Slunce nabízí elektrický proud

- Na povrch Země dopadá sluneční záření, jehož výkon dosahuje až tisíc wattů na metr čtvereční. Téměř patnáct procent z této hodnoty je člověk schopen fotovoltaickými systémy přeměnit na stejnosměrný elektrický proud.
»Přírodní podmínky u nás neumožňují, abychom ze sluneční energie zajišťovali chod všech elektrospotřebičů v domácnosti po celý rok,« říká Josef Šmerda z firmy Trimex-Tesla, »ideální je však její využití na chatě, kde slunce bez problémů napájí od jara do podzimu osvětlení, rozhlasový a televizní přijímač,« dodává. Máte-li chatu daleko od rozvodné sítě, jsou pořizovací náklady na fotovoltaický systém podstatně nižší než na klasickou kabelovou přípojku. K výrobě elektrické energie potřebuje majitel fotovoltaické solární moduly, nosnou konstrukci (tu často nahradí i střecha), regulátor nabíjení akumulátoru, akumulátor (běžně si uživatelé pořizují levné olověné automobilové, protože speciální pro solární systémy jsou podstatně dražší) a propojovací vodiče. Kdo chce takto napájet osvětlení a menší - nejlépe nízkospotřebové - spotřebiče, potřebuje výkon kolem sto wattů. K tomu si musí pořídit systém, jehož základem jsou dva fotovoltaické moduly (jeden stojí zhruba 10 500 korun). Ten přijde na 30 tisíc korun. Přitom platí, že více modulů znamená i více energie: pak není problém napájet i chladničku. Každého, kdo chce takový objekt elektrifikovat klasickým způsobem, to bude stát nejen spoustu času stráveného na úřadech a při vyjednávání s majiteli pozemků, ale sama kabelová přípojka přijde na několikanásobek ceny fotovoltaického systému. Ačkoli solární systém vyrábí stejnosměrné napětí, lze jej při větších výkonech doplnit i měničem na střídavé napětí 220 voltů. Nejvíce energie ze slunce získá ten, kdo natočí moduly přesně na jih tam, kde v okolí zhruba sedmdesát stupňů na každou stranu by neměla být žádná překážka, která by je zastiňovala. »Stejně tak, jak se během roku mění úhel dopadu slunečních paprsků na povrch Země, měl by se měnit i sklon modulů,« vysvětluje Josef Šmerda. »ale pro běžné systémy to není nezbytné.« Při celoročním provozu vyhovuje pevný sklon modulů vůči vodorovné rovině 60 až 70 stupňů, v létě však získáte nejvíce energie, je-li tento sklon 30 až 40 stupňů. Solární moduly s životností přes dvacet let jsou určeny pro venkovní použití, bezpečně odolávají všem běžným povětrnostním podmínkám a nevyžadují prakticky žádnou obsluhu.

Za týden budou tématem tepelná čerpadla.

Pokud na některé vaše dotazy nenajdete v článcích odpověď, můžete je poslat na adresu redakce nebo zavolat na eko-infolinku 0603/910415 .

Fotovoltaické moduly jsou schopny zásobovat například chatu elektrickou energií