Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SOUTĚŽ: Jak vypadá kuchyně, která přežila dva výbuchy i jeden požár

  1:00aktualizováno  1:00
Potomci nebývají nadšení z nábytku, který si pořídili jejich rodiče. V případě Aromy to však neplatí. To dokazuje i další příspěvek z naší soutěže o nejlepší sestavu této kuchyně, kde se stále vaří.

Stopy po požáru ani dvou výbuších už nejsou skoro vidět. | foto: Archiv majitelů

Rodiče si pořídili kuchyňskou linku Aroma v roce 1985 za peníze, které dostali svatebním darem. Naše kuchyň není příliš velká, ale díky variabilitě a možnosti zakoupit různé skříňky se do hlubokých a vysokých skříněk vešlo vše, co správná kuchařka potřebuje. Maminka zvolila umístění sestavy do tvaru "U", kdy hlavní pracovní plocha opticky odděluje kuchyňský a jídelní kout.

Ani výbuch ji nezničil

Asi nejvíce šrámů naše kuchyňská linka utrpěla v první dekádě. Dva výbuchy tlakového hrnce a malý požár prověřily kvality materiálu i provedení. Detonace dvakrát prolomila dvě spodní police ve skříňce nad varnou deskou, požár lehce opálil její dvířka, ale oba defekty byly bez větších problémů odstraněny a dnes jsou takřka nepatrné.

Spotřebiče se v průběhu let měnily.

Spotřebiče se v průběhu let měnily.

Kuchyně Aroma

Kuchyni Aroma navrhla architektka Zdeňka Maňáková pro firmu UP Bučovice, vyráběla se koryčanském závodě (později Koryna). Více o slavné "retro" kuchyni a a její autorce najdete zde.

Postupně jsme se do vedení kuchyně zapojovaly i my, tři dcery. Musím zdůraznit, že nikdo neprověří odolnost kuchyňské linky důkladněji než začínající hospodyňky. Už jen při mytí nádobí cákala voda všude kolem a tekla po dvířkách a pod skříňky.

Neopatrné zacházení s nožem či paličkou nebo odkládání horkých hrnců obvykle zanechává na některých (i na moderních typech) kuchyňských povrchů výmluvné stopy. V tomto ohledu jsme naši linku opravdu nešetřily. Šrámy jsou však patrné jen minimálně, a to se musí pozorovatel ještě hodně soustředit.

Pracovní desku máme dodnes původní bílou. Skvrny, které se čas od času objeví, odstraní dostupný chlorový čistič během chvilky. Původní jsou i dvířka od skříněk (včetně těch ohořelých) a čela zásuvek. Ty čas od času očistíme mýdlovou vodou a přetřeme přírodním voskem na dřevo.

Sestava ve tvaru písmene U je velmi praktická. Pracovní desky jsou původní!.

Sestava ve tvaru písmene U je velmi praktická. Pracovní desky jsou původní!.

Názor mladé generace

Abych pravdu řekla, jako mladá generace jsme starou kuchyní rodičů časem trochu opovrhovaly a lobovaly za novou. Ta naše už nám přišla okoukaná, trochu omšelá a hlavně nemoderní.

Musím přiznat, že do chvíle, než jsem si přečetla článek na iDNES.cz, jsem ani nevěděla, odkud kuchyně pochází a že se jmenuje Aroma. Matně si vzpomínám, že v jednom pořadu byl rozhovor se zpěvačkou Petrou Janů u ní v kuchyni a velmi mě překvapilo, že měla úplně stejnou kuchyňskou linku jako my.

Až informace v článku mě donutily přemýšlet. Co v naší domácnosti máme déle než kuchyňskou linku? Co kdy bylo tak odolné vůči našemu nešetrnému zacházení? Odpověď byla jasná: nic. Všechny původní spotřebiče byly časem nahrazeny a doplněny o zcela nové.

Spousta přátel a známých v průběhu let změnila nábytek a stěžovala si na jeho kvalitu a odolnost. Jejich kuchyňská linka při styku s vodou plesniví, bobtná, dvířka se nedovírají, lak oprýskal. Mělké skříňky jim navíc nedovolí uložit objemnější kusy nádobí a elektrospotřebiče.

Se sestrami jsme uspořádaly debatu, z níž vyšlo, že s kuchyní Aroma nebyl za celá ta léta jediný problém a i přesto, že bychom rády novou kuchyňskou linku, která by odpovídala současným moderním trendům, neznamená to, že by linka dosloužila. Určitě ji po demontáži použijeme na chalupě, kde bude sloužit ještě dlouhá léta.

Pracovní desky jsou původní!

Pracovní desky jsou původní!

Soutěž s Aromou

Příspěvky do soutěže o nejlepší sestavu kuchyně Aroma, kde se stále vaří, již nezasílejte, uzávěrka byla 31. 7.

Už teď víme, že chceme dvířka podobného vzhledu, jen vertikální kresbu letorostů nahradí dnes velmi moderní a v kuchyňských studiích často viditelná struktura horizontální.

Výběr nového kuchyňského nábytku bude jistě tvrdým oříškem. Vždyť pomyslná laťka je po 26 letech s Arromou nasazena skutečně vysoko.

Autoři:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Z digestoře a varné desky se stal jeden spotřebič. To kuchyň změní

Kuchyňský ostrůvek ve tvaru písmene Y je příkladem, že v kuchyni se má nejen...

Vyznavači spojení kuchyně s obývacím pokojem mohou být spokojeni: architekti i výrobci už s jinou variantou ani...

10 nejpraktičtějších vychytávek do kuchyně, kterými oslníte i návštěvu

Na pánvi Speed Professional od WMF lze díky unikátnímu složení vícevrstvého...

Vaření i stolování chce občas nejen šikovné ruce, ale také chytré pomocníky. Nejlépe takové, kteří umí hned několik...

Dvířka do celého bytu. Nejdůležitější je kvalitní provedení a cena

Grafická úprava povrchu Overface umožní přenést na plochu jakýkoliv motiv, a to...

Bílá, šedá, dřevo, tato nabídka se poslední dobou hodně rozrostla. Proč si tím pádem nepořídit dvířka výrazně barevná,...

Najdete na iDNES.cz