Barevné stěny, které jsou hlavním výtvarným prvkem bytu, vznikly z nápadu vytvořit na zadní stěně obraz, který by ho nabíjel energií. Inspirací byly ilustrace Jordiho Labandy, který používá výrazné barevné kombinace a hraje si s prvky asymetrie.

Barevné stěny, které jsou hlavním výtvarným prvkem bytu, vznikly z nápadu vytvořit na zadní stěně obraz, který by ho nabíjel energií. Inspirací byly ilustrace Jordiho Labandy, který používá výrazné barevné kombinace a hraje si s prvky asymetrie. | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Byt v novostavbě koupil kvůli terase. A hned jej celý zrekonstruoval

  • 40
Když Martin Slanina poprvé vstoupil do svého budoucího bytu, rozhodně ho nijak neupoutal. Pak si všiml nádherné terasy. Představa, že bude bydlet v centru Prahy, kde si vytvoří kus přírody, rozhodla o koupi bytu.

Může se hodit

Hledáte byt v novostavbě? Vybírejte z široké nabídky na Reality.iDNES.cz.

Váš byt je novostavba, přesto jste jej celý zrekonstruoval. Proč?
Byt nevyhovoval mým představám. Nádherný 140 metrů čtverečních velký prostor byl dispozičně navržen naprosto špatně. Nebýt terasy, která má téměř 90 metrů čtverečních, byt bych si nikdy nekoupil. Bouraly se zdi, měnily se podlahy v bytě i na terase, nechal jsem vyměnit i schodiště. Celý byt se postavil znovu.

Příroda v centru Prahy na dosah ruky, včetně zatravnění, sprchy, pohodlného sezení a slunečníku, který pomůže v horkých dnech, ač majitel přiznává, že slunce je v takovém úhlu, že slunečník mnoho paprsků nepochytí.

Na pomoc jste si povolal designérku Zuzanu Jančuškovou. Jak jste ji objevil?
Byl to klasický tendr. Doslova. Vytipoval jsem si tři studia, v jednom z nich pracovala i Zuzana. Následovaly schůzky a předkládání rozpočtů. Zuzana mne zaujala tím, že přišla do starého bytu a bez toho, aniž bych nastínil své představy, začala ze sebe chrlit myšlenky a návrhy, které se natolik ztotožňovaly s mou ideou, že si mne okamžitě získala. Celá rekonstrukce byla v jejích rukou.

Navrhla nové dispoziční řešení, design, vše promyslela i technicky a pohlídala řemeslníky a dodavatele, což bylo skvělé, protože jsem neměl čas vše zařizovat sám.

Měl jste tedy před rekonstrukcí představu, jak by měl byt vypadat?
Chtěl jsem prostorově velkorysý byt, to znamená minimálně zařízený. Výběr materiálů a barev jsem nechal na Zuzaně. Nápad zapojení barevné mozaiky do každé z místností byl také její. Nyní je to první věc, které si v místnostech všimnete.

Kromě barev na první pohled zaujme kuchyň. Nejsou tam třeba žádné horní skříňky. Proč jste zvolili toto řešení?
Principem celé kuchyně bylo vyvolat pocit, že to není kuchyň, ale součást obytného prostoru. Vše je proto čisté, bílé, nejsou vidět žádné spotřebiče, které se chytře skrývají ve skříni. Pokud jsou potřeba, mám je hned po ruce.

Co nyní oceňujete a jste rád, že v bytě máte?
Reproduktory, které jsou zabudované do podhledů v každé místnosti včetně koupelen a dají se snadno bezdrátově ovládat i z chytrého telefonu. A za běžného provozu určitě profesionální odtahy v koupelnách. Doporučuji všem, aby na podobné technice nešetřili. Pohltí opravdu vše, co mají, a zrcadla se nikdy nezamlží.

Původně tento prostor oddělovala příčka. Při rekonstrukci ji však Martin nechal zbourat, aby vznikla další část ložnice.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.