Obývací pokoj

Obývací pokoj - Nové pojetí obývacího prostoru preferuje velký jídelní stůl před konferenčním, u něhož většinou nelze hostům předložit pohodlně ani šálek kávy. Důležité jsou víceúčelové stolky, nejlépe mobilní. | foto: Archiv Living

Spojte obývák s kuchyní a užijte si velký prostor

  • 10
Zatímco v Evropě se větší obývací pokoje s minimem nábytku objevují již delší dobu, naše nová výstavba přichází alespoň se spojením kuchyňské a obývací části, aby vznikl jeden větší prostor. Ve starší zástavbě bývá nutné se k tomuto řešení nutné dopracovat rekonstrukcí. Zejména v panelových domech se bourají části či dokonce celé příčky.

Důvody jsou hlavně dva: právě touha po větším prostoru a pak snaha "neodstavit" hospodyni mimo dění v rodině nebo od hostů.

Výhoda většího prostoru a možnost společné komunikace má i své zápory. Ne každý totiž rychle přivykne tomu, že se celým prostorem nesou typické zvuky kuchyňského provozu a nezřídka i odér z vaření. K romantické komedii jaksi neladí česnekové aroma a k fotbalovému dramatu zase cinkání umývaných talířů.

Řešení? Kvalitní, výkonná a tichá (!) digestoř (to vedle parametrů uváděných výrobcem znamená nedopustit se žádných chyb při její instalaci), totéž by pak mělo platit o myčce nádobí, jejíž hluk by neměl přesáhnout 48 decibelů.

Pokud jde o dispozici, pak nezapomeňte na optické oddělení obou částí. Velkou módu se staly ostrůvkové kuchyně, kdy se přímo ve středu dění ocitá často sporák (pak ovšem nad ním nesmí chybět ostrůvková digestoř, na tu je nutné myslet nejlépe už při stavbě kvůli odtahu!).


Někdy pomůže optickému oddělení různých částí kuchyně, jídelny a obývacího prostoru skleněná příčka. Pískováním lze dosáhnout velmi atraktivní podoby.

VÍCE FOTO


Ostrůvková kuchyně bývá ideální pro rodiny, kde pomáhají s vařením i ostatní členové rodiny, nebo kam často přicházejí přátelé a známí.

Světový trend je totiž jasný - nejlépe chutná tehdy, když si jídlo připravíte společně s přáteli u sklenky dobrého vína. Při výběru nábytku pak počítejte s tím, že nábytek by měl ladit stylem, použití stejné dřeviny se ale raději vyhněte, působí totiž nudně.

Jak zařídit novostavbu
Pokud si pořizujete nový byt a máte možnost ovlivnit jeho dispozici, pamatujte předem na řešení kuchyňské části s ohledem na dispozici celé místnosti - kde chcete mít pohovku, kde jídelní stůl, kam přijde televizor…

Není nutné mít celý prostor kompletně zařízený, ale je třeba navrhnout kuchyňskou část tak (jde o přívody vody, elektřiny či plyn), abyste mohli opticky oddělit jednotlivé části.

Další informace najdete v Living 3/2005