Kvůli kryvosti podkladu jsou třeba dva nátěry.

Kvůli kryvosti podkladu jsou třeba dva nátěry.

Speciální barva zlikviduje z nábytku formaldehyd i kouř z cigaret

  • 19
V interiéru se svádí neustálé boje s nejrůznějšími škodlivinami v ovzduší. Typickým příkladem je formaldehyd, který se uvolňuje z nábytku, koberců a tapet, nebo cigaretový kouř. Čeští vědci přišli s objevem, jak tyto škodlivé látky rozložit na vodu a oxid uhličitý. Stačí jen vymalovat, ovšem pomocí první detoxikační barvy na světě.
Objev vědců z Ústavu anorganické chemie Akademie věd - ve spolupráci se společností Rokospol - výrazně snižuje množství škodlivin v ovzduší. "V interiéru dojde k výraznému snížení, třeba o 60 procent, ale záleží na řadě faktorů. Zkoušeli jsme a testovali běžné látky, třeba formaldehyd, ftaláty, retardéry hoření nebo aromatické uhlovodíky - například benzen, který je produktem kouření a představuje silně karcinogenní záležitost," říká Petr Ratajský, vývojový ředitel Rokospolu a jeden z členů vývojového týmu.

Patentovaná novinka chráněná průmyslovým vzorem totiž využívá princip fotokatalytických reakcí. Jejich efekt byl sice znám už dříve, ale teprve nyní se jej podařilo využít tímto způsobem. Jako fotokatalyzátor zde funguje oxid titaničitý. Při styku s ním se organické látky redukují na vodu a oxid uhličitý.

Běžné barvě na malování - na trhu jsou čtyři typy nátěrových hmot - by výrobci takovou pozornost asi nevěnovali, ale tentokrát běžný spotřebitel vydělal na vojenském výzkumu. Při něm se hledaly látky, které by umožnily neutralizovat bojové plyny, aby se při dekontaminaci nepoškodila vojenská elektronika.

Světlo barvě prospívá
Při malování se používají dva nátěry, spodní pro vytvoření potřebné kryvosti, funkční část pak představuje horní vrstva. Detoxy Color je extrémně bílá a velmi krycí barva, ale můžete ji snadno tónovat. "K požadované fotokatalýze dochází i při umělém světle, ale čím bude více denního světla a silnější UV záření, tím vám v interiéru výrazně ubude škodlivin," vysvětluje Petr Ratajský.

Výrazné snížení množství nežádoucích látek v interiéru potěší hlavně maminky malých dětí s alergií na formaldehyd, ale i na jiné chemikálie. Pro malé děti je jejich odstranění velmi důležité. Bývá totiž špatným zvykem, že se například před narozením miminka nakupuje nový nábytek, závěsy, koberce, maluje se. Z pokoje je pak chemická laboratoř, tvrdí lékaři.

Oddechnou si však také lidé nucení žít s kuřáky. Barva má však i fungicidní účinky, je antimikrobní, otěruvzdorná a paropropustná. V porovnání se standardními malířskými barvami však stojí přibližně pětinásobek. Účinnost nátěru však zůstává stejná po celou dobu "životnosti" – neboli než se rozhodnete opět malovat.
 
Lze ji však použít i v exteriéru, a to nejen na omítku, ale také na dřevo, cihly nebo beton. Slunečního záření je zde více než uvnitř budov, hrozí zde však znečištění anorganickými látkami, hlavně prachem nebo řídkým blátem, které by mohlo nátěr "zalepit". Přesto se zde uplatní samočisticí funkce, vysoká smáčivost (hydrofilita) povrchu totiž umožňuje snadné odplavení anorganických částic, organické rozloží fotokatalyzátor.

Ochrana fasád je přitom velmi důležitá, ohrožují je výfukové plyny, smog i další plynné nebo kapalné exhaláty z průmyslových a chemických provozů.


Témata: Ekologie, kouření, Plyn, Smog