Vítězný projekt "Šnek" od Petera Alwina

Vítězný projekt "Šnek" od Petera Alwina | foto: Design Laboratory

Šnek vám ohřeje jídlo. Nápad indického studenta je šancí pro budoucnost

  • 49
Indický student designu Peter Alwin postoupil do finále soutěže společnosti Electrolux Design Laboratory. Místo příprav na finálovou prezentaci však měsíc zoufale sháněl víza do Velké Británie. Ta nakonec dostal až tři hodiny před plánovaným odletem. A pak v Londýně vyhrál.

Student indického Národního institutu designu Peter Alwin zažil takřka pohádkový příběh se šťastným koncem. Do soutěže pro mladé designéry se totiž přihlásilo 1 300 soutěžících, do finále postupovalo pouze osm z nich. Alwin ve středu 23. září v Londýně celou soutěž vyhrál.

Jeho koncept mikroindukčního ohřívače "Šnek" byl odbornou porotou vybrán jako nejlepší z 1300 přihlášených. "Byla to dramatická situace, ale nakonec v posledním okamžiku vše klaplo," oddychl si sympatický Ind. Jako první cenu vedle finanční odměny 5 000 eur získal i půlroční placenou stáž v designérském centru Electroluxu.

Osm nejlepších projektů, které postoupily do finále

Osm nejlepších projektů, které postoupily do finále

Jak budeme vařit v budoucnosti v malém prostoru

V již osmém ročníku soutěže Design Laboratory byl tématem The 2nd Space Age, tedy řešení malého obytného prostoru. Autoři konceptů se zamýšleli nad způsobem, jakým budou lidé připravovat a uchovávat jídlo, prát oblečení a mýt nádobí v domácnostech roku 2050, kdy bude podle odhadů Organizace spojených národů celých 74 % světové populace bydlet ve městech.

Osm autorů nejlepších návrhů bylo pozváno na finále do Londýna, kde své koncepty prezentovali odborné porotě. Ta je posoudila na základě několika kritérií, kterými byly intuitivní design, inovace a pohled spotřebitele. Vítěz získal první cenu v podobě půlroční placené stáže v designérském centru společnosti Electrolux a 5000 eur. Druhá cena je ve výši 3000 eur a třetí cena 2000 eur.

Vítěz Peter Alwin z Indie a Henrik Ott, viceprezident globálního designu Electroluxu

Vítěz Peter Alwin z Indie a Henrik Otto, viceprezident globálního designu Electroluxu

Vítězství v soutěži dalo Peterovi Alwinovi šanci pracovat dál na konceptech domácích spotřebičů. "Vždycky jsem chtěl dělat design pro lidi a teď se mi třeba můj sen splní," řekl novinářům bezprostředně po vyhlášení Alwin.

Vždy chtěl být designérem a nyní cítí velkou šanci. Vítězný koncept připravoval měsíc, inspirací mu byla situace v rodné Indii. "Chtěl jsem navrhnout něco mobilního, přenosného,"uvedl vítěz, který triumf nečekal. "Bylo to dramatické, ale já rád soutěžím. Pohání mě to v dalším snažení, mám rád výzvy," řekl pro iDNES.cz šťastný vítěz.

Vítězný projekt "Šnek" od Petera AlwinaVítězný projekt "Šnek" od Petera Alwina

Vítězný projekt "Šnek" od Petera Alwina

"Šnek" je přenosným ohřívacím a vařícím zařízením, fungujícím na principu magnetické indukce. Díky svým minimálním rozměrům a výkonu může být umístěn na hrnec, pánev či hrníček a zahřát pomocí přeměněné energie z cukru jejich obsah. Zabudované senzory upraví čas ohřevu podle aktuální teploty obsahu. (čtěte o přeměně cukru v elektrickou energii).

"Je to skvěle propracovaný koncept, který dokonce jde za hranice zadání soutěže. Navíc nabízí širší sociální potenciál při použití v odlehlejších oblastech – stejně jako odkryl možnosti první mobilní telefon," vysvětlila svoji volbu porota.

Henrika Otta, viceprezidenta globálního designu Electroluxu, nápady všech soutěžících hodně potěšily: "Byla to enormní kreativní energie studentů, kterou předvedli."

Na druhém místě se umístil návrh biorobotické ledničky Jurije Dmitrijeva z Ruska, který získal i ocenění z hlasování návštěvníků stránek soutěže. Na třetí příčku porotci již osmého ročníku soutěže zařadili kuchyňskou poličku Vše v jednom od Američana Matthewa Gilbrideho.

Daniel Dobrogorsky, jeden z finalistů, jehož předkové pocházejí z Čech

Daniel Dobrogorsky, jeden z finalistů, jehož předkové pocházejí z Čech

Do finále se probojoval i student Monash University v Melboure Dan Dobrogorsky. Jeho dědeček v 60. letech odešel z Dolní Bečvy do světa a Dan se tak narodil již v Austrálii. Jeho koncept "Kuchyňské skrýše" se ale mezi nejlepší trojici neprobojoval.

"Rád bych pokračoval jako produktový designér, ale nejdřív musím dokončit školu," řekl novinářům Dobrogorsky. K zakončení pětiletého studia mu chybí jeden rok.

Přehled finalistů najdete zde.