Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spojili dva půdní byty, mají úžasný mezonet v domě z 19. století

  1:00
Získat v historickém centru Prahy mezonetový byt o ploše 270 metrů čtverečních se podařilo díky spojení dvou půdních bytů. Za kvalitním bydlením stojí pečlivá a nápaditá práce mladých architektek a designérek ze studia Artiga, Kamily Hornychové a Lenky Langerové.
Hlavní obývací část „neruší“ pohled do kuchyně.

Hlavní obývací část „neruší“ pohled do kuchyně. | foto: Jaroslav Kvíz

Pro čtyřčlennou rodinu, která má ráda kvalitní architekturu i design, byl velký byt v činžovním domě z 19. století lákavým řešením. Díky pečlivé přípravě vznikl interiér dotažený do posledního detailu. Ze tří navržených variant si majitelé vybrali tu, která se nejvíce blížila jejich představám o funkčním interiéru.

Protože dům je v historickém centru Prahy, musela proběhnout jednání s památkáři už v okamžiku takzvané ideové přípravy, aby během rekonstrukce nedošlo k nečekaným komplikacím.

Tuto komunikaci s „úřady“ Kamila Hornychová a Lenka Langerová ze studia Artiga dobře znají, takže byly připravené na všechny případné výhrady. A samozřejmě respektovaly původní vzhled domu.

Televize je většinou skrytá za posuvným panelem.

Až mravenčí příprava se však vyplatila. „Je to jeden z našich nejoblíbenějších interiérů, které jsme s Lenkou realizovaly, i díky spokojenosti majitelů,“ říká Kamila Hornychová.

Designérky jim splnily všechna přání, především velký plynový krb, který představuje výrazný prvek v hlavní obývací části. Stavební omezení totiž nedovolilo klasický krb na dřevo.

Útulnost je žádoucí

Pro studio Artiga je typické, že interiér navrhuje přesně na míru zákazníka, a přitom mu zároveň dává možnost jej v budoucnu, v případě zájmu, změnit.

Proto designérky preferují například neutrální barvy tam, kde se s jejich výměnou příliš nepočítá, nebo až po delší době. To se týká hlavně podlah a obkladů, ale také na míru zhotoveného vestavného nábytku.

I v tomto bytě, jako ostatně ve většině půdních interiérů, bylo nutné využít individuálně vyrobené kusy. Nejnáročnější záležitost představovala sestava s integrovaným plynovým krbem. Je zde totiž umístěna i televize, byť většinou skrytá za posuvným panelem z lakované desky. Rodina totiž jejímu sledování příliš neholduje.

Pracovní plochy i obklad v kuchyšké části je z materiálu technistone.

Architektky proto použily při výrobě sestavy nehořlavý materiál, a to takzvané studené desky pro stavbu krbu. Ani několikahodinový provoz krbu tak nemůže poškodit citlivou audiotechniku.

Interiér sjednocuje shodná podlaha ze dřeva merbau, kterou doplňují převážně světlé odstíny šedé a její další valéry s béžovou, nechybí ani bílá. Tapety v chodbě a v jídelně mají zlatý podklad, dodávají prostoru nádech luxusu a zároveň jemnosti.

Kuchyň za rohem

Často omílanou otázku, zda propojit, či nikoli, obývací část s kuchyní, vyřešily autorky po svém: obě zóny spojuje nenásilně kuchyňský ostrůvek přecházející v barové sezení, které lze využít i pro příležitostné stolování.

Na pracovní plochy i obklad stěn v kuchyňské části byl použitý kompozitní materiál technistone v bílé barvě. Tu dokáže tuzemský výrobce tohoto odolného materiálu nabídnout v dokonalém provedení. Za bílým odstínem, který zvládá minimum výrobců na světě, stojí bílý písek, který se musí dovážet až z Indie. Výsledek ovšem stojí zato.

Blok vysokých skříní nahrazuje spíž i horní skříňky.

Místo horních skříněk navrhly designérky blok vysokých skříní, takže o úložné prostory rozhodně není nouze. Příjemná je i navazující velká jídelní část se stolem pro osm stolujících.

V prvním podlaží bytu se kromě kuchyňské, jídelní a obývací části podařilo umístit tři pokoje a pracovnu a hygienické zázemí v podobě dvou koupelen a samostatného WC. V horním podlaží se vedle ložnice a dalšího pokoje našel prostor i pro dvě šatny, koupelnu s klozetem a bidetem, ale také pro samostatné WC a komoru.

Ateliér Artiga

Ateliér Artiga se zaměřuje především na kompletní realizace, projekty rodinných domů, interiérů a rekonstrukce půdních nástaveb.

Založily jej v roce 2007 ing. arch. Lenka Langerová (1977), absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze, a MgA. Kamila Hornychová (1978), absolventka VŠUP, ateliér designu.

Lenka Langerová pracovala předtím v několika pražských architektonických ateliérech. Kamila Hornychová se kromě práce v architektonických studiích prezentuje téměř pravidelně  na Designbloku. Spolu s J. Jarošem je autorkou kolekce designového osvětlení POP, které vyrábí firma Lucis.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní parkoviště, které...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v dvougeneračním domě v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům. Kateřina a Petr,...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky. Tradiční dům ve stylu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který propůjčí každé stavbě...

Klient si přál saunu a terasu, architektka mu je v bytě vykouzlila

V šestém patře pražského činžovního domu se podařilo vytvořit mezonet se skandinávskou atmosférou, kde nechybí ani...

Zázrak v Dejvicích: z mezonetu 1+kk v chalupářském stylu vzniklo 3+kk

Mezonet o ploše necelých 80 metrů čtverečních, který vznikl z půdní vestavby v polovině devadesátých let, nabízel kvůli...

Prosluněný půdní byt si prosadila manželka, architekt vše doladil

„Více světla,“ tak znělo přání jedné brněnské rodiny při projektování půdní vestavby. Výsledný efekt větších a...

Půdní byt s prosklenou koupelnou se musel vejít mezi nosné trámy

Zrekonstruovat starou půdu bývá často jedinou možností, jak získat zajímavé bydlení v historickém centru města. To...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...