Boční nohy nabízejí velkou variabilitu.

Boční nohy nabízejí velkou variabilitu. | foto: Weishäupl

Slunečníky chytily druhý dech: nabízejí boční nohy, světlo i vytápění

  • 0
Tradiční kulaté slunečníky se středovou nohou sice ze zahrad či teras nikdy zcela nezmizely, kvůli lepšímu použití se však stále častěji používají typy s takzvanou boční nohou nebo alespoň větším průměrem a možností naklápění.

Hlavní výhodou slunečníků v porovnání s markýzami je jejich mobilita a snadná manipulace s nimi. Není problém si slunečník postavit právě tam, kde jej na zahradě právě potřebujete, na terase, u bazénu nebo jako ochranu nad pískovištěm pro malé caparty. Ochrání před palčivým sluncem i nachystané pohoštění nebo chlazené nápoje.

"Když si pořídíte slunečník s boční nohou, speciálními klouby a střechou, kterou je možné naklápět až do 90 stupňů, získáte stín přesně tam, kde si ho přejete mít. Celá konstrukce těchto slunečníků je otočná o 360 stupňů," vysvětluje Barbora Zatočilová z firmy Mounfield.

Stabilitu slunečníku zajišťuje podstavec, do kterého je nutné vložit čtyři dlaždice.

Nové typy slunečníků lze vybavit i osvětlením, topením či dokonce ozvučením, tyto technické doplňky se vyplatí hlavně u větších slunečníků. Někteří prodejci nabízejí dokonce velkoplošné typy ve velikostech až 9,3 × 9,3 m či průměrem 11 m, ty samozřejmě využívají zejména majitelé restaurací či penzionů.

Na zahradách se nejvíce využívají slunečníky s průměrem přibližně od dvou až čtyř metrů. Také u nich je důležité řádné ukotvení.

Možností je hned několik, od žulových soklů, podstavců plněných vodou, tak také trny či kotvy do země, řešením mohou být i mobilní základy opatřené kolečky či kříž, do něhož se zasouvají dlaždice.

Většina prodejců dává zákazníkovi vybrat, jaké provedení ukotvení zvolí. Existuje i možnost pevného ukotvení na šroubech k betonovým patkám.

Dokonce ani majitelé malých balkonů či lodžií se nemusejí slunečníků zříkat, existují speciální svorky, jimiž lze slunečník připevnit například k zábradlí balkonu, na desku stolu či případně i na zeď.

Se sklopením slunečníku se sklopí i infrazářiče

Co lze od výrobců požadovat? Kromě jiného určitě nastavitelnou výšku hliníkové či ocelové tyče, přídavné výškově stavitelné stolky na středových nohách slunečníků a především střechu z kvalitního stálobarevného materiálu, do něhož nevsákne voda.

Textilní povlaky se vyrábějí například ze stoprocentního akrylu nebo polyesteru o vyšší gramáži, navíc s protišpinivou, protiplísňovou a vodoodpudivou ochranu s UV filtrem kolem 50 SPF.

U větších slunečníků, které mívají zpravidla své určené místo, ocení majitel i možnost osvětlení či infrazářiče pro vytápění. Jejich paprsky pronikají snadno vzduchem a ohřívají především povrch, na který dopadají, například lidi a židle, teprve od nich se ohřívá vzduch kolem. Letošní léto si bohužel o podobný doplněk přímo říká. Pro osvětlení se používají například LED nebo jiné úsporné zdroje.

Slunečník lze sladit s barvou nábytku

Slunečník na zdi nezabírá na malém balkóně zbytečně místo

V barvách bývá výběr široký, vedou samozřejmě jednobarevné varianty, které lze snadno sjednotit se zahradním nábytkem.