Sportování vyžaduje v bytě prostor

  • 1
Jste typická čtyřčlenná rodina a aktivně sportujete? Pokud nebydlíte v rodinném domě s velkou komorou a skladem, určitě těžce řešíte, kam všechno vybavení uložit. Lze něco vůbec vymyslet? Počátkem rozumného řešení je určitá organizace. "Vyplatí se rozdělit veškeré sportovní náčiní na letní a zimní část," říká učitelka kursů rodinné výchovy Ivona Krčková.

"Nepotřebné sezónní věci můžete uložit na méně přístupná místa, jako jsou sklepy, ukládací prostory pod postelemi nebo nejvyšší police v komoře."

Doporučuje také ukládat vyprané nebo vyčištěné a dobře vysušené sezónní oblečení do takzvaných vysávacích vaků - velkých plastových pytlů s otvorem na vysavačovou hubici, do nichž se prádlo vloží, vysaje se z nich vzduch. Objem se tak sníží na třetinu až polovinu původních rozměrů.

"Vaky nejsou vhodné pouze na péřové výrobky, protože peří by mělo zůstat volně, aby se nelámalo a neslehlo."

Vaky stojí podle velikosti od sto do dvou set korun. Nabízejí je ve svých katalozích zásilkové firmy, bývají také k dostání v předváděcích stáncích před obchodními domy, prodávají je i některé obchody s domácími potřebami.

Muži to vidí jinak než ženy
Co s věcmi, které potřebujete víceméně pravidelně? "Muži to mají vyřešené. Odloží je tam, kam je právě napadne, a až půjdou sportovat, zase je tam najdou," říká psycholog Jan Olexa.
 
"Ženy tento způsob ovšem často trápí, protože v jejich podvědomí funguje představa bytu jako uklizeného hnízdečka. Snaží se dosáhnout toho, aby všechno mělo své místo a zároveň nepřekáželo chodu domácnosti."

Kam ale dát v panelákovém bytě kolo, loď nebo sadu míčů tak, abyste je měli vždycky po ruce? "Do prostorných bytů s velkými halami nebo předsíněmi se dokonce hodí některé sportovní vybavení jako dekorace a zároveň vizitka majitele v jednom," radí architekt Karel Václav, který se věnuje přestavbám rodinným domů a bytů.

Prohlédněte si fotogalerii


"Není výjimečné, že mladý muž vystavuje drahé horské kolo na věšáku v obývacím pokoji, chlapec má pověšené své fotbalové dresy a kopačky v dětském pokoji a dokonce jsem se jednou setkal i s požadavkem, abych umístil do ložnice atraktivní mladé dámy její kajak."

To vše ovšem předpokládá, že kolo, kajak i boty bylo možné někde dočista umýt a osušit, než "přešly" do obytných prostorů.
 
Mužskému vidění domácnosti podle Karla Václava vyhovují závěsné stojany, věšáky na zdech či pod stropem, na které je vidět. Ženy preferují spíše zakryté police, skříně, komory a úložné prostory v postelích.


POZOR!

* péřové spací pytle a bundy nestlačujte (aby se peří nepolámalo a neslehlo)

* výrobky z dutých vláken uložte "zmačkané" (aby se nevytvořily rýhy a lomy)

* lyže patří do suchého sklepa (aby hrany nerezly a dřevo nepracovalo)

*
u bicyklů kontrolujte pneumatiky (vyfouknuté zpuchří) 

* přilby nenechávejte v horku (aby plast nekřehnul a nekroutil se)

* loď dejte do hlídané loděnice (aby vám ji ze sklepa nebo balkónu neukradli)

* palivo do turistických vařičů skladujte co nejdál od obytných místností (nechcete přece dýchat propan-butan nebo benzínové výpary)
Kam s nimi?
Míče a potřeby na sálové sporty by měly být kdykoliv v dosahu. Boty na pravidelný večerní jogging musí zůstat v botníku v předsíni, protože během jejich hledání můžete ztratit chuť k pohybu a zůstat doma.

Kolo obvykle zůstává ve sklepě, garáži nebo na balkóně, což ovšem není vůbec dobře. Zvláště pro děti je obtížné ho odtamtud dostat ven na ulici, a tak mnohdy raději zůstanou sedět u počítače, než by vyrazily ven.

Dětské kolo je totiž v přepočtu na sílu malého cyklisty daleko těžší než dospělé. Když dospělý vláčí po schodech třináctikilogramového ocelového oře, je to jakoby dítě neslo čtyři kilogramy. Jenže dětská kola váží hodně přes deset kilogramů!

Dětská kola bývá v paneláku nejvhodnější nechat ve společných kočárkárnách a zabezpečit je zámkem. V rodinném domku patří tam, kde je stačí vytlačit ven a hned jet. Za pohodlí pro dítě se ovšem platí zvýšeným rizikem ukradení. Levnější kola pro dospělé asi zůstanou ve sklepech, drahá se věší na háky v bytě.

Ke strojům za desítky tisíc korun se totiž zlodějům vyplatí probourat skrz zeď, prořezat autogenem mříže či překonat sebedůmyslnější zámky. Věšáky lze koupit v každé cyklistické prodejně za dvě stě až tři sta korun.

Levnější jsou k uchycení kola za pedál, o pár desetikorun více je potřeba zaplatit za věšák, na který se pokládá celý rám. "Věšet kolo za rám je pohodlnější a věšák zabere méně místa," shodují se všichni prodavači. Hák na rám totiž lze po sundání kola sklopit ke zdi.

Cyklistická přilba a rukavice by měly čekat na jasně viditelném místě u vchodových dveří, anebo aspoň přímo u bicyklu, aby i toho nejméně důvtipného uhodily do očí. Jen tak se stane z jejich používání železný zvyk.

Lyže jako v půjčovně
Na lyže nejezdíme každý den nebo podle okamžitého rozmaru, zimní výpravu obvykle plánujeme obvykle dlouho dopředu. Nic moc se tedy nestane, když zůstanou v dobře zabezpečeném sklepě. Tam můžete nechat i přilby, hůlky a boty. Vyplatí se na ně vymyslet závěsný systém - inspirovat se můžete třeba v lyžařské půjčovně.

Základní sportovní vybavení pro čtyřčlennou rodinu

Turisté: čtyři velké a čtyři malé batohy, osm spacích pytlů (letní a zimní), čtyři karimatky, dva stany, čtvery pohorky, dvanáct sad oblečení (zimní, letní a nepromokavé)

Vodáci:
dvě kanoe nebo čtyři kajaky, čtyři pádla, čtyři helmy, čtyři plovací vesty, dva lodní pytle, dvě záchranná lana, čtyři neoprenové obleky

Horolezci:
dvě lana, čtyři soupravy úvazů, šest cepínů (rodičem po dvou), dvacet karabin, čtyři přilby, čtvery lezecké boty, hromada popruhů  

Cyklisté:
čtyři bicykly, čtyři přilby, čtyři dresy, nářadí

Lyžaři:
osmery lyže (sjezdovky a běžky), osmery boty (přeskáče a běžkové), osmery hůlky (1,5-1,8 m), dvě přilby (dětské), jedny saně, dva boby

Míčové sporty:
míče na volejbal, fotbal, basketbal a tenis, čtyři tenisové a čtyři squashové rakety, troje kopačky (děti a otec), čtvery sálové boty, čtyři sportovní dresy

Fitness:
dresy do posilovny a na aerobic

Ke každé sportovní aktivitě náleží ještě spousta drobností, jako je například lékárnička, knihovna map, průvodců a knih se sportovní tematikou.
Výbava na hory a turistiku se totiž skládá z tolika věcí, které je nutno kombinovat podle toho kam, na jak dlouho a s kým jedete, že je dobré jim vyhradit stálá místa na lehce přístupných policích. Při balení tak stačí sáhnout do správných míst a bez zbytečného hledání nastrkat věci do batohů.

Patříte-li ke zvláště pečlivým turistům, sepište si několik seznamů podle druhů očekávaných akcí. Ty připevněte připínáčkem do úložného prostoru a v případě potřeby jen automaticky odškrtávejte to, co jste zabalili.

Úložné prostory pro turistické vybavení by měly větrat, protože každý batoh, spací pytel, nebo třeba horolezecké lano mohou při delším pobytu v uzavřené skříni zatuchnout.

To, společně s plísní a trouchnivěním, ovšem hrozí nejvíc vodákům. Nenechají-li své neoprény, plovací vesty a veškeré oblečení dokonale proschnout a občas ho preventivně nevyvětrají, mohou je po čase vyhodit.

Největší potíž bývá s lodí. Moderní malé a velmi drahé kajáčky je možné pověsit doma na stěnu nebo ke stropu jako bicykly, ale velké kanoe se nevejdou ani do sklepa. Provizorně to můžete vyřešit garáží, zahradou u rodinného domku nebo třeba půdou.

Nejlepší bývá uložit loď za mírný poplatek do loděnice nejbližšího vodáckého oddílu. Podle velikosti města a případně známosti se správcem loděnice přijde uskladnění lodi ve společných prostorách na pět set až dva tisíce korun ročně.

Cvičení doma
Když už je řeč o všemožných sportech: mohli byste si každý den vybarvit okénko Foglarova Modrého života za cvičení? Lze předpokládat, že nechodíte pokaždé do posilovny nebo si zaplavat či zajezdit na kole, ale deset minut na protažení a trochu posilování byste si mohli najít každý den.

Stačí na to karimatka na zemi v obýváku, v horším případě i velká postel. Dnešní trend domácího tělocviku totiž místo dlouhých sérií brutálních posilovacích cviků, jako jsou sklapovačky, kliky nebo shyby, preferuje spíše strečink, kalanetiku a statické výdrže. Tyto techniky neničí klouby a páteř a jsou stejně účinné.

Chvilku po probuzení je dobré tělo protáhnout. Jste totiž z noci prohřátí a nemusíte se rozcvičovat. Po chladné sprše a ve vyvětraném pokoji neuškodí před odchodem do práce ještě pár cviků na rozproudění krve.
 
Zařizovat domácí tělocvičnu má smysl jen pro člověka s velmi pevnou vůlí nebo aktivního sportovce. Mnoho ribstolů, rotopedů a cvičebních strojů totiž doma překáží jen proto, že chybí motivace.

A navíc bývá mnohem účinnější párkrát do týdne zajít s partou kamarádů do posilovny nebo na fotbal a tam se zdravě navzájem vyhecovat, než polovičatě a bez chuti doma odcvičit svých pár povinných sestav.

Více článků o bydlení: LIVING