Polštáře nepatří jen pod hlavu.

Polštáře nepatří jen pod hlavu. | foto: Tempur

Správný polštář uleví od bolesti hlavy i nohou

  • 1
Všichni lidé si vybírají postel podle vzhledu. Řada z nich zvažuje výběr matrace a roštu. Téměř nikdo však neřeší polštář. Proč? Těch pár desítek, maximálně stovek korun přece nemůže mít vliv na kvalitu spánku. Omyl – kdo si při výběru polštáře nedá pozor, může vyhodit desítky tisíc za novou postel a stejně ho budou bolet záda.

Základní chyba, které se lidé dopouštějí, je pořízení velkého polštáře (70 x 90 cm). Tento přežitek z dob, kdy se lůžka musela zateplovat a změkčovat pomocí "spodnice" neboli spodní peřiny, skončil používám velkých polštářů, a to nejlépe hned dvou najednou.
Jenže polštář má podepírat hlavu a krk tak, aby při ležení na boku s pomocí matrace a nosnému roštu zabořil rameno a uložil páteř - včetně krční - do roviny, na zádech pak s příslušným zakřivením.  To však zvládne jen malý polštář (například 50 x 60 cm), jehož špičky končí těsně pod rameny.

Polštář má podpírat krční páteř

Polštář má podpírat krční páteř

Co patří dovnitř

O kvalitě polštáře nerozhoduje pouze velikost, ale také materiál, kterým je naplněn.
Polštáře plněné drtí z polyuretanových pěn brzy "stárnou", deformují se a už na pohmat je cítit, že uvnitř vznikl shluk různých částic s rozdílnou hrubostí.
Polštáře, kde byla použita tvarovaná výplň z polyuretanové pěny, lze sice prát, ale časem dochází k deformacím.
Velký boom dnes zaznamenávají tvarované polštáře zpravidla označované jako zdravotní. Pokud jsou vyrobeny z pěnové pryže, neměly by se prát, hrozí jim poškození, navíc pryž dlouho zadržuje vlhkost a špatně vysychá. Měly by mít snímatelný prací potah.
Z hlediska funkce i hygienické údržby se jako náplň doporučují nejčastěji tzv. spánkové kuličky, malé smotky polyesterových vláken. Plně nahrazují peří, lze je prát na 60 °C (při této teplotě roztoči hynou). Polštář jimi plněný se dobře natřásá, je příjemný pro ulehnutí, nezadržuje vlhkost a dobře vysychá, a to i po vyprání.
Pokud jde o peří, pak klasické drané peří například sice zmírňuje bolesti hlavy, ale často jej nelze prát a musí se čistit.

Od špatného polštáře bolí hlava i krční páteř

Od špatného polštáře bolí hlava i krční páteř

Luxus pro hlavu

Anatomicky tvarované polštářky z "paměťové pěny" podpírají hlavu, krk a ramena v takové poloze, aby nebyl na tělo vyvíjen žádný tlak. Speciální "paměťová" viskoelastická hmota totiž reaguje na tělesnou teplotu. Kontaktem s tělem pěna měkne, a tak se dokonale dokáže přizpůsobit tělu. Polštáře se nedeformují – například materiál Tempur spojuje měkkost s trvanlivostí. Při standardní zkoušce je ztráta tloušťky materiálu Tempur po 80 000 stlačeních menší než 5 %, zatímco vysoce elastické polyuretanové pěny se deformují přibližně o 10 až 15 % .

Polštáře nejen pod hlavu

Dnes se nepoužívají polštáře pouze pod hlavu, ale také pod nohy či bedra. Zejména lidé, kteří musí v zaměstnání stát, by si měli dát pozor na to, aby si odpočinuly jejich nohy i celé tělo. Vedle tzv. kojících polštářů (vypadají tak trochu jako velký vak, který si maminka obtočí kolem pasu a na něj pak položí miminko) si velkou oblibu získaly polštáře na podepření nohou. Lidé, které trápí problémy s žilním oběhem (a v práci stojí), by mohli vyzkoušet různé typy polštářů určených pro podepření kolen či kloubů vůbec. Výrazně tak odlehčí žilnímu systému. Měly by být ze studené pěny, aby nedocházelo k otlakům.

Polštář může přinést úlevu

Polštář může přinést úlevu