Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo získá „balkon snů“? Vyberte z finalistů vítěze a inspirujte se

  1:00aktualizováno  1:00
Ideální balkon? Spousta bylinek, rajčata, chilli papričky, květiny, gril, pohodlné křeslo a sklenka dobrého vína nebo kávy. Ale také výběh pro kočku nebo bazének pro dítě. To si lidé přejí nejčastěji. Realita však bývá poněkud jiná, i proto se do naší soutěže o „balkon snů“ přihlásilo téměř 200 soutěžících.

Dřevěný nábytek oživí barevné sedáky, které lze sladit s drobnými doplňky včetně kovových stoliček. Slunečník by měl barevně vždy ladit s doplňky. | foto: IKEA

Přání čtenářů, kteří se do soutěže přihlásili, se navzájem hodně podobala. Na balkoně či lodžii chtějí jejich majitelé hlavně odpočívat. Řada z nich však nemyslela jen na sebe, ale také na své čtyřnohé spolubydlící. Prosba vymyslet něco zejména pro milované kočky se opakovala velmi často.

Vítěze soutěže o Balkon snů vyberte zde

Samozřejmě se objevila i spousta žádostí o dětské koutky s bazénkem a hracím kobercem. Našly se však i výjimky a výjimečná přání, a právě taková jsme hledali.

Třeba jedna z maminek na mateřské se sice chtěla původně přihlásit se svým balkonem, ale pak si uvědomila, že by z něj měla radost jen ona, proto přihlásila do soutěže společnou lodžii v patře, kde by se mohly scházet maminky s malými dětmi a mít svou „malou kavárnu“ a dětské hřiště zároveň.

Fotogalerie

Sympatická byla i „ekologická“ přání. Třeba mít na balkoně „žížalovník“ a zpracovávat si tak biologický odpad, kterým by bylo možné hnojit pěstované rostliny v celém bytě i na balkoně.

Mezi přihláškami zaujala také ta, kde proměna představovala dárek pro maminku ke kulatinám, k němuž by jako bonus přibyl koncert na saxofon, na který se dcera učí půl roku. Své pokroky bych chtěla předvést právě na balkoně.

Naprostá většina majitelů si stěžovala, že si se svým balkonem neví rady, často kvůli jeho nevhodným rozměrům. Ze soutěžních příspěvků jsme vybrali několik typických, řešení pro ně přineseme postupně. Inspiraci však můžete najít už nyní zde.

Deset finalistů

Vybrat z téměř 200 účastníků soutěže deset, kteří přišli s nejzajímavějším příspěvkem a publikovatelnými fotografiemi, byl hodně náročný úkol. Z výběru redakce, společnosti IKEA a designérů nakonec vzešla tato desítka:

1. Balkon jako odměna pro maminku a pohoda pro babičku

„Jestli si někdo zaslouží splnit přání o krásném balkonu, tak právě moje...

„Jestli si někdo zaslouží splnit přání o krásném balkonu, tak právě moje maminka. Vždy mi byla velkou oporou, ale od té doby co si vzala do péče svoji téměř 92ti letou maminku, už jen smekám před její trpělivostí a obětavostí,“ napsala Radka.

Radka přihlásila do soutěže balkon maminky, která si vzala do péče svoji téměř 92ti letou maminku.  „Snažíme se jí pomáhat, ale i tak je většina péče na ní. Vím, že úpravu balkónu plánovala, ale nyní se vše soustředilo na péči o babičku. A tím, že zrekonstruovaný byt musela naplnit spoustou rehabilitačních pomůcek, takřka zlomila hůl nad jakýmkoli dalším zvelebováním,“ popisuje příběh své obětavé maminky, která by se ráda věnovala i vnoučatům.

Výhra v soutěži by mamince i babičce udělala radost a čas, který musí trávit doma, by jim mohlo zpříjemnit právě nové prostředí.

2. Balkonový azyl pro studentku gymnázia

Patnáctiletá Julie má vlastní balkon, kde by se chtěla učit, odpočívat a...

Patnáctiletá Julie má vlastní balkon, kde by se chtěla učit, odpočívat a poslouchat ptáky, kterých je kolem plno.

Julii je patnáct let a má v rodinném domě svůj vlastní pokoj, ke kterému patří také balkon. „Protože mi rodiče zařídili hlavně pokoj, na balkon už řada nedošla. Minulé léto jej zdobily jen dva tmavě modré polštáře, ale já jsem si to vždycky představovala mnohem útulnější,“ vysvětluje studentka důvod, proč se do soutěže přihlásila.

„Studuji na gymnáziu, takže trávím docela dost času se sešitem v ruce, ale myslím si, že by mi tyto chvíle mohl zpříjemnit hezký balkon a zpívající ptáci, kterých je tady hodně, bydlíme totiž v zahrádkářské kolonii,“ píše Julie.

3. Zdravý životní styl a žížaly na balkoně

Mladá dvojice, milovníci zdravého životního stylu, by si rádi pořídili na...

Mladá dvojice, milovníci zdravého životního stylu, by si rádi pořídili na balkon nejen květiny a nějaké posezení, ale také „žížalovník“.

„Naší představou je nahrazení nevzhledného rákosu zelenou bariérou vytvořenou z popínavých a kvetoucích rostlin. V levém, nechráněném rohu, by mohl být nižší vícepatrový ´stojan´ pro umístění a letnění několika palem, kaktusů a sukulentů. Vedlejší a zdí chráněný pravý roh bychom rádi využili k pěstování vhodného ovoce a zeleniny, které jsou součástí našeho jídelníčku každý den,“ napsal Václav.

S partnerkou preferují zdravý životní styl, který by rádi dotáhli i do takového detailu, jakým je chování kalifornských žížal, které by pomohly se zpracováním organických zbytků z kuchyně, a vytvářely tak přírodní hnojivo pro pěstované rostliny. Jen upozornění redakce: „žížalovník“ nesmí být na slunci, jinak by zbytky kvasily a zapáchaly!

 4. Balkon pro relaxaci, grilování i malou zahrádku

Michaela tráví s partnerem, pokud to počasí dovolí, téměř veškerý čas na...

Michaela tráví s partnerem, pokud to počasí dovolí, téměř veškerý čas na balkoně, jenže jim došla inspirace. „Určitě by bylo příjemnější pohostit přátele na terase ogrilovanou dobrotou než v obýváku balíkem chipsů.“

K bytu 2+kk patří prostorný, téměř 12m2 balkon, kde Michaela s partnerem ráda relaxuje, hraje deskové hry či si jen tak posedí u kávy. “Zejména já se tam snažím ´zahradničit´. Bohužel v sobě nemáme tvůrčího ducha a potřebovali bychom trochu pomoci se zařízením,” prozrazuje Michaela.

Na balkoně je i zásuvka, takže by si přála prostor pro malý elektrický gril a v neposlední řadě také nějaké posezení. „V obývacím pokoji máme velké okno, od podlahy až ke stropu, tudíž máme výhled na balkon, po proměně by byl hned lepší výhled,“ říká majitelka.

5. „Letní“ obývací pokoj pro babičku

Pro svou maminku by chtěla Martina získat moderní a útulný prostor, kde by...

Pro svou maminku by chtěla Martina získat moderní a útulný prostor, kde by mohla 72letá seniorka příjemně posnídat, poobědvat či povečeřet, prostě získat „letní obývací pokoj“.

“V posledních téměř dvaceti letech sloužil balkon k posezení, v období horkých dnů také k přespání či k oslavám. Od doby, kdy moje maminka ovdověla, tam v létě také snídá, obědvá a někdy i večeří sama. Ráda zde jinak posedí i s vnoučaty a s kamarádkami,“ píše Martina, která do soutěže přihlásila právě balkon pro svou maminku.

A dodává: „V rámci možností je nám na balkoně vždy příjemně, soutěž je pro nás výzvou, která by mohla přispět k modernějšímu a útulnějšímu prostoru, tedy ke vzniku další obytné místnosti v období jara, léta a podzimu.“

6. Velké plány kreativní dvojice na malém balkoně

Mladá dvojice výtvarníků má na malém balkoně velké plány, od malování obrazů,...

Mladá dvojice výtvarníků má na malém balkoně velké plány, od malování obrazů, romantických snídaní a pěstování bylinek, protože oba rádi vaří, až po sledování zapadajícího slunce se sklenkou dobrého moravského vína.

„Před třemi týdny jsme se přestěhovali do nového bytu, rekonstrukce spolkla většinu úspor. Takže to vypadá, že balkon bude až na posledním místě. Máme rádi skandinávský design a ve stejném duchu bychom chtěli zařídit i balkon. Je orientovaný na východ, takže to úplně svádí k romantické snídani o víkendu,“ představuje si Honza z Brna.

„Celý den, až tak do dvou hodin tam pěkně svítí sluníčko, takže by nebylo špatné mít tam nějaké pěkné válení na opalovačku, nebo jen tak si zalézt se čtením pod slunečník,“ vypočítá grafik Honza. Zároveň však počítá s tím, že on i přítelkyně zde budou také pracovat, a to kreslit či malovat na plátna.

Maminka pětiměsíčního Honzíka by chtěla získat v kamenné džungli města balkon...

Maminka pětiměsíčního Honzíka by chtěla získat v kamenné džungli města balkon plný zeleně a hracím koutkem.

7. Hrací koutek pro miminko a zeleň v šedivém městě
“Náš dům není zrovna půvabný, ale jako jeden z mála v ulici má krásný balkon. Přestože se snažím jej každý rok oživit květinami nebo bylinkovou zahrádkou, stále to není on. V létě si občas roztáhnu na balkoně karimatku, kávu dám na podlahu, vytáhnu knížku a s kocourem si užíváme den ´venku´. Teď se nám narodilo miminko a bylo by krásné moci otevřít balkon do zeleně a v létě udělat Honzíkovi malý hrací koutek přímo na něm,“ napsala maminka Lenka.

Ráda by si z balkonu vytvořila malou oázu zeleně, kde si bude moci sednout, na chvilku se zastavit a odpočinout si. „A navíc, bylo by úžasné, pokud by se inspirovali tím kouskem zeleně i ostatní sousedé z ostatních domů a zpříjemnili nám tak všem ten šedý výhled z našich oken,“ přeje si Lenka.

8. Snídaňový koutek a bylinky do kuchyně

Zuzana si přeje začínat letní den snídaní na balkoně s přítelem a balkon...

Zuzana si přeje začínat letní den snídaní na balkoně s přítelem a balkon proměnit i na bylinkovou zahrádku. První seminka má již zasazená.

„Jsme mladý pár z Prahy, který si zařizuje svoje první společné bydlení. Oba již netrpělivě čekáme na den, kdy se nastěhujeme do nového bytu. Jedna z posledních věcí, kterou v současné době řešíme, je právě balkon. Neplánujeme jej využívat pouze na sušení prádla v létě či ukládání zásob v zimě. Chtěli bychom, aby se stal součástí našich denních rituálů, jako je například snídaně, která je pro nás základem dobrého a úspěšného dne,“ hýří optimismem Zuzka.

Těší se na pobyt na čerstvém vzduchu a zároveň doma, ale také na pěstování bylinek. „Jelikož oba dva rádi vaříme a ještě raději jíme, chtěli bychom náš balkon proměnit i ve voňavou bylinkovou zahrádku, která nám okoření nejen jídlo, ale i život!“ prozrazuje Zuzana.

9. Chceme na balkoně letní obývací i dětský pokoj či zahrádku

Majitelka si přeje proměnit balkon na letní obývací i dětský pokoj, zahrádku i...

Majitelka si přeje proměnit balkon na letní obývací i dětský pokoj, zahrádku i „plavecký bazén“ pro ročního syna. .

„Vybavení všech pokojů jsme měli promyšlené ještě před stěhováním, ale na co jsme nemysleli, byl právě balkon. Ten je po obývací části největším prostorem v bytě. Pokoje i kuchyň jsou malé, poprat se s místem umíme, ale v čem jsme bezradní, je prostor, který balkon nabízí. Je úžasný, vede pod okny všech pokojů, má 12 metrů čtverečních, situovaný je na západ a výhled z devátého patra si užíváme každý večer,“ napsala Zuzana.

Na rozdíl od jiných nepočítá s grilem, aby se nenarušily dobré sousedské vztahy, zato by si pro ročního syna přála malinký bazének a truhlík na pěstování, aby věděl, jak chutná čerstvě utržené rajče nebo jahoda. A také dvě židle a malý stolek. „Přejeme si, aby se balkon stal naším letním obývacím pokojem, dětským pokojem i zahrádkou,“ dodává.

10. Příroda hned za oknem aneb terasa, která vás může zachránit

“Proklínala jsem život na vesnici a každý večer si představovala, jak budu ve městě z betonu. V civilizaci. A teď to mám. Mám, co jsem vždycky chtěla. Už skoro čtyři roky bydlím v Praze. A jako správný Pražák se těším, až z Prahy vypadnu na víkend na vesnici. Nebo aspoň na výlet,“ prozrazuje blogerka Lenka.

„Letná je ideál. Stromovka za rohem, Letenské sady za dvěma rohy. Kavárničky...

„Letná je ideál. Stromovka za rohem, Letenské sady za dvěma rohy. Kavárničky všude, kam se podíváš. Ale abys přežil a vydýchal trochu smogu z Veletržní, musíš mít terasu. Ale ne prázdnou,“ tvrdí Lenka.

Jenže přemluvit přítele k tomu, aby vstal v sobotu v sedm hodin ráno a jel na výlet, se jí moc nedaří. Ještě že má jejich byt terasu.

„Když jsem poprvé vstoupila na Jakubovu terasu, byla zima a vše bylo pokryté sněhem. Idylka jak má být, stála jsem tam v ručníku, kolem mě sněžilo a já s úsměvem na rtech poprvé pocítila tu slast, být v civilizaci, ale přitom mít kousek zahrady doma, rovnou za dveřmi. Byla jsem šťastná.“

Lenka očekávala, že na jaře v truhlících začne bujet život a v květináčích se objeví pivoňky nebo aspoň tulipány. Nikde nic. „Budeme snídat na terase?“ zeptala jsem se jednou potichu. „A máš si snad kam sednout?“ odpověděl mi můj přítel a otočil se v posteli o 180°. Jeho terasa byla smutná. Jeho přítelkyně byla smutná. Takže soutěž?!

Hlasujte a rozhodněte

Tip: Jak na balkony na míru

Ušetřete až 30% při výstavbě či přestavbě balkónů či zahradních altánů díky poptávce zdarma na AAAPOPTÁVKA.CZ

Teď už záleží jen na vás, na čtenářích, komu ze soutěžících přiřkne váš hlas „balkon snů“. Hlasovat můžete do 12. května, a to do 20 hodin. Vítěz získá realizaci proměny v hodnotě 20 tisíc korun včetně asistence designéra z IKEA Česká republika.

Za druhé místo obdrží soutěžící dárkovou kartu v hodnotě 10 tisíc korun na nákup produktů v obchodních domech IKEA ČR. Třetí cenou v soutěži je dárková karta v hodnotě pěti tisíc korun, 4. až 10. cenou pak dárková karta v hodnotě tisíc korun na nákup produktů v obchodních domech IKEA ČR.

Zvláštní cena za minibalkon 

Při výběru finalistů se do popředí dostala i čtenářka Lenka. Má malý balkonek orientovaný do vnitrobloku starých činžovních domů, na jižní stranu.

Malý balkon má jižní orientaci a výhled do vnitrobloku. Ze sušáku majitelka...

Malý má jižní orientaci a výhled do vnitrobloku. Ze sušáku majitelka nadšená není, ale v bytě nemá jinou možnost sušení prádla. Vymyslí jí něco designéři?

„Sušák na prádlo na něm příliš hezký není, ale je to nutnost. Ráda bych si na něm občas vypila kávu, někdy sama, někdy ve dvou, přečetla knížku, občas se na chvíli vystavila paprskům sluníčka, v pár truhlíkách pěstovala kytky, bylinky či malá rajčata a navíc sem potřebuji umístit pár rostlin ´na letní byt´ , ibišek, oleandr, bouganvilleu...Z velké terasy se dá krásný prostor udělat jednoduše, ale co s tímhle ´prckem´? Ani se nedá pořádně z odstupu vyfotit.“

Designéři společnosti IKEA Lenku za její řešení pochválili, podle nich by stačilo vyměnit jen sezení a stolek za nové. Aby majitelku k této změně „navnadili“, udělili jí Zvláštní cenu. K ní získává dárkovou kartu v hodnotě tisíc korun na nákup produktů v obchodních domech IKEA ČR.

Autor:Nejčtenější

Dvě děti do pokoje 2×4 metry nepatří. Ale kam s nimi v malém bytě?

Kuchyňský kout

Příjemná lokalita, krásný výhled, světlý byt. I to jsou důvody, proč se rodina s dvěma dětmi nechce stěhovat, třebaže...

Největší tajemství rohového domu uvidíte jen z vrtulníku. Je jeho pýchou

Rohový dům v sobě spojuje byznys a rodinné zázemí.

Do práce seběhne pár schodů, zacvičí si mezi psaním e-mailů a důležitou schůzkou a dceru nechá plavat v bazénu na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Jazzman Rudy Linka jezdí z New Yorku na část roku na chalupu na Šumavě

Realizaci kuchyně svěřili Linkovi Jiřímu Lukáškovi ze společnosti Sedlák...

Jeho velká cesta začala v roce 1980, kdy jako devatenáctiletý opustil Československo, aby mohl naživo poslouchat...

Další z rubriky

Dva roky dřiny: úzký trávník proměnila na skalku, teď ji čeká bazén

Terasu se zbytkem zahrady spojuje úzký pruh trávníku, který majitelka během...

Jsou lidé, kteří nepotřebují obrovskou zahradu. Pro radost, a nutno zdůraznit že i pro dřinu, jim stačí úzký pruh...

Podle části sousedů si postavili krematorium, další jsou nadšení

Netradiční dřevostavba rozdělila obyvatele vesnice na dva tábory.

Není člověk ten, který by se zachoval lidem všem. Tak toto přísloví v případě Lenky a Štěpána opravdu platí. Manželé...

Po čem Češi doma touží: snem je relaxace na terase se zastíněním

Tady stávaly staré nevzhledné chlívky.

Soutěž Léto na nové terase či s novým stíněním, kterou připravila redakce i DNES.cz společně se společnostmi Climax a...

Najdete na iDNES.cz