Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sprchový kout můžete složit do chromovaného rámu. A máte zrcadlo

  1:00aktualizováno  1:00
Složený vypadá jako velké zrcadlo na stěně. Sprchový kout, který navrhli designéři z vídeňského studia EOOS, může vyřešit problém malé koupelny a velkých požadavků na její vzhled a prostor.

Sprchový kout OpenSpace po "složení" | foto: Duravit

Velké sprchové kouty jsou sice příjemné, ale v malých koupelnách zabírají příliš místa. Na veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem byl proto v březnu poprvé představen sprchový kout OpenSpace, který by měl opticky "otevřít" prostor koupelny. Po vysprchování jej totiž můžete složit ke stěně.

Jen místo klasické sprchové vaničky je třeba použít lehce vyspádovanou dlažbu a odtokový žlábek nebo sprchovací vaničku zapuštěnou v rovině podlahy. Tak se instalují například akrylátové vaničky DuraPlan, které umožňují bezprahový přechod, ale i elegantní napojení na rastr dlaždicových spár.

Zrcadlo proměněné ve sprchový kout

Dvoje skleněné dveře jsou zapuštěné do chromovaného obvodového rámu a jednoduchým rozevřením z nich vytvoříte velký čtvercový sprchový kout. Po osprchování jej pak můžete opět uzavřít. Získáte tak elegantní obklad stěny, za nímž skryjete baterii, ale také sprchu či kosmetiku. Prostě dokonale uklizeno.

"Když použijete pro stranu s baterií místo čirého skla zrcadlové, bude složený kout vypadat jako zrcadlo zavěšené na stěně v chromovém rámu. Optický efekt je jasný, koupelna pak bude vypadat mnohem větší," vysvětluje Petr Kohoutek z firmy Duravit.

Sprchový kout OpenSpace po

Sprchový kout OpenSpace po "složení"

Sprchový kout OpenSpace po

Sprchový kout OpenSpace po "rozložení"

Nový typ sprchového koutu řeší problém s prostorem v koupelně a usnadňuje v ní pohyb. Dokonce by se mohl stát i řešením pro ty, kteří chtějí mít sprchu hned vedle ložnice či dokonce přímo v ní.

Technická zvláštnost tohoto řešení? Dveřní profily. Jsou totiž vybavené mechanismem, který při rozkládání sprchového koutu dveře samočinně zastaví v požadované poloze 90 ° a spustí se dolů. Tak se zabrání, aby se voda při sprchování nedostala ven.

Pro snadné vyčištění lze dveře otevřít až v úhlu 180 °, kdy se mechanismus opět samočinně spustí dolů. Integrovaný profil U slouží ke zvýšení stability a současně pro případné vyrovnání nerovnosti stěn až do 18 mm, což ocení zejména majitelé koupelen ve starší zástavbě, kde bývají problémy se stěnami poměrně často.

Skládací sprchový kout

Další novinkou na veletrhu ISH byl i rohový sprchový kout Diga od Kermi z bezpečnostního skla o tloušťce 6 mm. V tomto případě lze jednotlivé stěny koutu, které tvoří vždy dvě části spojené elegantními panty, složit ke zdi jako skládací dveře.

Rohový sprchový kout Diga

Rohový sprchový kout Diga

Sprchový kout Diga dovoluje využít maximální šířku vstupu.

Sprchový kout Diga dovoluje využít maximální šířku vstupu.

I zde se samozřejmě počítá s jemně vyspádovanou podlahou a odtokovými žlábky, případně se zapuštěnou vaničkou do roviny podlahy. "V tomto případě byla ale hlavním cílem tvůrců maximální šířka vstupu. Tu dovoluje unikátní pantový systém," vysvětluje Pavel Kasal z firmy Kermi. A proč široký vstup? Potřebují jej jak lidé s tělesným postižením, tak i ti, kteří už mají určité problémy s motorikou. 

Uvolnit prostor v koupelně dokáže i sprchový kout ze série Pasa XP s panty umožňujícím otvírání ven i dovnitř, zejména v půlkruhovém provedení.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Majitelé měli v koupelně jasno: přáli si velkou vanu, ale také pisoár

Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu.

Mladí manželé se dvěma dětmi si postavili dům v zahrádkářské oblasti s nádherným výhledem do lesa a úžasnou zahradou,...

Peníze se občas splachují do záchodu. Přesněji v něm mizí

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste...

Pitné vody neustále ubývá, přitom až 70 procent se využije pouze na splachování WC a v koupelně. Dne 22. března se...

Nápady do malých koupelen šetří prostor a zvyšují i bezpečnost

Pro podkrovní koupelnu s vanou umístěnou pod šikmým stropem je velmi důležité...

Vymyslet funkční dispozici jakékoli místnosti na pár metrech čtverečních je oříšek i pro zkušené architekty. Podívejte...Najdete na iDNES.cz