Za největší překážku v dobrém sousedském soužití lidé uváděli kouření.

Za největší překážku v dobrém sousedském soužití lidé uváděli kouření. | foto: Profimedia.cz

Sousedé nám pijí krev. Kouří, jsou hluční, dělají nepořádek a nezdraví

  • 74
Obyvatelům bytových domů nejvíce vadí sousedé, nájemníci a problémy spojené s lidským faktorem. Nespokojenost s lidmi nás pálí dokonce více než technické a estetické nedostatky domu. Z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny vyplývá, že je se svým bydlením naprosto spokojena jen pětina Čechů.

Se sousedy má problém 21 procent Čechů. Je to větší problém než špatný stav bytového domu, který vadí sedmi procentům respondentů. Devíti procentům se nelíbí nečistota a nepořádek a šesti procentům laxnost, lhostejnost k dění v domě a hluk. Problémem je i špatná komunikace s vedením domu, a bezohlednost sousedů.

Z technických závad účastníci průzkumu nejčastěji uváděli zastaralý výtah, špatné zabezpečení vchodu a celková vybavenost domu.

Co vám na sousedech ve vašem bytovém domě vadí?

Kouření a hluk. Nejčastější body sváru mezi sousedy

"Za největší překážku v dobrém sousedském soužití lidé uváděli kouření (34,2 %) následované hlučností (33,3 %). Pokud nepomáhá domluva, lze tento problém částečně řešit klimatizací na chodbách, odhlučněním nebo zvukotěsnými dveřmi," říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Kouření a hluk. Jak je řešit

Štěkot psa, neustálé vrtání, hlasitá hudba na zahradě a nepořádek. Soužití sousedů nebývá idylické. Některé neshody přerostou až v trestný čin. Konec dohadům nabízí od ledna nový občanský zákoník.

Anketa ukázala, že téměř čtvrtině lidí na sousedech vadí jejich nepořádnost a to, že nezdraví nebo neodpovídají na pozdrav.

Mezi další důvody nespokojenosti patří, že sousedé pouštějí do domu cizí lidi. Každý osmý respondent si stěžuje na pomlouvání a bezohlednost ze strany sousedů a obecně špatnou komunikaci.

Důležitou součástí sousedského života v bytovém domě jsou schůze (shromáždění) společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytových družstev (BD).

Může se hodit

Také vám sousedé pijí krev? Chcete lépe bydlet? Najděte si své vysněné bydlení na Reality.iDNES.cz.

Naprostá většina (83 %) lidí se zajímá o to, co se v jejich domě děje. Polovina lidí tvrdí, že na domovní schůze chodí vždy, třetina se o to snaží a zbytek chodí málo nebo vůbec.

Nejobvyklejším důvodem pro účast je snaha získat informace (63 %). Svou absenci pak lidé nejčastěji omlouvají zaneprázdněností. Osmdesát procent respondentů má dostatek informací o činnosti SVJ nebo BD. Respondenti nespokojení s vedením SVJ nebo BD si nejčastěji stěžují na neefektivitu a neschopnost představenstva.

Co vám na vedení BD nebo SVJ vadí?

Ačkoliv má většina lidí pocit, že má dostatek informací od vedení BD nebo SVJ, obeznámenost s některými zásadními záležitostmi chybí. "Jen 56 % respondentů je dostatečně informováno o tak důležitých věcech, jako jsou rozhodnutí o úvěrech a hospodaření domu. O plánech na další rok informují SVJ a BD své členy ještě méně. Takovou zkušenost má polovina dotázaných," doplňuje Dagmar Jonášová.

Co vadí lidem z rodinných domů?

Obyvatelům rodinných domů, stejně jako těm z bytových domů, nejvíce vadí, když sousedi kouří a jsou hluční. Rozdíl přináší vlastnictví pozemku a zahrady. Lidem v rodinných domech víc vadí nevychovaní psi, kteří znečišťují jejich pozemek a sousedi, kteří neudržují svou zahradu. Více než pětina majitelů rodinných domů někdy přemýšlela o odstěhování se do domu na samotě. To je výrazně méně než v případě obyvatel bytových domů, kde tato myšlenka napadla 47 procent z nich.

Průzkum provedla Raiffeisen stavební spořitelna počátkem letošního roku ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Účastnilo se ho přes 800 lidí, kteří bydlí v bytových domech. Sběr dat probíhal prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI). Internetová anketa proběhla počátkem letošního léta. Zúčastnilo se jí 150 respondentů.

Co vám na vašem bytovém domě nejvíc vadí?

Nejčastější dotazy k sousedskému soužití

Psi souseda celý den štěkají, protože se o ně soused příliš nestará. Koho můžu kontaktovat?
Pokud máte pocit, že váš soused týrá zvířata, můžete se obrátit na veterinární správu, která prověří, zda jsou zvířata skutečně týrána. V extrémních případech je možné zavolat policii.

Sousedovy děti nás obtěžují hlukem od ráno do večera. Dá se s tím něco dělat?
Zákon stanovuje maximální povolenou intenzitu hluku, která je během nočního klidu (od 22 do 6 hodin ráno) nižší. Když jsou tyto hodnoty překročeny, obraťte se na hygienickou stanici, která hladinu hluku změří. Také můžete podat stížnost na obecní úřad. V případě rušení nočního klidu je možné zavolat městskou policii. Nejrozumnějším řešením je ale nejdříve zajít za sousedem a pokusit se s ním dohodnout.

Na dané instituce jsem se obrátil, ale prý hluk nepřekračuje povolené normy. Bydlím ve starém paneláku, kde slyším vše, co sousedi dělají. Co s tím?
Zvuková izolace je bohužel v panelácích většinou na velmi špatné úrovni. Je samozřejmě možné byt rekonstruovat a instalovat zvukovou izolaci vlastních zdí a oken.

Liší se nějak postup v případě, že je soused členem bytového družstva, či nájemníkem?
Pokud je soused v nájmu, můžete si stěžovat majiteli bytu nebo vedení družstva, pokud se jedná o byt v družstevním vlastnictví. Jestliže je soused nájemníkem, je vaše situace nejlepší, jelikož mu majitel může v případě opakovaného rušení klidu vypovědět nájemní smlouvu. I o družstevní byt, respektive družstevní podíl, může člověk z důvodu opakovaného rušení klidu přijít, ale postup je mnohem složitější.

Kolik sousedů znáte jménem? (bytové domy)

Mám byt v osobním vlastnictví. V sousedním bytě bydlí 15 lidí, ačkoliv jsou tam nahlášeni jen tři. Všichni na ně doplácíme společné výdaje za energie. Jak máme postupovat?
Obraťte se na vedení (výbor) SVJ, to by mělo zajistit, že poplatky za sdílené výdaje budou odváděny za skutečný počet osob v bytě.

Lidé v našem bytovém domě se nechovají hospodárně. Například jsou proti přestavbě a pronájmu nebytových prostor.
V anketě, kterou jsme provedli vedoucími SVJ a BD, se ukázalo, že svoje nebytové prostory pronajímá 26 % domů. Což je škoda, protože za relativně malé náklady lze tyto většinou sklepní prostory rekonstruovat a nabídnout ke komerčnímu pronájmu. Vstupní investice do rekonstrukce bytového domu se vyplatí.

Máme ústřední topení a jsme napojeni na centrální otopnou soustavu. Účty za teplo se rok od roku zvyšují, což mi vadí. Jak může náš bytový dům ušetřit?
Moderní plynové kotle sníží výdaje za plyn díky programovatelnému vytápění. S výběrem vhodného zdroje energie vám poradí odborník. Řešením je také obnova nebo zavedení vlastního kotle v bytovém domě a odpojení se od centrálních rozvodů.

Trápíte se kvůli sousedům?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 neděle 3. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 393
NE
NE 318

Sousedské války