Spotřebiče z roku 1958 měly výrazně vyšší spotřebu proudu i vody

Spotřebiče z roku 1958 měly výrazně vyšší spotřebu proudu i vody | foto: Electrolux

Spotřebu kondenzační sušičky snížíte snadno. Stačí na ni otevřít okno

  • 28
Průměrná životnost mrazničky v české – či moravské – domácnosti je téměř 18 let, kombinované chladničky s mrazákem 14,6 roku, sporáků a pečicích trub více než 15 let. Podle toho také vypadá jejich spotřeba elektrické energie.

Čísla agentury GfK sice svědčí o tom, že tuzemští majitelé zacházejí se svými spotřebiči ohleduplně, ale tyto ohledy je přijdou hodně draho.

Vývoj v domácích spotřebičích není zdaleka jen o designu, velmi důležitá je také spotřeba energií a vody. A ta za posledních 15 let prudce klesla.

Třeba u praček kolem 50 procent ve spotřebě elektrického proudu, u sušiček o více než 60 procent, u chladniček a mrazáků téměř o 60 procent, totéž platí u kombinovaných chladniček s mrazákem.

Chladnička Screen Fridge

Chladnička Screen Fridge

I spotřeba vody u praček a myček klesla o více než 50 procent, v některých případech dokonce o 75 procent i více.

"Přesto podle výzkumů evropské domácnosti spotřebovávají z veškeré vyprodukované energie 50 procent, na průmysl a dopravu zbývá druhá polovina," vysvětluje Miroslav Veselý ze společnosti BSH, která zastupuje značky Bosch a Siemens.

Podle výzkumu Forschungstelle für Energiewirtschaft připadá 40 procent spotřeby energií v domácnostech na velké spotřebiče – chladničky, pračky, sušičky, trouby či myčky.

Jenže to platí v průměru, starší spotřebiče znamenají mnohdy mnohem vyšší energetickou zátěž. Kdyby se vyměnily za energeticky úspornější, ušetřily by domácnosti nemalé částky.

Návratnost investice do velkých spotřebičů se pohybuje kolem dvou až pěti let, víceméně doporučená životnost přitom bývá deset let.

Bohužel většina majitelů pořizuje velké spotřebiče až v okamžiku, kdy staré tzv. odejdou. Zatímco počítače měníme podle výzkumu v průměru každých šest let, mrazák musí "počkat" průměrně třikrát tak dlouho.

Staré myčky z roku 1959 měly velkou spotřebu vody, která se časem snížila o desítky procent

Staré myčky z roku 1959 měly velkou spotřebu vody, která se časem snížila o desítky procent

Je čas na změnu

Blížící se vánoční svátky představují dobrou příležitost ke změně. A nejen ve vlastní domácnosti. Třeba pořídit rodičům, kteří jsou již v důchodovém věku, místo staré chladničky nebo pračky nový, energeticky úsporný spotřebič. Praktický dárek jim může uspořit měsíčně i několik stokorun.

Do nového roku si lze dát i závazek, že se budeme opravdu řídit pokyny výrobců. Třeba u sušiček prádla, které jsou stále pokládány za nadstandardní vybavení domácnosti, je možné jejich spotřebu výrazně snížit.

Pomocí speciálních košů lze sušit i oděvy z vlny

Pomocí speciálních košů lze sušit i oděvy z vlny

Zatímco sušičky s tepelným čerpadlem, které se mohou pochlubit nízkou spotřebou (což se samozřejmě odráží v jejich pořizovací ceně), nejsou závislé na teplotě okolí, kondenzační potřebují v místnosti co nejchladnější podmínky.

K likvidaci vlhka z prádla je totiž nutný rozdíl teploty přibližně 60°C. Topná spirála má asi 120°C, v bubnu je teplota přibližně 80°C.

"Každý stupeň pod 20° C je znát. Když bude venku 10°C, můžete zkrátit při otevřeném okně v komoře či koupelně sušení na polovinu času a dostat se ve spotřebě ze 4 kWh na 2,5 kWh," radí Jan Meyer z BSH.

Chladno v místnosti nebude. "Díky značnému odpadnímu teplu z levého boku sušičky, kde je umístěna topná spirála, se teplota bude pohybovat kolem 18 °C," tvrdí Jan Meyer.