Správné vybavení domácí pracovny šetří zdraví

Vytvořit si doma klidné místo pro práci - vlastní pracovnu - znamená především koupit dobrý stůl a kvalitní, ergonomicky tvarovanou židli. Ale jak takové vybavení vypadá?
Pracovna - kompletní proměna starého bytu v činžáku

Pracovna - kompletní proměna starého bytu v činžáku - Kompletní proměna starého bytu v činžáku | foto: Kateřina MlejnkováiDNES.cz

Pracovnímu stolu často patří místo pod oknem, aby na něj dopadalo světlo - pravákovi zleva a levákovi naopak. Ale pak se zase sedí zády ke dveřím, což může být někomu nepříjemné.

Ideálním řešením je umístit stůl volně do prostoru, což je zejména u počítačových typů, které musí být v dosahu zásuvek a vede k nim změť všelijakých kabelů, někdy obtížné.

„Nesprávná výška pracovní desky a její vodorovná poloha jsou hlavními příčinami nesprávného sezení, kdy stůl nutí k předklonu nebo zapření těla o pracovní desku,“ říká designér nábytku Lukáš Volf.

„Pracovní deska by měla mít sklon šestnáct až dvacet stupňů. Ten zaručí lepší úhel pohledu na stůl, ale předměty se ještě nezačnou kutálet dolů.“ Sklon hlavy k monitoru počítače se doporučuje do 15 stupňů.

Jak vybrat tu pravou?
Pro židli existují obecná pravidla a první zní, že každý by si ji měl nejprve pořádně vyzkoušet.

Pracovní židle musí být ergonomicky konstruovaná. To znamená, že má mít takové nastavení výšky sedáku a sklonu opěráku, aby stehenní a holenní kost svíraly pravý úhel, a ramenní a loketní kost také. Plocha sedáku musí odpovídat proporcím člověka.

„Pracovní židle by měla mít dostatečnou stabilitu a základnu s pěti rameny nejlépe na kolečkách, sedák zešikmený dopředu s oporou bederní páteře a přizpůsobivý opěrák. Vše výškově nastavitelné,“ doplňuje fyzioterapeut Pavel Kloud.

Je dobré, aby židle měla také tlumič dosedu, a byla tedy pružná. „Přední hrana sedadla by měla být měkká a zaoblená a polstrování má být elastické,“ dodává fyzioterapeut.

„Pokud na židli pracujeme u počítače, měla by mít područky, které slouží pro podepření předloktí a úlevě horní části těla bez ztráty správného držení těla,“ říká Lukáš Volf.

Většina kvalitních pracovních židlí umožňuje dynamický sed, který dovoluje co nejčastěji měnit polohu a zatěžuje střídavě oba sedací hrboly. Nejsou tak některé svaly přetěžovány a jiné omezovány, takže nemůže vzniknout svalová nerovnováha, která bývá příčinou různých onemocnění.

„Sezení je však neklidné a může rušit soustředění na práci,“ podotýká Pavel Kloud. „Nejlepší je takový sed, který nutí k střídavému napínání a uvolňování svalů, a přitom neruší koncentraci ani nezatěžuje zrak kmitáním. Sedací plocha je upevněna na speciálních pružinách.“

Běžným standardem je možnost volby koleček pojízdné židle pro tvrdé povrchy nebo koberce. Pro ty první se doporučují kolečka s měkkým obalem, pro koberce s tvrdším.

Důležitá je také možnost dokoupení dílů z katalogů podle potřeby. Například malým dětem se běžně dokupují podnožky k pojízdné židli, která pomáhá vytvořit pravý úhel v kolenou.

U pracovního stolu je také možné střídat židli s klekačkou nebo gumovým míčem. Ten zapojuje více svalových skupin, aby vyrovnával stabilitu sedu, a podporuje vzpřímené držení páteře.

Sedět se musí umět
Kdysi učitelky ve školách tvrdily, že jediné správné sezení při sledování výuky je to vzpřímené s rukama za zády. Ale to už dnes neplatí. Při sedu je nutné střídat nejméně tři polohy.

„V první je sedačka sklopená dopředu, bederní páteř je v kontaktu s opěrákem a jedna noha je předsunutá,“ popisuje fyzioterapeut Pavel Kloud. „V další svírá opěradlo se sedadlem úhel 90 až 110 stupňů a opět je jedna noha předsunutá. V jiné je možné sklopit sedadlo s opěrou dozadu a nohy položit na podložku.“

Sedá-li si člověk na židli, jako první by si měl upravit výšku židle vzhledem ke stolu. Židle by také neměla tlačit v podkolení, aby nezpomalovala krevní oběh. Potom nastavit sklon opěráku k sedáku. U některých židlí funguje synchronně upravitelná mechanika - jedna funkce se automaticky váže na druhou.

Je důležité i správné nastavení výšky područek. „Pracuje-li člověk několik hodin s počítačem, měl by mít židli s relaxační polohou,“ podotýká Adam Novák z reklamní agentury. „Dovolí mu na chvíli se uvolnit, zhoupnout a posunout myšlenky jiným směrem.“

Cenové rozmezí pracovních židlí na trhu je velice široké, záleží většinou na kvalitě materiálu a množství speciálních prvků.

Ceny jednodušších židlí začínají na 1000 či 1500 korun, ty kvalitní, na nichž se dá sedět i osm hodin denně, stojí kolem 5000 až 6000 korun. Za plně vybavené modely zaplatí zákazníci okolo deseti tisíc.

Jak vybrat zařízení do pracovny

1. Šetřte své zdraví

Budete-li v domácí pracovně trávit více času, vyplatí se vám investovat do kvalitního pracovního stolu i židle. Měly by vyhovovat vašim proporcím a kompenzovat pohybovému aparátu újmu z dlouhého sezení.

2. Stůl vybírejte podle účelu

K práci na počítači je dobré zvolit speciální stůl s výsuvnou plochou pro klávesnici a policemi na počítač, tiskárnu a další vybavení. Takové stoly jsou rozměrově přizpůsobené tomuto druhu práce. Jinak postačí klasický pracovní stůl po jedné či obou stranách vybavený zásuvkami nebo pojízdnými kontejnery.

3. Židli si vyzkoušejte

Pracovní židli si v obchodě pečlivě vyzkoušejte, protože každému je pohodlné něco jiného. Plocha sedáku musí odpovídat vašim proporcím. Židle by měla být především stabilní, se základnou s pěti rameny na kolečkách, sedákem zešikmeným dopředu s oporou bederní páteře a přizpůsobivým opěrákem. Všechny prvky včetně područek my měly být nastavitelné.

4. Dejte pozor na světlo

Pracovní stůl by měl stát volně v prostoru, co nejblíže oknu, aby na něj dopadalo dost světla. Pro toho, kdo píše pravou rukou, by mělo svítit zleva, a naopak.

5. Seďte dynamicky

Při sezení by stehenní a holenní kost měly vždy svírat pravý úhel, stejně jako ramenní a loketní kost. Nejlepší je, když se při sezení často mění polohy a židle nutí k střídavému napínání a uvolňování svalů. Některé svaly tak nejsou přetěžovány a jiné omezovány, takže nemůže vzniknout svalová nerovnováha.

6. Upravte si židli podle svého

Při sedání si jako první nastavte výšku židle vzhledem ke stolu. Židle by vás také neměla tlačit v podkolení, protože by zpomalovala krevní oběh. Potom nastavte sklon opěráku k sedáku. U některých židlí funguje synchronně upravitelná mechanika - jedna funkce se automaticky váže na druhou. Důležité je i správné nastavení výšky područek.

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...