Spotřebiče budoucnosti: přenosná pračka vypadá jako větší mobil

  • 15
Udělal si skvrnu na oblíbeném tričku. S nápadem, jak ji snadno odstranit, vyhrál mladý designér Adrián Mankovecký světovou prestižní soutěž Design Laboratory 2011 společnosti Electrolux. A to hned mezi 1 300 přihlášenými projekty.

Do finále devátého ročníku soutěže v Londýně postoupilo osm nejlepších návrhů. První místo získal student Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě Adrián Mankovecký (1988). Slovenský zástupce se přitom probojoval do finále této soutěže vůbec poprvé. Vedle odměny 5 000 eur získal i placenou půlroční stáž v designérském centru Electroluxu.

Druhý post patří australskému studentovi Enzo Kocakovi a jeho projektu s názvem Ribbon, který funguje jako ohřívací i chladicí zařízení. "Bronz" pak vyhrála Roseanne de Bruin z Nového Zélandu se svým hravým mixérem Smooboo. Byla jedinou dívkou, která se do finále probojovala.

Cena veřejnosti: přenosná mikrovlnka Onda, Matthew Schwartz, USA, California State University Long Beach. Onda představuje velice chytrou variantu spotřebiče, který se poprvé objevil už v roce 1955. Předem připravená jídla se dodávají v kompatibilních baleních a ohřívají se mikrovlnným zářením. Onda se ale liší tím, že ji nasuneme na balíček s jídlem a hliník obsažený uvnitř tohoto malého ručního spotřebiče po rozlomení pojistky na obalu propojí elektrický okruh. Energii poskytují papírové baterie, díky nimž je Onda jak elegantní, tak přátelská vůči životnímu prostředí.

Přenosná mikrovlnka Onda od Matthewa Schwartze z USA (California State University Long Beach)  pak dostala největší počet hlasů od veřejnosti, ta hlasovala na internetu.

Tématem letošního ročníku byla totiž právě "inteligentní mobilita neboli řešení přenosných spotřebičů". Porota pak u projektů hodnotila především inovaci, intuitivní design a pohled spotřebitele.

Finále a slavnostní předání cen proběhlo 7. září v Londýně.

Místo prášku perou ionty

Adrián Mankovecký zaujal mezinárodní porotu miniaturní pračkou, kterou tvoří dvě oddělené částí, mezi něž se vloží znečištěná textilie. Na displeji si navolíte vhodný čistící program podle typu skvrny a negativní ionty s pomocí páry odstraní skvrny.

Spotřebič nepotřebuje zásuvku, funguje totiž na bio baterie na cukr. "Přenosná čistička skvrn je postavena na dobrém pochopení zákazníka a to je důležité. Její použití je také velmi intuitivní, každý z nás by jednu takovou chtěl," hodnotila porota nápad mladého designéra.

Ten si v polovině finálové soutěže, v níž musí jednotliví finalisté obhájit svůj návrh, nebyl zdaleka jist úspěchem. "Měl jsem prezentaci mnohem kratší, než jsem počítal a než bylo asi vhodné," přiznal sebekriticky pro iDNES.cz během finále soutěže v Londýně. Výhrad a doplňujících dotazů však k němu měla porota velmi málo, takže v dobré umístění doufal.

S prvenstvím ale sympatický student nepočítal. Vítězství v této soutěži je dokonce i jeho prvním velkým úspěchem v profesní kariéře, takže po skončení oficiálního vyhlášení ještě neměl představu, jak naloží s výhrou.

Zatím se přenosná minipračka vyrábět nebude, to však není ani cílem této soutěže. Jednotlivé nápady nebo jejich části se mohou uplatnit třeba za pár let, důležitá je podle zástupců Electroluxu vize a inovativní přístup mladých designérů. Nápadům Julesa Verna také mnozí nevěřili a splnily se téměř všechny.

Enzo Kocak z Monash University navrhl víceúčelový přenosný ohřívač a chladící zařízení v jednom.

První krok k úspěchu

Druhé a třetí místo, za něž byla odměna tři a dva tisíce eur, si odvezli soutěžící z Austrálie a Nového Zélandu. Australan Enzo Kocak z Monash University navrhl Ribbon, víceúčelový přenosný ohřívač a chladící zařízení v jednom v podobě pásu. Ten lze obtočit kolem nádoby s jídlem nebo pitím, a tak obsah ohřát nebo ochladit. Černá strana vyzařuje teplo, bílá strana chladí.

Ribbon můžete svinout, nosit s sebou, rozvinout a dokonce složit tak, aby sloužil jako plotýnka. Ovládání umístil autor na bok. Dobíjecí termoelektrická baterie umí také obrátit proces nabíjení: když se právě nepoužívá, převádí přebytečné teplo zpátky na elektřinu.

Velmi hravě nakročila do soutěže Roseanne de Bruin z Nového Zélandu z Massey University. Jejím mixérem Smoobo si můžete pohazovat stejně jako s míčem. Mixér se po vložení přísad uzavře a hra začíná. Údery o podlahu či stěnu se aktivují kinetické baterie, které pohánějí čepele rotoru. Obsah se dokonale rozmixuje.

Nervozita mezi finalisty byla velká. Nejlépe to bylo vidět v zákulisí za pódiem, kde se připravovali. Přecházeli s poznámkovými bloky a předříkávali si naučený text, stejně jako před lety herec Pavel Vondruška v komedii Marečku, podejte mi pero v roli nervózního studenta.

Mixérem Smoobo si můžete pohazovat - a on díky tomu pracuje.

Češi zůstali tentokrát před branami finále

Škoda, že Roseanne zůstala ve finále jako jediná dívka, mohly být dvě: do semifinále mezi 25 nejlepších se totiž probojovala i česká zástupkyně Simona Hrušková z VŠUP v Praze s vařičem EMS Cooker.

Druhým Čechem v semifinále byl pak Karel Vránek také z VŠUP se svou "Šupinatou kabelkou pro inteligentní mobilitu". Úspěch v soutěži Design laboratory představuje pro mladé designéry obrovskou šancí dostat se na špici. Před pár lety získali ve stejné soutěži druhé místo Jan Čapek a Kryštof Nosál se svou pračkou pro muže.

Dnes patří oba mezi nejlepší české designéry, Jan Čapek se prosadil právě v designérském centru Electroluxu v Itálii. Jeho plastové lahve pro značku Mattoni zná každý Čech, milovníci piva oceňují jeho skleněné půllitry. Kryštof Nosál je známý zejména návrhy van a umyvadel pro značku Ravak. Před dvěma roky se pak do finále soutěže probojoval Martin Miklica se svým skleníkem pro Mars.

A příští ročník? Protože nás neustále přibývá a v domácnostech často chybí místo, tématem budou multifunkční spotřebiče.