Sada obsahuje dvě akrylové nádoby na smoothie (570ml) a mixér (300 W).

Sada obsahuje dvě akrylové nádoby na smoothie (570ml) a mixér (300 W). | foto: Cilio

Mixer a ovoce, které vám prodlouží život. Co znali už staří Číňané

  • 14
I v jídle a pití fungují módní vlny. Mnohé se však vracejí pouze k tomu, co už tady dávno bylo. Dejte tomu ale anglický název, a je tu trend. A tak přišla vlna smoothie neboli jemného pyré z ovoce a zeleniny, které se nejlépe připravuje ve speciálních mixerech.

Po ulicích dnes potkáte spoustu jedinců třímajících průhledné plastové poháry s víčkem a s barevným obsahem, existují i řetězce obchodů zaměřené pouze na smoothie.

Nádoby od "fitness" mixéru Electrolux PerfektMix lze použít i jako lahve na pití.

Aby byla příprava co nejjednodušší a nápoj hned po ruce, přišli dnešní výrobci se speciálními mixery – makery. „Letos na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu tvořily tyto drobné spotřebiče jeden z nejžádanějších produktů,“ tvrdí Fred Miller ze společnosti Mobax.

A čím se smoothie makery liší od tradičních mixérů? Kromě menšího obsahu (lahev má zpravidla objem maximálně 600 ml) zejména tím, že připravené smoothie už nemusíte nikam přelévat, prostě si je v nádobě rovnou odnesete.

Lahev lze totiž bezpečně uzavřít, takže se zdravou pochoutkou můžete odjet do práce, na trénink v posilovně nebo si s ní jít zaběhat do parku. Ergonomický tvar usnadňuje držení lahve, třeba i při jízdě na kole. Značky Electrolux či Cilio nabízejí k mixéru hned dvě lahve, další lze přikoupit, takže každý člen rodiny si může připravit ten „svůj“ nápoj.

Mixéry s malými nádobami ocení i lidé, kteří žijí jako singles a jejichž kuchyně neoplývají úložným prostorem. Nezaberou moc místa a lahve lze uložit i s nespotřebovaným obsahem do lednice. A umýt v myčce.  Samozřejmě smoothie lze připravit i v „klasickém“ mixéru, jen musíte použít další nádobu a zvážit, zda ji lze případně bezpečně uzavřít (pokud si chcete smoothie vzít do práce nebo na výlet).

Komu vyhovuje smoothie

Vlna „jemného pyré“ ovládla sportovce, rodiny s dětmi i milovníky zdravého stravování, doporučují je dietologové, protože ke klasickému ovoci a zeleniny lze přidat potřebné živiny. Smoothie milují také raw vegani - vitariáni, kteří konzumují pouze syrové ovoce, zeleninu a jiné rostlinné potraviny, u nichž teplota přípravy nepřesáhla 42°C.

To, že je pyré z ovoce a zeleniny zdraví prospěšné, věděli obyvatelé Středomoří již před stovkami let, jeho obliba začala ale stoupat až ve 20. století v USA, rozšířilo se hlavně s používáním lednic a mixerů.

Občas jablko a mrkev nestačí

S ohledem na cenu, za níž se smoothie nabízejí v obchodech či kavárnách, což bývá kolem 70 až 100 korun, je domácí příprava finančně docela výhodná.
Připravit si můžete nejen tradiční ovoce a zeleninu (jahody, banány či maliny, mrkev, celer a další), lze však sáhnout také po exotickém ovoci či různých pochutinách, například chia semínkách, agávovém sirupu nebo nepraženém kakau.

Sušené plody goji můžete konzumovat samotné nebo si je přidat do salátu, polévky či jogurtu. Výborné jsou i jako součást ovocného či zeleninového smoothie.

Velký hit představují plody goji nebo džus z plodů této rostliny, které si díky neuvěřitelně vysokému obsahu vitamínů, minerálů, aminokyselin a antioxidantů vysloužily status nejprospěšnějšího ovoce světa.

Smoothie s goji a chia
• 2 grapefruity
• 3 pomeranče
• 5 jahod
• hrst goji
• 1 lžíce chia semínek

Chia semínka - drobná semínka šalvěje hispánské (salvia hispanica). Původně pocházejí z Latinské a Střední Ameriky. Jsou výborným zdrojem proteinů, sacharidů, obsahují i tuky a Omega-3 mastné kyseliny, které příznivě působí na kardiovaskulární systém. Jsou také vydatným zdrojem vlákniny, vápníku a antioxidantů, železa, zinku, fosforu, magnesia a dalších důležitých živin.

Zázrak zvaný goji

Goji neboli kustovnice čínská má oranžové plody s jemně nasládlou chutí. Podle řady vědeckých studií je nejzdravějším ovocem, jaké existuje. Aby se pokryla optimální denní dávka antioxidantů potřebných pro lidský organismus, stačí vypít 25 ml šťávy z goji. Antioxidanty chrání tělo před oxidačním stresem, při kterém dochází v těle k uvolňování velkého množství nebezpečných radikálů, označovaných za původce rakoviny a dalších onemocnění.

Goji díky svým antioxidačním účinkům posiluje imunitní systém. Její užívání redukuje stres, zpomaluje proces stárnutí, zlepšuje střevní zažívání, zvyšuje energii a snižuje únavu, zlepšuje soustředění a zrychluje myšlenkovou aktivitu.

Nejkvalitnější goji pochází z čínské provincie Ningxia (odtud odebírá plody třeba Himalyo), která je jediným místem její velkoprodukce na světě.

Na zdejších svazích himalájského podhůří se goji velmi daří, a to hlavně díky výživné půdě bohaté na minerály. Zdejší obyvatelé dosahují nadprůměrně vysokého věku. Jinak do Evropy putují plody goji i z jiných zemí.

Plody goji obsahují 11 základních a 22 stopových životně důležitých prvků, 8 polysacharidů a 6 monosacharidů (posilují imunitní systém) a 18 pro život nezbytných aminokyselin včetně kyseliny linolové, déle pak vitamíny B (B1, B2, B3 – klíčový pro syntézu DNA a RNA, B6), C, E, 5 karotenoidů včetně beta-karotenu, zeaxantinu, luteinu, lykopenu a kryptoxantinu, 5 nenasycených mastných kyselin, beta-Sitosterol a další fytosteroly, množství fenolů s antioxidačními vlastnostmi a minerály jako je vápník, železo aj.