Splní vám stavební spoření sen o bydlení?

Stavební spoření je nejlepší způsob spoření z hlediska výnosů. Může vám splnit sen o novém bydlení. Pokud si však chcete půjčit a nemáte dostatečné množství naspořeno, úvěr se prodraží. Stavební spoření nabízí v České republice šest stavebních spořitelen. A loňský rok byl pro ně opět rekordní.
Uzavřely 1,55 milionu nových smluv, čímž mírně překonaly dosavadní rekord z roku 2001. Nového rekordu spořitelny dosáhly díky značnému zájmu lidí o stavební spoření v prosinci. Dalším faktorem se bezpochyby staly i diskuse o zpřísnění systému stavebního spoření, a především snížení státní podpory. Největší tuzemskou stavební spořitelnou zůstává Českomoravská stavební spořitelna, která loni uzavřela přes 560 tisíc smluv. Následuje Stavební spořitelna České spořitelny a Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky.

Výhodný způsob spoření? Zcela určitě
"Stavební spoření si stále zachovává renomé bezkonkurenčního nástroje spoření z hlediska poměru rizika a výnosu," říká Jan Urban ze společnosti Simply. "Na rozdíl od vkladů, jejichž úročení je propastně nízké, si účty stavebního spoření drží smlouvou daný úrok po celou dobu jeho trvání," doplňuje.

Můžete si tak dlouhodobě plánovat využití všech možností, které stavební spoření nabízí včetně úvěru ze stavebního spoření, neboť již od samého začátku víte, jaké bude vaše finanční zatížení. Důležité je, že výnosy ze stavebního spoření nepodléhají dani z příjmu fyzických osob. Společně se státní podporou je úrokový výnos ze spoření bezkonkurenční. Úvěr lze splácet až 20 let.

Než získáte peníze, musíte spořit alespoň dva roky
Při uzavírání smlouvy si stanovujete takzvanou cílovou částku. Tou si v podstatě vymezujete výši úvěru. Striktně totiž platí, že maximální částka úvěru se rovná rozdílu mezi naspořenými prostředky a cílovou částkou. Vyřešit se tento problém dá poměrně snadno navýšením cílové částky.

Abyste mohli dostat úvěr, musí smlouva běžet minimálně dva roky, musíte mít naspořeno alespoň dané procento, většinou 40 až 50 % cílové částky. Pro představu, při spoření částky 1500 korun měsíčně vznikne nárok na přidělení úvěru zhruba po pěti letech. Pozor však, ani při splnění všech těchto podmínek není na úvěr nárok právní. Stejně jako u hypoték, i zde musí každý prokázat svoji schopnost daný úvěr splácet.

Pokud potřebujete peníze dříve, můžete do doby přidělení řádného úvěru využít překlenovací úvěr, někdy nazývaný meziúvěr. Pro jeho přidělení musíte mít naspořeno zpravidla alespoň 20 procent cílové částky. Z překlenovacího úvěru se platí vyšší úrok, a navíc není anuitní. To znamená, že se splácejí pouze úroky a "neodmazává se" částka úvěru.

K tomu ještě musíte dospořit peníze na požadované procento pro získání řádného úvěru, tedy 40 až 50 procent. Potřebujete-li peníze rychleji, nabízí stavební spořitelny takzvaný expresní úvěr. Jde zejména o ty případy, kde je nutné ve velmi krátké době uhradit kupní cenu nemovitosti, popřípadě uhradit fakturovanou částku dodavateli.

Využití většinou na rekonstrukci a modernizaci
Na co se prostředky ze stavebního spoření používají nejvíce? "Největší objem poskytnutých úvěrů i překlenovacích úvěrů v současné době představuje rekonstrukce a modernizace bytů či rodinných domů a pořízení starších bytů nebo domů," vysvětluje Urban. Výstavba nových bytů a domů je zastoupena asi 20 procenty. To je dáno výší cílových částek, které jsou mnohem nižší než částky hypoték.

Prostřednictvím stavebního spoření lze, na rozdíl od hypotéky, získat kromě bytu do osobního vlastnictví také družstevní byt. Zajištění úvěru je v těchto případech ručiteli nebo jinou nemovitostí. Jak je to možné? Podstatou stavebního spoření je totiž využití prostředků na zajištění bydlení. To je mnohem širší než u hypotéky - investice do nemovitosti zajištěné nemovitostí.

U částek do 300 tisíc odpadá povinnost ručit nemovitostí. Naproti tomu hypotéku dostanete pouze na částku vyšší než 300 tisíc, a to jen u některých bank. Stavební spoření je tedy mnohem operativnější. A ještě jedna věc: na rozdíl od hypotéky můžete stavební spoření doplatit jednorázově kdykoli, kdežto hypotéky většinou pouze v pětiletých cyklech.

Spoření je často základem hypotéky
Stavebním spořením je možné financovat část hypotéky. Nemá-li žadatel o hypotéku v době podpisu smlouvy žádné hotové peníze, může základ hypotéky (zpravidla 30 procent z ceny nemovitosti) zaplatit z úvěru stavebního spoření. Můžete také cíleně založit smlouvu o stavebním spoření, kterou po přidělení úvěru zčásti nebo plně hypotéku splatíte.


Dokumenty potřebné pro úvěr ze stavebního spoření:

* potvrzení o vašem příjmu za poslední 3 měsíce
* prohlášení ručitelů
* potvrzení o příjmu ručitelů, popřípadě také jejich manželek
* výpis z katastru nemovitostí na kupovanou nemovitost, starý maximálně 3 měsíce
* kupní smlouva
Dokumenty potřebné pro úvěr ze stavebního spoření:

* potvrzení o vašem příjmu za poslední 3 měsíce
* prohlášení ručitelů
* potvrzení o příjmu ručitelů, popřípadě také jejich manželek
* výpis z katastru nemovitostí na kupovanou nemovitost, starý maximálně 3 měsíce
* kupní smlouva


Jak můžete využít stavební spoření?

OKNA, DVEŘE, KOVÁNÍ
Montáž mříží, zasklívání teras

VESTAVĚNÁ KAMNA
Komíny, krby

POVRCHOVÉ ÚPRAVY
Vnější i vnitřní omítky, fasády, obklady stropů a stěn (keramické, dřevěné, sádrokartonové)

STŘECHY
Krovy, ploché střechy včetně podkladových vrstev, krytiny všeho druhu

ELEKTROINSTALACE
Elektrické rozvody, zásuvky, vypínače, hromosvody

KLEMPÍŘSKÉ PRVKY
Parapety, dešťové dlažby a svody, průduchy komínů, atiky, klempířské konstrukce

SCHODIŠTĚ

PODLAHY A JEJICH ÚPRAVY
Pouze podlahoviny pevně spojené se stavbou nalepením, lištami, do malty, hřebíky, šrouby nebo jiným způsobem trvalého upevnění (např. korek, PVC, dlažba, parkety) a jejich údržba, demontáž a opravy

MALOVÁNÍ A TAPETOVÁNÍ
(jako součást modernizace)

IZOLACE
Zvukové, tepelné a proti vlhkosti

VZDUCHOTECHNIKA
Instalace vzduchotechnických jednotek (pevně zabudovaných), digestoře, větrací rozvody

VODOINSTALACE
Sanitární zařízení (vany, sprchové kouty, WC - mísy, bidety, kuchyňské dřezy včetně kohoutků), směšovací baterie, vnitřní vodovodní potrubí

KANALIZACE
Odpadové potrubí, vybudování žumpy nebo septiku

ZAVEDENÍ VYTÁPĚNÍ
Ústředního, plynového, elektrického, podlahového

ZÁKLADY
Zemní práce související se stavbou

TOPNÁ TĚLESA
Všechny druhy kotlů ústředního topení

ELEKTROMĚRY

NÁTĚRY
Oken, dveří a zárubní, zábradlí a potrubí

GARÁŽ
Jako součást domu

ŠACHTY, PŘÍPOJKY

PLYNOINSTALACE
Plynoměry, regulátory tlaku, plynové přípojky, kamna, vnitřní plynové rozvody

NOSNÉ STĚNY A PŘÍČKY
(nepřenosné)