Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slavné vily architekta Fragnera dodnes inspirují. Třeba v Nespekách

  1:00
Slavné domy není nutné hledat jen v Praze. Kousek od ní - v Nespekách - se mohou pochlubit hned několika stavbami od architekta Jaroslava Fragnera. Teď k nim přibyl i dům od Ladislava Lábuse. Vše v jedné ulici.
Zadní trakt vily dr. Moráka

Zadní trakt vily dr. Moráka | foto: Aleš Presler

Architekt Jaroslav Fragner patřil mezi nejlepší české architekty. Podílel se i na obnově Betlémské kaple či dostavbě Karolina.

Hned několik Fragnerových staveb najdete v Nespekách na pravém břehu Sázavy. Za první republiky si nedaleko Prahy začaly budovat svá letní sídla významné osobnosti tehdejšího veřejného i společenského života.

Jaroslav Fragner tu navrhl územní plán a také několik domů. Najdeme je v ulici, jež logicky nese jeho jméno. Při pohledu na ceduli je však na první pohled vidět, že kdysi došlo k chybě a v nápisu se nacházelo dlouhé "á" – Frágnerova. Tato chyba byla později napravena, nicméně je dodnes zřetelná.

Ulice nese jméno architekta Jaroslava Fragnera

Ulice nese jméno architekta Jaroslava Fragnera

Mnohem důležitější je však to, že Fragnerovy stavby dodnes inspirují architekty. A to tak dobře, že dům architekta Lábuse, který vznikl ve stejné ulici, se stal Domem roku 2008.

Výlet za architekturou

Většina tištěných i internetových průvodců vám poradí, abyste se na "populárně naučnou" vycházku vydali sice logicky Fragnerovou ulicí, nicméně v ní toho příliš neuvidíte. Jsou do ní totiž situovány pouze zadní trakty vilek, z architektonického hlediska víceméně nezajímavých.

Mnohem lepší bude vydat se vzdálenější souběžnou cestou přímo po břehu Sázavy, kam směřují průčelí staveb.

Vlastní dům architekta Fragnera

Vlastní dům architekta Fragnera

Od začátku zdejší výstavby ovšem uplynulo již více než sedm desetiletí a rozlehlé zahrady jsou značně zarostlé. V zimním období je proto na tuto vycházku nejvhodnější čas, protože opadané živé ploty, listnaté stromy i keře umožňují zhlédnout značnou část architektonických prvků.

Tanečnice, právník, architekt a továrník

První stavba spojená s Jaroslavem Fragnerem je zdánlivě nenápadná a pokud o ní nevíte, minuli byste ji asi bez povšimnutí.  V průvodcích bývá označována jako Letní domek Milči Mayerové se soláriem (realizace 1936).

Milča, vlastním jménem Milada, Mayerová (1901 – 1977) patřila svého času k významným pražským celebritám. Tato tanečnice a choreografka pořádala koncertní taneční vystoupení, pohostinsky vystupovala v Národním, Osvobozeném i Vinohradském divadle, spolupracovala s avantgardními umělci, například s E. F. Burianem, J. Frejkou i J. Honzlem.

Pohled na vilu Milči Mayerové

Pohled na vilu Milči Mayerové

Mezi nespeckými usedlíky i letními hosty dosáhla značné obliby, zúčastňovala se zdejšího společenského života a na své zahradě pořádala párty pro děti z širokého okolí.

Sousední dům zaujme svojí rozlehlostí, ale zároveň i lehkostí a vzdušností. Jde o tzv. Movilu – letní vilu právníka J. Moráka, realizovanou v letech 1932 až 1933.

Zahrada bývala pečlivě udržovaná

Zahrada bývala pečlivě udržovaná

Dnešní zahrada doznala velkých změn, nový majitel však dává přednost soukromí, proto mu vzrostlé stromy nevadí - v galerii naleznete další fotografie původního vzhledu. I dnes mohou hodně inspirovat!

Pohled na vilu dr. Moráka zepředu

Pohled na vilu dr. Moráka zepředu

Hned vedle právníka Moráka si v roce 1940 postavil vlastní domek Jaroslav Fragner. Lze o něm říci to, co o domku Milči Mayerové – laik by mu věnoval jen letmý pohled.

Poslední z této čtveřice vzniklé podle Fragnerových návrhů, je Orvila – letní rekreační vila továrníka Orlického, rovněž z roku 1940. 

Rozlehlá stavba z žulových kvádrů a působí masivním a velkorysým dojmem a udivuje už na první pohled. Vrchní patro odlehčují dřevěné prvky, což mělo zdůraznit rekreační charakter sídla. V dobách totality zde bylo rekreační středisko ministerstva zahraničních věcí, nyní je opět ve vlastnictví potomků původních majitelů.

Vilu továrníka Orlického využívalo svého času ministerstvo zahraničí

Vilu továrníka Orlického využívalo svého času ministerstvo zahraničí

Dům roku i chatová zástavba

Cestou podél sázavského břehu lze zhlédnout všechny Fragnerovy nespecké stavby. Na druhé straně - proti zadních traktům popisovaných objektů – je možné vidět dům, který získal v soutěži Nový domov, vyhlašované ministerstvem pro místní rozvoj ve spolupráci s Českou komorou architektů, první cenu v kategorii Nový dům za rok 2008.

Dům navrhli včetně interiérů architekti Ladislav Lábus a Marek Nábělek. V poslední době se o této přízemní stavbě hodně psalo i diskutovalo ve všech médiích.

Její zvláštností je minimální zázemí, veškerý nábytek byl pevně zabudován do konstrukce. Pokud sedíte uvnitř, připadáte si díky prosklenému průčelí, jako byste seděli přímo na zahradě.

Odborníci to shrnuli jedinou trefnou větou: Nikoli dům součástí zahrady, nýbrž zahrada je součástí domu. Nakolik se shodnete s vyhlašovateli soutěže, to už je jen na vás. Při troše pozornosti zjistíte, že se Lábus dokázal Fragnerovi přiblížit, aniž by ho však kopíroval.

Architekt Lábus se nechal inspirovat svým předchůdcem

Architekt Lábus se nechal inspirovat svým předchůdcem

Fragnerova ulice je ale zvláštní i tím, že se mezi architektonicky zajímavými budovami krčí chaty nejrůznějších stylů a velikostí z původní zástavby.

Trend naštěstí směřuje k tomu, aby se pozemky, na nichž jsou postavené, vykoupily, scelily a postavili se na nich nové domy. 

Procházka do starých časů

Každá vycházka by se měla zakončit důstojným občerstvením. V Nespekách jsou dvě restaurace, vzdálené od sebe pouze šířkou benešovské silnice. Ani místní vám neporadí, která z nich je lepší.

Hotel Lauřím připomíná někdejší prvorepublikové časy, historie Staré hospody sahá ještě dál, kdy zde existovala zastávka jízdní pošty a přepřahala se tu koňská spřežení. Pod stropem v sále lze spatřit velký trám, který je údajně nejdelším nosným dřevěným trámem v Evropě.

Po občerstvení můžete v klidu odcestovat. Třeba i autobusem - zastávka je od restaurací jen pár metrů. Cestování si lze zpestřit i tím, že vystoupíte v Poříčí a odtud budete do Prahy pokračovat "Posázavským pacifikem" s nádhernými a neopakovatelnými výhledy na řeku Sázavu.

Zadní část vily Milči Mayerové

Zadní část vily Milči Mayerové



Architekt Jaroslav Fragner

1898- 1967

Zanechal po sobě množství známých staveb a projektů. Podílel se na obnově Betlémské kaple, dostavbě Karolina, k jeho dílům patří planetárium ve Stromovce či palác pojišťovny Merkur stojící v pražské Revoluční třídě.

K zajímavým osobnostem patřili i Fragnerovi tři bratři: Jiří (1900 – 1977), jeden ze zakladatelů českého farmaceutického průmyslu, se rovněž podílel na přípravě původního tuzemského penicilinu.

Benjamin (1897 – 1943)  působil jako praktický lékař (mimo jiné se stal osobním lékařem F. X. Šaldy), široká veřejnost jej však znala pod literárním pseudonymem Benjamin Klička. Ve své době se jeho básně a romány těšily značné oblibě.

Rovněž pod pseudonymem Richard Broj se literatuře věnoval i nejstarší bratr Richard (1893 – 1954), dnes prakticky zapomenutý.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Obývací kuchyň od designéra majitelku překvapila. Je lepší než si vysnila

20. dubna 2024

Kateřina si s manželem pořídila byt 3+kk v novostavbě na pražském Barrandově. Než se do něj...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...