklady tak nízké, je i ten, že se zabezpečení montuje z českých bezpečnostních vložek FAB, které přijdou zhruba na 400 korun. Základem - a také nejdražší součástí systému - je centrála. Čím více lidí se na ni napojí, tím méně za zabezpečení zaplatí. V domech tak lze takto zajistit i zámky u kočárkáren, případně sklepních kójí, nikoli však vstupní dveře. Pokud to bude přání majitele domu, lze vstup zabezpečit například magnetickými zámky. Ty jsou mnohem odolnější vůči poškození než klasické. Speciální vložku lze namontovat do bezpečnostních i do obyčejných dveří. Nový systém si pak může každý doplnit dle vlastního přání i mechanickými prostředky - mřížemi, předokenními roletami nebo fóliemi. Každému mohou být na jeho přání instalována čidla tříštění skla nebo jiné způsoby detekce.

Kabely jsou také chráněny
Jednotlivé byty spojují s ústřednou speciální kabely. »Kabely jsou také opatřeny čidly, proto pokusí-li se je někdo přeříznout nebo jinak poškodit, dostane ústředna informaci i s určením místa, stejně jako při vylamování dveří,« vysvětluje Miloslav Kothera. Při instalaci vede firma kabely stávajícími šachtami v domě, proto odpadají nepříjemnosti a nepořadek spojené s kopáním. Přitom kompletní instalace systému netrvá v domě déle než tři týdny. V bytě se pak tato doba pohybuje jen kolem čtyř hodin. Všechny domy lze propojit do systému. Jedno centrum tak může hlídat a zajištovat bezpečnost desetitisíců bytů. Navíc zařízení je schopno přenášet i zprávu o úniku plynu nebo vzniklém požáru (pokud je byt vybaven potřebnými čidly). Stejně tak je možné pomocí tlačítka požádat o naléhavou lékařskou pomoc. »My proti podobnému projektu jako vlastníci bytů nic nemáme. Pokud si ho budou chtít nájemníci v obecních bytech nainstalovat, proč ne,« míní Vlastislav Fencl, starosta městské části Praha-Řepy, která vlastní 3300 bytů. »Stejně jako u kabelových televizí však do jednání vstupovat nebudeme, nedoporučíme jedinou firmu a necháme pouze na našich nájemnících, ať se rozhodnou pro toho, kdo jim nabídne nejlepší podmínky,« dodává Vlastislav Fencl.