Hlavní cenu Porotherm dům 2008 získal dům architekta Zdeňka Barana

Hlavní cenu Porotherm dům 2008 získal dům architekta Zdeňka Barana | foto: Ing. arch. Zdeněk Baran

Soutěž Porotherm dům 2008 vyhrál rodinný dům, který můžete rozdělit

  • 20
Hlavní cenu soutěže Porotherm dům 2008 získal architekt Zdeněk Baran. Jeho rodinný dům pro více generací vychází z faktu, že soužití dvou generací je obvykle záležitostí dočasnou a často relativně krátkodobou.
Vítězné projekty byly veřejnosti představeny 24. září 2008 v Hudebním divadle v Karlíně. A to hned ve třech kategoriích: Vícegenerační rodinný dům, Nejlepší realizované stavby roku 2008 a poprvé také Porotherm dům Student 2008 "Rodinný dům pro více generací".

Výběr nebyl jednoduchý. Odborná porota dostala v soutěži "Vícegenerační rodinný dům" k posouzení 34 návrhů, do soutěže "Nejlepší realizované stavby roku 2008" bylo přihlášeno 26 staveb a do 1. ročníku soutěže pro studenty "Rodinný dům pro více generací" 35 soutěžních návrhů. Jaké návrhy a domy tedy nakonec zvítězily?

Porotherm dům 2008 "Vícegenerační rodinný dům"
Hlavní cenu Porotherm dům 2008 získal architekt Zdeněk Baran. Jeho dům vychází z faktu, že soužití dvou (a více) generací je obvykle záležitostí dočasnou a často relativně krátkodobou.

Porotherm dům 2008

Hlavní cenu Porotherm dům 2008 získal dům arch. Zdeňka Barana.


Dispoziční řešení by proto podle architekta mělo zajistit variabilitu využití domu v různých časových údobích. Z téhož důvodu navrhl obě bytové jednotky jako provozně nezávislé a v budoucnu oddělitelné.

A to dokonce až tak, aby v případě uvolnění jedné z nich bylo možno druhou část domu prodat, pronajmout či ji rekonstruovat třeba na prostory pro podnikání.

Cenu společnosti Wienerberger cihlářský průmysl získali architekti Kamil Štajgl, Radovan Vacík, Tomáš Lindovský a Martin Stára.

Tito architekti navrhli rodinný dům pro dvě generace jako dům rozdělený na dvě navzájem kolmé budovy, do kterých se vstupuje ze společného zádveří, jež lze rovněž rozdělit.

Západní část domu je určena pro mladší část rodiny s dvěma dětmi. V přízemí je situována kuchyně s obývacím pokojem. Z jižní části domu je přímý vstup na zahradu. Ve druhém podlaží je umístěna ložnice rodičů, a dva dětské pokoje.

Porotherm dům 2008

Cenu společnosti Wienerberger získal arch. Kamil Štajgl a spol.


Byt pro starší generaci rodiny je připraven jako bezbariérový. Chodba při západní fasádě slouží jako filtr od zahrady a chrání potřebný klid starší generace. Ta má veškeré pokoje orientované do východní zahrady s ovocným sadem.

Jako společný prostor pro obě generace navrhli autoři zimní zahradu, která v létě slouží jako terasa. Toto místo je srdcem domu a spojovacím článkem mezi jinak rozdělenými domy.

Zvláštní cena Ministerstva pro místní rozvoj byla udělena architektu Radimu Kounkovi.Tento dům má podle poroty velmi nápaditě řešenou dispozici, jež reaguje na možnost umístění domu i do nepříliš kultivovaného prostředí.

Porotherm dům 2008

Zvláštní cena MPMR byla udělena architektu Radimu Kounkovi.


Jeho koncept vychází z římského atriového domku, který se uzavírá před svým okolím a otvírá se do svého nitra. Architektonické řešení je zajímavé i svojí grafickou úpravou domu "ztraceného v zeleni".

Zvláštní cenu Státního fondu rozvoje bydlení získal architekt Alexandr Kroha. Jeho návrh nabízí velkorysou dispozici se třemi samostatnými byty, včetně oddělených vnějších odpočinkových zón.

Dům je koncipován jako dvoupodlažní ve svažitém terénu. Právě svažitost je využita k samostatnému bezbariérovému zpřístupnění obou podlaží. To samé platí o propojení domu s rekreační plochou pozemku.

Porotherm dům 2008

Zvláštní cenu SFRB získal architekt Alexandr Kroha.


Záměrem autora totiž bylo prostorově oddělit byty jednotlivých generací obyvatel, ale současně jim umožnit vzájemný kontakt. Hlavním společným prostorem je proto ze všech úrovní snadno přístupné a zvenčí nerušené centrální atrium.

Zvláštní cenu mediálního partnera soutěže, Vydavatelství Business Media CZ získal architekt Jan Tesař. Tento autor si dal jako cíl navrhnout ekonomicky dostupný rodinný dům pro dvě generace - typickou čtyřčlennou rodinu a prarodiče.

Porotherm dům 2008

Zvláštní cenu Vydavatelství Business Media CZ získal architekt Jan Tesař.  


Podle něj by měl být rodinný dům domovem. V tomto případě domovem kde spolu žijí, potkávají se a tráví volný čas tři generace.

Musí tedy nabídnout obyvatelům prostory, kde spolu členové rodiny setrvají společně, ale i místa, kam se mohou "zavřít". To ocenila i porota.

Nejlepší realizované stavby 2008

Aby soutěž nebyla jen samá "teorie", soutěží již 4. rokem také realizované stavby. Namísto klasických tří cen se ale letos porota rozhodla udělit jen dvě, a rovnou ty Hlavní ceny.

Oceněn byl rodinný dům v Praze - Sever, který pochází z dílny společnosti Atelier 6 architekta Martina Spilky.

Porota tuto stavbu ohodnotila jako velmi elegantní rodinný dům s patřičným komfortem, uměřenou architekturou, v souladu s okolím zdrženlivou navenek, ale zároveň maximálně otevřenou do soukromé zahrady.

Dům se nachází na severně svažitém pozemku, v místech, kde končí zástavba a na pozemek dále navazuje Přírodní park Dolní Povltaví.

Porotherm dům 2008

Nejlepší realizované stavby 2008. Rodinný dům z dílny společnosti Atelier 6 architekta Martina Spilky.


Tento pozemek umožnil architektovi stavbu situovat téměř na temeno svahu, čímž se obytná část domu s pobytovou zahradou ocitla na vrcholu svahu a přimyká se k lesu přírodního parku.

Samotná stavba domu pak tuto zahradu odcloňuje a vytváří tak část zcela skrytou před cizími zraky a tudíž zajišťující dokonalé soukromí.

Druhou Hlavní cenu v této kategorii získala Vila v Nespekách od architektů Ladislava Lábuse a Marka Náběleka.

Porota na tomto domě ocenila jeho řešení - protáhlý bungalov s přehlednou dispozicí, s jasnou funkcionální odlišností jednotlivých částí, s maximálním otevřením do zahrady, s vrcholnou čistotou detailů.

Porotherm dům 2008

Nejlepší realizované stavby 2008. Vila v Nespekách od architektů Ladislava Lábuse a Marka Náběleka.  


Tím autoři navázali na princip uplatněný u původních vil navržených v této lokalitě v období první republiky. Zejména vil známého architekta Jaroslava Fragnera, které se řadí mezi vynikající příklady moderní architektury z meziválečného období.

V kategorii realizovaných staveb byla udělena ještě Zvláštní cena Vydavatelství JAGA Media.
Tu získala novostavba rodinného domu v CHKO Třeboňsko v Jižních Čechách, jejímiž autory jsou architektka Martina Buřičová a architekt Štěpán Kubíček.
Tento dům ukrytý v hloubi zahrady reaguje na podmínky zástavby v chráněné krajinné oblasti. Jinými slovy navenek se tváří jako stavba téměř klasicky venkovského typu se zdůrazněnými střešními vikýři. A teprve uvnitř rozvíjí nečekaně bohatou a velkorysou prostorovou skladbu s bohatou náplní.

Porotherm dům 2008

Zvláštní cenu Vydavatelství Jaga Media získali architekti Martina Buřičová a Štěpán Kubíček.   



Porotherm dům student 2008 "Rodinný dům pro více generací"

Zcela poprvé proběhla letos soutěž pro studenty Fakulty architektury a Fakulty stavební ČVUT v Praze Porotherm dům student 2008. Zadané téma znělo "Rodinný dům pro více generací". Celkem zde bylo rozdáno pět cen.

Hlavní cenu získala Anna Nováková z Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Porota ocenila, že dům nabízí dva nezávislé byty nad sebou se sympaticky, přiměřeně velkoryse řešeným uspořádáním horního bytu. Jeho vzhled a výraz je velmi sevřený, dům vypadá méně prostorově komfortně, než ve skutečnosti je.

Porotherm dům student 2008

Porotherm dům student 2008. Hlavní cenu získala Anna Nováková. 

Zvláštní cena časopisu Stavebnictví byla udělena Martinu Pavlíkovi z Fakulty architektury ČVUT v Praze.

A čím zaujal porotu tento návrh? Dům má navrženou fasádu z režného zdiva. Má kvalitní dispozici, byty rodiny a seniorů propojené centrální jídelnou, jeho vzhled je střídmý, přitom dostatečně výrazný se zdůrazněním prosklených stěn společenských prostor.

Odměny časopisu Stavebnictví získaly soutěžní návrhy Markéty Březinové z Fakulty stavební, Přemysla Juráka z Fakulty architektury a Tomáše Matějíčka z Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Porotherm dům student 2008

Zvláštní cenu časopisu Stavebnictví získal Martin Pavlík z FA.  

,