Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SOUTĚŽ: Jak vypadá kuchyně, která přežila dva výbuchy i jeden požár

  1:00aktualizováno  1:00
Potomci nebývají nadšení z nábytku, který si pořídili jejich rodiče. V případě Aromy to však neplatí. To dokazuje i další příspěvek z naší soutěže o nejlepší sestavu této kuchyně, kde se stále vaří.

Stopy po požáru ani dvou výbuších už nejsou skoro vidět. | foto: Archiv majitelů

Rodiče si pořídili kuchyňskou linku Aroma v roce 1985 za peníze, které dostali svatebním darem. Naše kuchyň není příliš velká, ale díky variabilitě a možnosti zakoupit různé skříňky se do hlubokých a vysokých skříněk vešlo vše, co správná kuchařka potřebuje. Maminka zvolila umístění sestavy do tvaru "U", kdy hlavní pracovní plocha opticky odděluje kuchyňský a jídelní kout.

Ani výbuch ji nezničil

Asi nejvíce šrámů naše kuchyňská linka utrpěla v první dekádě. Dva výbuchy tlakového hrnce a malý požár prověřily kvality materiálu i provedení. Detonace dvakrát prolomila dvě spodní police ve skříňce nad varnou deskou, požár lehce opálil její dvířka, ale oba defekty byly bez větších problémů odstraněny a dnes jsou takřka nepatrné.

Spotřebiče se v průběhu let měnily.

Spotřebiče se v průběhu let měnily.

Kuchyně Aroma

Kuchyni Aroma navrhla architektka Zdeňka Maňáková pro firmu UP Bučovice, vyráběla se koryčanském závodě (později Koryna). Více o slavné "retro" kuchyni a a její autorce najdete zde.

Postupně jsme se do vedení kuchyně zapojovaly i my, tři dcery. Musím zdůraznit, že nikdo neprověří odolnost kuchyňské linky důkladněji než začínající hospodyňky. Už jen při mytí nádobí cákala voda všude kolem a tekla po dvířkách a pod skříňky.

Neopatrné zacházení s nožem či paličkou nebo odkládání horkých hrnců obvykle zanechává na některých (i na moderních typech) kuchyňských povrchů výmluvné stopy. V tomto ohledu jsme naši linku opravdu nešetřily. Šrámy jsou však patrné jen minimálně, a to se musí pozorovatel ještě hodně soustředit.

Pracovní desku máme dodnes původní bílou. Skvrny, které se čas od času objeví, odstraní dostupný chlorový čistič během chvilky. Původní jsou i dvířka od skříněk (včetně těch ohořelých) a čela zásuvek. Ty čas od času očistíme mýdlovou vodou a přetřeme přírodním voskem na dřevo.

Sestava ve tvaru písmene U je velmi praktická. Pracovní desky jsou původní!.

Sestava ve tvaru písmene U je velmi praktická. Pracovní desky jsou původní!.

Názor mladé generace

Abych pravdu řekla, jako mladá generace jsme starou kuchyní rodičů časem trochu opovrhovaly a lobovaly za novou. Ta naše už nám přišla okoukaná, trochu omšelá a hlavně nemoderní.

Musím přiznat, že do chvíle, než jsem si přečetla článek na iDNES.cz, jsem ani nevěděla, odkud kuchyně pochází a že se jmenuje Aroma. Matně si vzpomínám, že v jednom pořadu byl rozhovor se zpěvačkou Petrou Janů u ní v kuchyni a velmi mě překvapilo, že měla úplně stejnou kuchyňskou linku jako my.

Až informace v článku mě donutily přemýšlet. Co v naší domácnosti máme déle než kuchyňskou linku? Co kdy bylo tak odolné vůči našemu nešetrnému zacházení? Odpověď byla jasná: nic. Všechny původní spotřebiče byly časem nahrazeny a doplněny o zcela nové.

Spousta přátel a známých v průběhu let změnila nábytek a stěžovala si na jeho kvalitu a odolnost. Jejich kuchyňská linka při styku s vodou plesniví, bobtná, dvířka se nedovírají, lak oprýskal. Mělké skříňky jim navíc nedovolí uložit objemnější kusy nádobí a elektrospotřebiče.

Se sestrami jsme uspořádaly debatu, z níž vyšlo, že s kuchyní Aroma nebyl za celá ta léta jediný problém a i přesto, že bychom rády novou kuchyňskou linku, která by odpovídala současným moderním trendům, neznamená to, že by linka dosloužila. Určitě ji po demontáži použijeme na chalupě, kde bude sloužit ještě dlouhá léta.

Pracovní desky jsou původní!

Pracovní desky jsou původní!

Soutěž s Aromou

Příspěvky do soutěže o nejlepší sestavu kuchyně Aroma, kde se stále vaří, již nezasílejte, uzávěrka byla 31. 7.

Už teď víme, že chceme dvířka podobného vzhledu, jen vertikální kresbu letorostů nahradí dnes velmi moderní a v kuchyňských studiích často viditelná struktura horizontální.

Výběr nového kuchyňského nábytku bude jistě tvrdým oříškem. Vždyť pomyslná laťka je po 26 letech s Arromou nasazena skutečně vysoko.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Vánoce jsou velká zkouška pro žlučník i kanalizaci. Jak se ubránit

Vánoce jsou zkouškou pro žlučník i kanalizaci.

Hory smažených kaprů a řízků nedělají dobře nejen našemu zdraví, ale ani kanalizaci. O Vánocích bývá tento problém...

Inspirací pro retro kuchyň mladého páru se stal starý ohýbaný nábytek

Kuchyň zaujme samostatnými moduly místo jednolitého bloku horních skříněk....

Staré byty nadšení nevzbuzují, ale občas v nich září krásné kousky nábytku. A právě ty oslovily mladou výtvarnici...

Dvířka do celého bytu. Nejdůležitější je kvalitní provedení a cena

Grafická úprava povrchu Overface umožní přenést na plochu jakýkoliv motiv, a to...

Bílá, šedá, dřevo, tato nabídka se poslední dobou hodně rozrostla. Proč si tím pádem nepořídit dvířka výrazně barevná,...Najdete na iDNES.cz