Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Solární teplo: energie do celého domu

  18:49aktualizováno  18:49
Sluneční energie je na rozdíl od vyčerpatelných energetických zdrojů zdarma. I u nás ji lze efektivně využívat. Slouží k tomu kvalitní kolektory a s nimi sladěný celý systém.

Využití
"Solární kolektory s vakuovými trubicemi se dají využívat po celý rok. Oproti deskovým a jiným panelům jsou totiž schopné zužitkovat nejen přímé sluneční paprsky, ale i difuzní záření (rozptýlené v atmosféře, odrážející se od molekul vzduchu či vody). Jejich účinnost v průběhu roku neklesá pod 50 %, zatímco např. u deskových v zimě klesne cca na 20 %," vysvětluje Ing. Pavel Toman, technický poradce firmy Viessmann, s. r. o.

Sluneční energie se používá nejčastěji k přípravě teplé pitné a užitkové vody, a to jak pro domácnost, tak pro bazény. Lze ji připojit i na podlahové vytápění. Celoroční ohřev vody a vytápění obydlí nezvládne solární systém v našem klimatickém pásu beze zbytku, a je proto nutno jej doplnit ještě druhým nezávislým zdrojem tepla (nízkoteplotní či kondenzační kotel).

Ohřev vody
Nejhospodárnější je připojit solární zařízení na ohřev vody pro domácnost, doplněné o jiný zdroj tepla, kdy speciální regulační zařízení automaticky přepíná na vhodný tepelný zdroj. Takže jsou-li sluneční podmínky efektivní, zapne se solární ohřev a za nepříznivých podmínek přepojí regulační jednotka provoz na druhý zdroj, např. na plynový kotel. Jinou možností využití solárních panelů je ohřev vody venkovního bazénu, prodlužující možnost vodních radovánek až o 3 měsíce. Slunce dokáže při správném využití jeho energie pokrýt i 60 % nákladů na otop.

Umístění
Úhel sklonu kolektorů je důležitý pro co největší příjem sluneční energie. Optimální sklon závisí na období, v němž je zařízení používáno. Poloha slunce se totiž během roku mění. Při pevném umístění kolektoru je pak nutný kompromis: 30 až 45. Pokud však lze nastavení kolektorů měnit (přemístit, natáčet), je nejvhodnějším úhlem sklonu v létě 30, v zimě 60.

Kolektory
Kolektory se vyrábějí ve svislém i vodorovném provedení a obojí se hodí k montáži na šikmé střechy. Některé typy se dají montovat na ploché střechy i na fasády domů. "Instalace není dána obdobím, kolektory se dají prakticky instalovat vždy, když je přístupná střecha. Doporučuji instalovat kolektory spíše ráno než večer, případně tehdy, kdy místo instalace není přímo osvětleno, aby měl systém čas se postupně adaptovat," radí Ing. Pavel Toman.

A co peníze?
Kolik kolektorů zvolit, a jakého typu, to je individuální a dá se to vypočítat. "Vstupní investice je poměrně vysoká. Cena kompletního systému pro rodinný dům nebývá nižší než 90 000 Kč (výjimkou jsou slevové akce na některé typy kolektorů). Pořizovací náklady ale může snížit státní dotace, a to až o 50 %.

Návratnost je dána způsobem a častostí použití - celoroční nebo sezonní využití, tím, co všechno se vyhřívá, atd. Obecně se náklady vracejí za 8-20 let. Životnost našich systémů je díky použití kvalitních materiálů minimálně 25 let," dodal Ing. Pavel Toman, technický poradce firmy Viessmann, s. r. o.

Autorka je spolupracovnicí redakce

dům se solárními kolektory

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Hravý dům vypadá jako kvádr vznášející se na svahu. Připomíná matrix

Dům opticky „levituje“ ve svahu i díky barevnému odlišení na bílý kvádr horního...

Byť domy ve svahu vyžadují mnohem náročnější přípravu, výsledek bývá většinou výrazně zajímavější než v případě staveb...

Rodinný dům musel architekt přizpůsobit předpisům CHKO, úkol zvládl

Architekt použil zajímavý optický trik, díky němuž má dům z horní strany do...

Navštívili jsme osobitý rodinný dům v malebné horské krajině pod Lysou horou v chráněné krajinné oblasti, který si...

Vinný sklep funguje už od 17. století. Podívejte se, jak dnes vypadá

Malba od pezinského výtvarníka Jána Vajsábela znázorňuje panorama  Horných...

„Civilizovaní lidé směřují tam, kde zraje víno,“ prohlásil Charlie Chaplin. Podle jeho rady jsme se vydali na slovenské...Najdete na iDNES.cz