Podkrovní byt má dvě velké místnosti a koupelnu s toaletou.

Podkrovní byt má dvě velké místnosti a koupelnu s toaletou. | foto: Kamil a Květa Slavíčkovi

SOUTĚŽ: Peníze došly. Rodina si zařídila podkroví ze všeho, co našla

  • 71
Dalším příspěvkem do soutěže o nejlepší podkroví je byt z půdy rodinného domu v Uhlířských Janovicích. Bydlí v něm mladí manželé s dětmi. Spodní patro obývají rodiče.

Dům je starý možná 200 let, ale zásadní rekonstrukcí, která mu vtiskla dnešní podobu, prošel v roce 1936. V domě žijeme společně s manželkou a mými rodiči. Když se nám narodily děti, bylo nutné řešit rozšíření obytné plochy domu. Z půdy jsme proto vybudovali samostatnou bytovou jednotku.

Půda byla zcela nezaizolovaná. V půlce byl jednoduchý trámový strop, který jsme odstranili a nahradili betonovým. Ten jsme umístili o 40 centimetrů níž, což umožnilo lepší využití prostoru u vodorovných trámů probíhající podélně krovem.

Podkrovní byt z půdy

Dispozici jsme navrhovali několikrát. Nakonec jsme skončili u dvou větších místností a koupelnou s toaletou. Vstupní  a technické místnosti máme v přízemí domu.

V prvním pokoji je kuchyně s jídelním koutem, dále pracovní kout a sezení s výhledem do zahrady.

Přes celou stěnu místnosti je pásový vikýř, který dostatečně prosvětluje celou místnost. Z důvodu finančních úspor se nedá větší část vikýře otevřít. V tomto pokoji jsou troje dveře, které vedou na terasu.

V druhé místnosti je ložnice, zde spí dočasně i děti, dokud jsou ještě malé. Pokoj osvětlují tři štítová okna. Okna u trámů slouží k výhledu na dvůr a do zahrady.

Ve středu podkroví je zatím nedokončená koupelna. Mýt se chodíme do zrenovované koupelny v přízemí. Naproti koupelně v podkroví budou v budoucnu schody do přízemí, zatím je zde šatna.

Celou rekonstrukci domu a podkroví jsme si navrhli sami a také svépomocí zhotovili. Řemeslníci nám dělali pouze topení a okna. Ta jsou dřevěná s izolačním trojsklem. Vyráběl je truhlář Kašpárek z Kosovy Hory.

Původní stav rodinného domu

Dům je starý možná 200 let, ale zásadní rekonstrukcí prošel v roce 1936.

Současný stav domu po rekonstrukci

V původním plánu byla ještě střešní okna v ložnici, koupelně a nad budoucími schody. Z finančních důvodů počítáme s jejich dodatečnou montáží. Zateplení střechy je provedeno nad krokve systémem Thermodach .

Ten umožňuje přiznání celé krokevní soustavy. Záklop je z prken na pero a drážku, která jsou včetně trámů natřena přírodními olejovými barvami. Stěny mají hliněné omítky bez finálního nátěru. Podlaha je z dubové průmyslové mozaiky. Topení máme ústřední s kotlem na tuhá paliva, v přechodových měsících si můžeme přitápět kamny.

Prostor se díky důkladnému zateplení nepřehřívá, nicméně v horkých dnech používáme jednoduchý sytém větrání. Pod naším podkrovním bytem jsou místnosti s masivními kamennými zdmi. V nich je i v největším parnu příjemný chládek.  

Sezení s výhledem do zahrady

Proměny se dočká i nyní značně provizorní kuchyň.

Z těchto prostor vede do podkroví poklop, kterým lze větrat. Zároveň je další otvor v nejvyšším místě střechy a přirozeným komínovým efektem tak dochází k provětrání celého interiéru.

Dům stále prochází rekonstrukcí a plno věcí ještě zdaleka není dokončených. Předpokládáme, že podkroví nám v tomto stavu vydrží ještě tak dva roky, během nich budou zrekonstruovány další prostory pro dětské pokoje a především kuchyň, která je nyní značně provizorní.

Většinu zařízení včetně dveří jsme našli na půdě a použili při rekonstrukci půdy. Některé kusy jsou úlovkem z kontejneru. Část zařízení jsou i dary od příbuzných a přátel.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.

Podmínky soutěže

Pro účast v soutěži zašlete do 31. července text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a fotografie v odpovídající kvalitě (rozlišení stačí 72 dpi), nejlépe šířkové.

Oceníme také plánek v elektronické podobě a v případě rekonstrukce fotografie původního stavu. Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou jste vynaložili na stavbu nebo rekonstrukci, bude to pro další čtenáře důležitým vodítkem, zda se do podobné akce pustit.

V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili, přidejte jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví (případně ateliér či kancelář) mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota deset nejlepších.
  • Z těchto finalistů pak budou čtenáři iDNES.cz vybírat svého vítěze v anketě zveřejněné v termínu od 20. do 27. srpna 2012.
  • Z této desítky zároveň určí porota i tři nejlepší soutěžící.
  • Ti získají ceny v podobě výrobků společnosti Velux hodnotě 50, 30 a 20 tisíc korun podle vlastního výběru z nabídky společnosti Velux.
  • Vítěz čtenářské ankety, který obdrží nejvíce hlasů, získá výrobky Velux v ceně 10 tisíc korun, opět podle vlastního výběru.
  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny září 2012.
logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz. zašlete co nejdříve:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek/1 800 znaků
  • počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je víte)
  • zda jde o novostavbu či rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)
  • jméno případného autora projektu/návrhu
  • místo -  stačí uvést město
  • kontaktní údaje – jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

  • architektonické řešení a estetický dojem
  • originalita zařízení interiéru
  • dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání
  • praktičnost pro každodenní obývání/práci

Bližší podmínky naleznete ZDE.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.