Televizi je možné sledovat z pohodlné sedací soupravy doplněné drobnými...

Televizi je možné sledovat z pohodlné sedací soupravy doplněné drobnými kulatými stolky (obojí Boconcept). | foto: Lukáš Hausenblas

Dům prodali a raději si pořídili dva byty, které spojili v jeden

  • 87
Ke koupi bytu v developerském projektu na okraji Prahy 4 zlákala Šárku a jejího manžela zdejší lokalita. Důvěrně ji poznala, když sem jezdívala za sestrou. Vždy oceňovala zdejší ticho, klid a množství zeleně. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Šárka s manželem dostavěli rodinný dům za Prahou, ale nebyli tam spokojení. Nestíhali péči spojenou s provozem domu. Neměli s ním žádnou předchozí zkušenost, takže je situace zaskočila.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Výstavba se navíc táhla poměrně dlouhou dobu a v daném místě, jak se ukázalo, nebylo vše ideální ani pro život s dítětem, které se jim narodilo. Proto dům prodali a pořídili si byt s výměrou 130 m2 přímo v Praze.

„Věřila jsem, že tu bude žít hodně mladých rodin s dětmi. V domě je člověk přece jen víc od všeho izolovaný,“ vysvětluje Šárka nezvyklý krok, k němuž se rozhodli, a pokračuje: „Po zkušenostech s životem v domě jsme už naprosto přesně věděli, co od bytu požadujeme.“

Ze dvou bytů jeden

„Nyní máme byt 5+kk v přízemí s terasou a zahrádkou, který vznikl spojením dvou bytů 2+kk a 3+kk. Větší byty tu totiž nebyly. Dokonce jsme zachovali dva samostatné vstupy. Jeden je víc pracovní, kudy mohu vejít se psem nebo vjet kočárkem přímo do technické místnosti, a pak je tu takzvaný čistý vchod,“ pochvaluje si majitelka praktickou stránku tohoto řešení.

A dodává: „Máme dvě parkovací místa a poblíž i poměrně prostorný sklep. A také dvě koupelny.“ Byt tak dnes dokonale rezonuje s životním stylem mladé rodiny se psem a dítětem.

Návrhu se ujala architektka Simona Fišerová ze studia Room Architects. Když projekt přebírala, stavba byla ve fázi vybudovaného skeletu.

Manželé se tak ke koupi rozhodli v pravý čas. Potkali se s nevídaně vstřícným jednáním developera a díky architektce se dočkali i skvělého výsledku. Interiéru dnes nechybí nic, dokonce ani pokoj pro hosty, pracovna či jedna koupelna se sprchovým koutem a druhá s vanou.

Barevné akcenty

K použitým barvám se majitelé propracovali pod vedením architektky, neodrážejí jejich samovolný kreativní přístup. „Architektce jsme ponechali volné ruce, žádné striktní požadavky jsme nevyjádřili. Věděla jsem ale, že nechci mít všechno bílé. Tak jsme to totiž měli v domě, odkud jsme se přestěhovali.“

Zde základnu tvoří dubová podlaha. Kromě ní se světlý tón dřeva objevuje také na dalších plochách nábytku v podobě aro dýhy, místy proložené výraznými barevnými akcenty modré a žluté barvy.

Ložnici bylo třeba zútulnit, proto nechala architektka stěnu v záhlaví lůžka ošetřit zlatým nátěrem.

V ložnici je pak světlá dřevina dubu doplněna jen mírně kontrastní zlatou barvou. Zlatá zdobí také vnější stranu závěsného stropního svítidla Skygarden v jídelně.

„Neměla jsem nad stůl předem zvolené konkrétní svítidlo, ale věděla jsem, že chci nějaké opravdu krásné. Simona nám dala na výběr z více možností. Ovšem když jsem uviděla Skygarden, jiné už nepřipadalo v úvahu,“ vzpomíná Šárka.

Praktické ohledy

Rodina preferuje zdravý životní styl a přípravu pokrmů v páře, proto bylo od počátku zřejmé, že by v kuchyni neměla chybět parní trouba. Vzhledem k rozměrům kuchyně však nebylo možné umístit sem zvlášť troubu pečicí i parní, proto padla volba na kombinovaný spotřebič Siemens.

Samostatná je mikrovlnná trouba. Součástí nábytkové sestavy v kuchyni je vinotéka i velká chladnička Liebherr, mrazák našel místo v technické místnosti. V neobvyklé pracovní desce z keramiky je zasazena varná indukční deska.

Velká pozornost byla věnována šatně, která představuje součást ložnice. Není oddělena zděnou příčkou, ale nábytkem. Architektka v ní zohlednila všechny nezbytné detaily.

„Moc ráda sedávám tady u stolu, ale zrovna tak venku na zahradě. S bytem jsem ohromně spokojená, vůbec nic bych neměnila, protože všechno funguje nad očekávání dobře,“ sděluje svou radost majitelka.

Kulatý jídelní stůl vznikl na míru podle autorského návrhu architektky Simony Fišerové. Doplňuje jej šest čalouněných židlí Merano od tuzemského výrobce TON a zlaté svítidlo Skygarden (Flos).

Room Architects

Architektonický ateliér Room Architects byl založen v roce 2007 architekty s předchozí několikaletou praxí v různých českých ateliérech. Studio se zabývá především navrhováním interiérů, rekonstrukcí a novostaveb. Nevyhýbá se ani urbanistickým studiím. Cílem studia je tvořit moderní architekturu postavenou na pevných základech vycházejících z kontextu daného místa.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.