Pavlína Janků, Posezení. Lavoru i kanystru buď věčná chvála!

Pavlína Janků, Posezení. Lavoru i kanystru buď věčná chvála! | foto: Archiv soutěže Recy-věci

Úlovky ze smeťáku či sběrného dvora lze proměnit na designové kousky

  • 17
Poničené a staré věci nemusí skončit v kamnech nebo ve sběrných dvorech. To dokazuje už pátým rokem soutěž Balakryl Recy věci, kde o vítězi rozhoduje veřejnost. Teprve podruhé určí vítěze i odborná porota.

Soutěž, kde se původně vybíralo podle zaslaných fotografií proměněných věcí, se posunula výrazně dál. Z přihlášených soutěžících odborná porota vybrala podle fotografií prací 40 nejlepších, ti absolvovali workshop v Praze nebo v Brně.

Pavla Tvrdíková, Armarium geometrica. Bývalý peřináč může posloužit na cokoliv, na lůžkoviny, hračky, knížky…

Zde jim návrháři pomáhali při vyhledávání vhodných objektů a také radili s jejich úpravou. Pak už však museli účastníci soutěže využít maximálně svou představivost a šikovnost. K dispozici měli vybavení pro profesionální dílny.

A co teď? Veřejnost může hlasovat pro svého favorita, vítěz získá odměnu ve výši 20 tisíc korun a možnost podílet se na dalším ročníku soutěže, ovšem už jako člen odborné poroty. Hlasování končí 31. října (hlasovat můžete zde). Vítěz pak bude vyhlášený na dobročinné aukci těchto děl v listopadu.

V listopadu budou nejzajímavější výrobky nabídnuty k prodeji na benefiční aukci a ostatní se vydraží elektronickou cestou. Výtěžek obdrží vzdělávací centrum Tereza, které učí desetitisíce dětí a studentů chránit životní prostředí.

V letošní porotě například zasedli designéři Antonín Wenzel a Marian Lacek či Michala Vrátníková a Petr Mikošek ze studia Boadesign, kteří patří k tuzemské špičce, Michala a Petr se letos opět zařadili mezi nominované v soutěži Czech Grand Design 2016.

Zhotovená díla z workshopů najdete na webových stránkách soutěže (zde). I na hlasující se může usmát štěstí, mohou vyhrát voucher v hodnotě 1000 Kč na nákup barev.