Kuchyň je spojená s obývacím pokojem.

Kuchyň je spojená s obývacím pokojem. | foto: Petri Isomursu

Srub má dvě prosklené stěny, soukromí majitelů vyřešily rolety

  • 18
Kde je málo slunce, musí přibýt okna. Nebo ještě lépe celé prosklené stěny. Takto vyřešila mladá rodina s dvěma dětmi své víkendové bydlení nedaleko Helsinek. S pomocí rolet mají i dostatek soukromí, pokud je právě potřebují.

I s ohledem na finanční možnosti si zvolila rodina typový domek, který je postavený modulovým systémem. Záleželo tak pouze na jejich přání, zda dají přednost dominantnímu prosklení domu, nebo naopak zda některé prosklené plochy nahradí trámovou stěnou. Mohli volit ze dvou šířek trámů: 135 × 275 mm nebo 205 × 275 mm.

Tento typ srubu má obytnou plochu 50 metrů čtverečních.

Moderní vzdušný rodinný domek tvoří především dva materiály, dřevo a sklo. Velkou výhodou je obrovská variabilita. Podlahová plocha totiž může být od 15 do 70 m2 .

„Malá“ velikost je určená třeba jako rybářský domek nebo pro samostatně stojící saunu, největší jako klasický rodinný dům, Skandinávci si totiž na příliš velké domy nepotrpí, už kvůli vytápění.

Výhled do krajiny

Mladý pár si vybral maximální prosklení domu, aby byl všude dostatek světla. Klasické rolety pak vyřešily potřebu soukromí, protože v okolí moc sousedů nemají, trámové stěny volili prakticky jen po stranách domu.

A co všechno si majitelé při přípravě projektu na domě upravovali podle svých představ? „Prosklení jsme s manželem neřešili, nechtěli jsme prosklených ploch ubírat. Bylo to právě to, co se nám na domě líbilo, nádherně prosvětlují celý interiér srubového domu. Váhali jsme pouze u sklonu střechy,“ vysvětluje majitelka.

Dodavatel jim nabídl dvě možnosti, pultovou nebo sedlovou střechu. „Upravovali jsme také vnitřní dispozici, pro výrobce to nebyl žádný problém,“ chválí investorka.

Vybrat si mohli i rozměry a barvy okenních rámů a parapetů, k domu s rovným štítem bylo možné si objednat také nosníky na pergolu.

U pultové střechy nabízí dodavatel prodlouženou variantu střechy, která bude krýt i terasu. Modifikovat lze také velikost terasy.

Co se týká venkovního nátěru, majitelé dlouho váhali mezi průhlednou lazurou a olejem, který zachová přírodní barvu dřeva. Venkovní nátěr bylo možné pojmout i trochu „moderněji“, tedy méně skandinávsky. Jenže mladá rodina se nakonec rozhodla pro rovnou střechu a klasickou olejovou úpravu.

Díky podlahovému vytápění je v domku teplo i v chladných dnech.

Technické informace

Architektonický návrh domu: Kontio Glass House
Užitná plocha: 50 m2
Konstrukce: stavba stojí na pilotách, obvodové stěny roubená konstrukce z lepených hranolů šířka 135 x 275 mm, příčky rámová konstrukce, skladba střechy: tříplášťová střecha s 300 mm izolace
Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře
Vytápění: podlahové vytápění, krbová kamna
Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses