Na šikmých střechách sníh poměrně rychle sjíždí dolů

Na šikmých střechách sníh poměrně rychle sjíždí dolů | foto: Lindab

Solárním panelům sníh nevadí. Ovšem jen do určité míry

  • 29
Na střechách dnes leží spousta sněhu. Jenže pod ním bývají i fotovoltaické panely. Může je extrémní sněhová nadílka – v Praze například napadlo nejvíce sněhu za 17 let – poškodit? Existují případy, kdy bývá nutné sníh odklidit.

Se sněhem je sice třeba v našich zeměpisných šířkách počítat, ale je zbytečné panikařit. "Fotovoltaické moduly mají velice hladký povrch. Při umístění na šikmou střechu po nich sníh sklouzne a obnaží alespoň horní část modulu. Když vysvitne slunce, tak poměrně rychle sjede i zbytek sněhu," říká odborník na fotovoltaiku Filip Malán ze společnosti Soleg.

Fotovoltaické moduly se totiž při slunečním záření mírně zahřívají a i při zatažené obloze bývá jejich teplota vyšší než venkovní. Sníh se tak na hladké ploše většinou neudrží. K poškození kvalitních panelů tak sjíždějícím sněhem nedochází.

Chalupa na Vysočině, na střeše jsou 3 solární panely

Chalupa na Vysočině se třemi solárními panely na šikmé střeše

Ometat, nebo neometat?

Otázkou zůstává, zda panely tedy sněhu zbavovat nebo počkat, až sníh roztaje či sjede. "Pokud tu možnost máme, je dobré sníh z panelů ometat, ale není to většinou nezbytné, k velkým ztrátám zde nedochází, protože brzy sjede sám. Jiná situace je samozřejmě v místech větších sněhových srážek," tvrdí Filip Malán.

Tady může být očištění panelů na místě. U fotovoltaických modulů do horských oblastí je třeba brát ohled i na odolnost prosti sněhu a větru u jednotlivých panelů. Jak se však ukázalo, i v nížinách může napadnout sněhu za jediný den opravdu hodně.

"Proto je důležitá kvalita panelu. Doporučuji vyhnout se laciným asijským produktům a vybírat z renomovaných značek, jako jsou skandinávský REC Solar, německý Solarworld, Sovello a podobně," komentuje Filip Malán ze Solegu.

Na jednu pultovou střechu přišly solární panely

Už při stavbě je třeba u pultových střech nutné zvážit přístup pro případné odmetání sněhu

Značka Sovello například v červenci tohoto roku zvýšila pro sérii modulů SV-X oficiální maximální specifikace zátěže sněhu a větru na 5,4kN/m2. To je při váze modulu pouhých 18,6 kg výborný parametr.

Zatímco pro zisk energie bývá rychlý "skluz" sněhu ze solárních panelů příjemný, je třeba myslet i na bezpečnost. Po hladké ploše modulů může snadno sjet větší množství sněhu a svým pádem ze střechy způsobit škodu.

Protisněhové zábrany

Protisněhové zábrany

Skluz sněhu z fotovoltaických panelů bývá prudší než z hrubšího povrchu střechy, kvůli menšímu tření k němu dochází i častěji. "Není od věci umístit pod panely protisněhové zábrany. Pro usnadnění pohybu po střeše a přístupu k panelům, například při ometání sněhu, doporučuji instalovat na střechu i lávky či žebříky," doporučuje Štěpán Lášek, odborník na bezpečnost střech ze společnosti Lindab.



Témata: chalupa, Zisk